خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آشنایی با ناپل، سومین شهر بزرگ ایتالیا
آشنایی با ناپل، سومین شهر بزرگ ایتالیا
جهانگردی

آشنایی با ناپل، سومین شهر بزرگ ایتالیا 

ایتالیا کشور شهرهای دوست داشتنی و جذاب است و شهر ناپل یا ناپولی در جنوب این کشور، از بهترین مقصدهای گردشگری ایتالیاست که از شهرهای شمالی این کشور چون میلان، ونیز، فلورانس و … چیزی کم ندارد.
پس از پایتخت کشور ایتالیا رم و میلان قطب صنعتی و اقتصادی این کشور، شهر ناپل سومین شهر بزرگ ایتالیا به شمار می‌رود که بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد. ناپل یک شهر و بندر بسیار جذاب است که تاریخی طولانی و فرهنگی بسیار غنی دارد که توانسته گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب کند.
در این مقاله از وبلاگ آژانس گردشگری ققنوس قصد داریم شما رو با شهر ناپل ایتالیا آشنا سازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه ناپل
تاریخچه ناپل

تاریخچه ناپل

ناپل (Naples) که در ایتالیایی آن را ناپولی (Napoli) نیز می‌گویند، یکی از شهرهای قدیمی ایتالیا است که تاریخی بسیار طولانی و غنی دارد. اولین نشانه‌های سکونت و شهرنشینی در ناپل، به قرن نهم پیش از میلاد بازمی‌گردد. در حدود سال ۷۵۰ پیش از میلاد، یونانیان ساکن در سیراکوز (Syracuse) شهری را در این منطقه تاسیس کردند که نام آن را Neapolis نامیدند و بدین ترتیب شهر ناپل وارد دوره تاریخی جدیدی شد.
در این دوره، ناپل به شدت رشد کرد و به شهری مهم در شبه جزیره ایتالیا تبدیل شد و پس از مدتی به امپراتوری قدرتمند روم ملحق شد. ترکیب سبک زندگی و زبان یونانی با فرهنگ روی باعث شد تا ناپل به شهری بسیار جذاب و مهم تبدیل شود و امپراتوران رومی چون کلاودیوس و تیبریوس این شهر را به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت انتخاب کنند.

در قرون بعدی و پس از افول امپراتوری روم غربی، شهر ناپل ایتالیا مدت‌های مدیدی بین حکومت‌های مختلف دست به دست می‌شد تا اینکه این شهر در تحت سلطه پادشاهی سیسیلی قرار گرفت. اما این حکومت نیز عمر چندانی نداشت و در سال ۱۲۸۲، شهر ناپل از پادشاهی سیسیلی جدا شد و پادشاهی ناپل تاسیس شد.
اما پادشاهی ناپل نیز در سال ۱۴۲۲ میلادی به سرانجام خود رسید و توسط این شهر به تصرف نیروهای اسپانیایی آلفونس اول درآمد. اما تاریخ پرفراز و نشیب شهر ناپل ایتالیا هنوز به پایان نرسیده بود. این شهر مدت کوتاهی در اختیار اتریش و سپس فرانسه قرار گرفت. پس از وقوع انقلاب فرانسه، شهر ناپل ایتالیا نیز شاهد تاسیس جمهوری پارتنوپه (Parthenopean Republic) بود که آن نیز عمر چندانی نداشت و مجددا نظام پادشاهی در این کشور دایر شد تا اینکه ۷ سال بعد، دوباره فرانسویان و این بار تحت فرماندهی ناپلئون بناپارت، این شهر را اشغال کردند.
در سال ۱۸۶۱ میلادی و در راستای وحدت ایتالیا، دولت‌های مختلف حاضر در شبه جزیره ایتالیا به یکدیگر پیوستند و پادشاهی ایتالیا تشکیل شد و بدین ترتیب ناپل پس از حدود ۲۷ قرن تاریخ طولانی و پر پیچ و خم، به یکی از شهرهای کشور ایتالیا بدل شد.

جغرافیا و آب و هوای ناپل
جغرافیا و آب و هوای ناپل

جغرافیا و آب و هوای ناپل

شهر ناپل ایتالیا در جنوب این کشور و منطقه ایتالیای جنوبی واقع شده و فاصله رم تا ناپل حدود ۲۲۶ کیلومتر است. شهر ناپل در ساحل غربی ایتالیا و در خلیج ناپل واقع شده است و اصلا همین موقعیت بندری مناسب، یکی از دلایل اهمیت ناپل در طول تاریخ بوده است. باید بدانید که شهر ناپل ایتالیا، تنها در حدود ۱۰ کیلومتر با کوه آتشفشانی وزوو (Mount Vesuvius) فاصله دارد. احتمالا می‌دانید که این کوه در سال ۷۹ میلادی به طور وحشتناکی فوران کرد و شهرهای پمپئی (Pompeii) و هرکولانیوم (Herculaneum) را نابود ساخت.
ناپل در اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب (Humid subtropical climate) و اقلیم مدیترانه‌ای (Mediterranean climate) قرار گرفته است و همین باعث می‌شود تا این شهر میزان بارندگی خوبی داشته باشد و تنها در دو ماه تابستانی شاهد بارش کمتر از ۴۰ میلیمتر باشیم.
آب و هوای بسیار خوب و طبیعت زیبا باعث شده شهر ناپل همواره جذابیت بالایی داشته باشد و افراد بسیاری این شهر را به عنوان مقصد سفر و گردشگری انتخاب کنند. هوای زمستان‌های ناپل به طور کلی از شهرهای مرکزی ایتالیا متعادل‌تر است و در تابستان تفاوت چندانی با دیگر شهرهای ایتالیا ندارد.
با توجه به آب و هوای گرم و دلنشین ناپل و همچنین برگزاری فستیوال‌های مختلف، ماه می یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به این شهر زیبا و دوست داشتنی است. همچنین ماه ژوئن نیز می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای سفر به ناپل با تور ایتالیا باشد.
اما اگر در این دو ماه نتوانستید به ناپل سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم اجازه دهید گرما و شلوغی تابستان کمی فروکش کند و در ماه‌های سپتامبر و اکتبر به ناپل ایتالیا سفر کنید.

 

با توجه به آب و هوای گرم و دلنشین ناپل و همچنین برگزاری فستیوال‌های مختلف، ماه می یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به این شهر زیبا و دوست داشتنی است

 

جاهای دیدنی ناپل ایتالیا
جاهای دیدنی ناپل ایتالیا

جاهای دیدنی ناپل ایتالیا

تا اینجا سعی کردیم شما را با تاریخچه و جغرافیا و آب و هوای شهر ناپل آشنا سازیم و حال که این اطلاعات را درباره ناپل بدست آوردید، بهتر است کمی نیز با جاهای دیدنی ناپل ایتالیا آشنا شویم.

 

کلیسای جامع ناپل (Naples Cathedral): یکی از مهمترین جاهای دیدنی ناپل ایتالیا که نمادی از تاریخ و شکوه این شهر به شمار می‌رود، کلیسای جامع ناپل است. تاریخ این کلیسا به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد و یک بنای شگفت انگیز است که مهمترین کلیسا در ایتالیای جنوبی به شمار می‌رود. این کلیسا بارها بر اثر زلزله آسیب دیده و بازسازی شده است و امروزه ترکیبی استثنایی از سبک‌های معماری مختلف چون گوتیک، رنسانس، باروک و … است.

قلعه ماسکیو آنجوینو (Maschio Angioino): این قلعه که با نام قلعه نو (Castel Nuovo) نیز شناخته می‌شود، از سال ۱۲۷۹ محل زندگی پادشاهان و حاکمان شهر ناپل ایتالیا بوده است و پادشاهان متعددی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، اتریش و … در آن سکونت داشته‌اند. از آنجایی که هر پادشاه و حاکم، تغییراتی در این بنا ایجاد کرده است، امروزه می‌توان نشانه‌های مختلفی از فرهنگ‌های مختلف را در آن مشاهده کرد.

موزه هنرهای معاصر دونارجینا (Donnaregina Contemporary Art Museum): این موزه یکی از شگفت انگیزترین و جذاب‌ترین موزه‌های هنری ایتالیا و حتی اروپا است. این موزه که در یک عمارت بجا مانده از قرن سیزدهم فعالیت می‌کند، ترکیب عجیبی بین دوران مدرن و قرون وسطی ایجاد کرده است. در این موزه می‌توانید مجموعه متنوعی از آثار هنری زیبا و گاهی اوقات عجیب را از نزدیک تماشا کنید.

پمپئی (Pompeii): همانطور که گفتیم، ناپل در ده کیلومتری آتشفشان وزوو قرار دارد و بدین ترتیب، شهر پمپئی نیز نباید چندان فاصله‌ای با ناپل داشته باشد. پمپئی در ۲۵ کیلومتری ناپل قرار دارد و به راحتی می‌توانید به این شهر سفر کرده و از این شهر بازدید کنید. با فوران آتشفشان وزوو، شهر پمپئی ظرف چند دقیقه در زیر غبار سنگینی از خاکستر آتشفشانی مدفون شد و شهروندان آن بدون اینکه حرکتی کنند، به تاریخ پیوستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *