خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

معرفی انواع هواپیمای مسافربری در ایران
معرفی انواع هواپیمای مسافربری در ایران
راهنمای سفر

معرفی انواع هواپیمای مسافربری در ایران 

سفرهای هوایی به دلیل راحتی و سرعت بالای خود، محبوبیت بسیار زیادی بین مسافران و گردشگران دارد و یکی از پرطرفدارترین وسایل حمل و نقل به شمار می‌‎رود. اگر شما نیز به دنبال خرید بلیط هواپیما داخلی هستید تا به مقصد خود سفر کنید، بد نیست با انواع هواپیمای مسافربری در ایران آشنا شوید.
هر کدام از انواع هواپیما ویژگی‌های خاصی دارد که باعث می‌شود کیفیت سفر شما تفاوت داشته باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع هواپیمای مسافربری در ایران، شما را در خرید بلیط خود راهنمایی کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لیست هواپیماهای مسافربری در ایران

هواپیماهای شرکت ایرباس
هواپیماهای شرکت ایرباس

هواپیماهای شرکت ایرباس (Airbus)

  • هواپیمای ایرباس A300

هواپیمای ایرباس A300 از بزرگترین انواع هواپیمای مسافربری ایران است که با ۲۴۷ مسافر، توسط شرکت‌های هواپیمایی ماهان، ایران ایر، ایران ایر تور و قشم ایر استفاده می‌شود. تولید این هواپیما از سال ۱۹۷۱ میلادی آغاز شده و تا سال ۲۰۰۷ ادامه یافت. این هواپیما با داشتن دو موتور جت و ظرفیت بالا، یکی از بهترین گزینه‌ها برای پروازهای طولانی خارجی است.

  • هواپیمای ایرباس A310

یکی از پرکاربردترین انواع هواپیمای مسافربری در ایران، هواپیمای ایرباس A310 است. این هواپیمای پهن پیکر در سال ۱۹۸۳ میلادی وارد بازار شد و از آن سال، به یکی از موفق‌ترین هواپیماهای مسافربری تبدیل شد. این هواپیما با ظرفیت ۲۲۰ مسافر، برای مسافت‌های متوسط تا بلند بسیار مناسب است. اگرچه تولید این هواپیما از سال ۱۹۹۸ میلادی متوقف شده است، اما هنوز یکی از بهترین هواپیماهای مسافربری در ایران است.

 

هواپیمای ایرباس A300 از بزرگترین انواع هواپیمای مسافربری ایران است که با ۲۴۷ مسافر، توسط شرکت‌های هواپیمایی ماهان، ایران ایر، ایران ایر تور و قشم ایر استفاده می‌شود

 

  • هواپیمای ایرباس A320

یکی دیگر از انواع هواپیمای مسافربری در ایران، هواپیمای A320 شرکت هواپیماسازی ایرباس است. این هواپیمای از سال ۱۹۸۶ میلادی تا کنون در حال تولید و ارائه خدمات به ایرلاین‌هاست و کشورهای متعددی از آن استفاده می‌کنند. این هواپیما با ۱۵۰ نفر ظرفیت، یکی از باکیفیت‌ترین هواپیماهای جهان بوده و رکورد فروش بوئینگ ۷۳۷ را نیز شکسته است. ایران ایر، معراج، کیش ‌ایر، ایران ایر تور، قشم ‌ایر، آسمان و شرکت هواپیمایی آتا از جمله شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هستند که از این هواپیما استفاده می‌کنند.

  • هواپیمای ایرباس A330

هواپیمای ایرباس A330 یکی از جدیدترین هواپیماهای مسافربری در ایران است که تولید آن از سال ۱۹۹۲ آغاز شده و هنوز نیز ادامه دارد. این هواپیمای موفق ظرفیت پذیرش ۲۷۷ مسافر را دارد و می‌تواند تا ۱۱۷۵۰ کیلومتر مسیر را طی کند. در حال حاضر شرکت هواپیمایی ایران ایر از این هواپیمای تولیدی شرکت ایرباس در ناوگان خود استفاده می‌کند.

هواپیماهای شرکت بوئینگ
هواپیماهای شرکت بوئینگ

هواپیماهای شرکت بوئینگ (Boeing)

 

  • خانواده بوئینگ ۷۴۷

اولین هواپیمای بوئنیگی که قصد داریم در معرفی انواع هواپیمای مسافربری ایران به شما معرفی کنیم، خانواده هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ است. بوئینگ ۷۴۷ یک هواپیمای بزرگ پهن پیکر برای مسافت‌های طولانی است که از سال ۱۹۶۸ میلادی تا حال، تولید آن ادامه دارد. همین بازه طولانی تولید نشان از موفقیت و اهمیت این هواپیما در ناوگان‌های هواپیمایی ایرلاین‌های مختلف است. در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر و ماهان از انواع مختلف این هواپیما در ناوگان خود استفاده می‌کنند.

  • بوئینگ ۷۳۷

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ یک هواپیمای با عرض کم است که از سال ۱۹۶۶ وارد بازار شده و تولید آن همچنان هم ادامه دارد. این هواپیما یکی از محبوبترین هواپیماهای جهان است که کیفیت بسیار بالایی دارد و در ابعاد مختلفی با ظرفیت ۸۵ تا ۲۱۵ مسافر تولید شده است. باورکردنی نیست اگر بدانید که تا انتهای سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۰ هزار نوع از این هواپیما تولید شده و هم اکنون در حال پرواز در سرتاسر جهان هستند. شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، آسمان، تابان و کیش ایر از جمله استفاده کنندگان این هواپیما در ایران بوده‌اند.

هواپیماهای شرکت مک‌دانل داگلاس
هواپیماهای شرکت مک‌دانل داگلاس

هواپیماهای شرکت مک‌دانل داگلاس (McDonnell Douglas)

شرکت ساخت هواپیمای مک‌دانل داگلاس یکی دیگر از تولید کنندگان معتبر صنایع هوا و فضا است که در سال ۱۹۶۷ از ادغام دو شرکت McDonnell Aircraft و Douglas Aircraft Company بوجود آمد و در سال ۱۹۹۷، توسط شرکت بوئینگ خریداری شد. سری هواپیماهای MD-80 از جمله موفق‌ترین هواپیماهای مسافربری این شرکت هستند که چند نوع از آن نیز در زمره انواع هواپیمای مسافربری ایران فعالیت دارند و یکی از بیشترین تعداد هواپیماهای مسافربری در ایران را به خود اختصاص می‌دهند.
در حال حاضر شرکت‌های ایران ایر، ایران ایر تور، کیش ایر، تابان و زاگرس از انواع MD-82، MD-83 و MD88 این شرکت ساخت و تولید هواپیما استفاده می‌کنند.

هواپیمای فوکر 100
هواپیمای فوکر ۱۰۰
  • هواپیمای فوکر ۱۰۰ (Fokker 100)

فوکر یک شرکت تولید هواپیما است که از سال ۱۹۱۲ میلادی شروع به کار کرده است و امروزه در کشور هلند به فعالیت خود ادامه می‌دهد. هواپیمای فوکر ۱۰۰ یکی از معروف‌ترین تولیدات این شرکت است که بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۷ میلادی، ۲۸۳ فروند از آن تولید شده است. این هواپیما که می‌تواند از ۸۵ تا ۱۰۹ مسافر را در خود جای دهد، از جمله انواع هواپیماهای فعال در ایران است و هم اکنون شرکت‌های ایران ایر، آسمان، کیش ایر و قشم ایر از آن استفاده می‌کنند.

هواپیمای ATR72
هواپیمای ATR72
  • هواپیمای ATR72

هواپیمای ATR72 از جمله کوچکترین هواپیماهای مسافربری در ایران است که می‌تواند بین ۷۲ تا ۷۸ مسافر را در خود جای دهد. این هواپیما از سال ۱۹۸۸ میلادی توسط شرکت ایتالیایی فرانسویATR تولید می‌شود و در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ فروند از آن در حال پرواز هستند. این هواپیما برخلاف هواپیماهایی که تا پیش از این معرفی کردیم، به موتور جت مجهز نیست و دو موتور ملخی دارد. در حال حاضر ایران ایر و آسمان از مهمترین شرکت‌هایی هستند که از این هواپیما در ناوگان خود استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *