خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

راهنمای فرودگاه آمستردام + جزئیات کامل
راهنمای فرودگاه آمستردام + جزئیات کامل
راهنمای سفر

راهنمای فرودگاه آمستردام + جزئیات کامل 

کشور هلند برخلاف مساحت کوچک، یکی از مهمترین و پرتددترین کشورهای شمال اروپاست و تعجب می‌‎کنید اگر بدانید فرودگاه آمستردام، سومین فرودگاه شلوغ سرتاسر قاره اروپاست.
بدون شک اگر شما نیز قصد سفر به هلند، کشور لاله و آسیاب بادی را دارید، فرودگاه امستردام مهمترین گزینه پیش روی شما خواهد بود و بد نیست با پیش از سفر، با این فرودگاه زیبا و بین‌المللی آشنا شوید.

درباره فرودگاه آمستردام
درباره فرودگاه آمستردام

درباره فرودگاه آمستردام

فرودگاه آمستردام یا فرودگاه بین‌المللی آمستردام، بزرگترین فرودگاه بین‌المللی هلند است که در نزدیکی شهر آمستردام، پایتخت این کشور واقع شده است. این فرودگاه با نام رسمی فرودگاه اسخیپول آمستردام (Amsterdam Airport Schiphol) شناخته می‌شود که به دلیل تلفظ خاص آن، ممکن است در ایران نام فرودگاه شیفول آمستردام را نیز بشنوید! اما مشکلات پیرامون اسم فرودگاه آمستردام به همینجا ختم نخواهد شد و برخی از افراد تلفظ‌های دیگری نیز برای اسم این فرودگاه بکار برده‌اند. بنابراین اگر با نام‌هایی چون فرودگاه اسپیخول آمستردام یا فرودگاه شیپخول آمستردام مواجه شدید تعجب نکنید که مگر امستردام چند فرودگاه دارد، بلکه بدانید که منظور همان فرودگاه آمستردام است.
فرودگاه بین‌المللی اسخیپول آمستردام در ۹ کیلومتری جنوب غربی شهر آمستردام و در منطقه هارلمرمیر (Haarlemmermeer) استان هلند شمالی (North Holland) واقع شده است. کد فرودگاه اسخیپول آمستردام در سازمان ایکائو (ECAO) EHAM است، اما از آنجاییکه که این کد استفاده عمومی ندارد، بهتر است شما AMS که کد سه حرفی فرودگاه آمستردام در سازمان یاتا (YATA) است را به خاطر بسپارید.
این فرودگاه نه تنها فرودگاه اصلی آمستردام است، بلکه از تمامی فرودگاه‌های هلند نیز مهمتر و شلوغ‌تر است. اما از آنجاییکه تور هلند و به ویژه تور آمستردام، از تورهای محبوب گردشگران هستند و همچنین یک مرکز تجاری بین‌المللی نیز به شمار می‌روند، این فرودگاه نیز اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در سال ۲۰۱۹ میلادی نزدیک به ۸۱ میلیون مسافر از فرودگاه آمستردام هلند استفاده کرده‌اند. بدین ترتیب فرودگاه امستردام سومین فرودگاه پرترافیک اروپا پس از فرودگاه هیثرو لندن (Heathrow Airport) و فرودگاه شارل دوگل پاریس (Charles de Gaulle Airport) به حساب می‌آید.
فرودگاه شهر آمستردام مقر اصلی شرکت هواپیمایی KLM به شمار می‌رود. البته ایرلاین‌های دیگری چون کورندون داچ ایرلاینز (Corendon Dutch Airlines)، مارتین‌ایر (Martinair) و ترانساویا (Transavia) نیز در فرودگاه آمستردام فعالیت می‌کنند.

 

فرودگاه بین‌المللی اسخیپول آمستردام در ۹ کیلومتری جنوب غربی شهر آمستردام و در منطقه هارلمرمیر (Haarlemmermeer) استان هلند شمالی (North Holland) واقع شده است

 

فرودگاه شهر آمستردام در دهه 1960میلادی
فرودگاه آمستردام در دهه ۱۹۶۰میلادی

تاریخچه فرودگاه آمستردام

یکی از مشکلاتی که کشور هلند در طول تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده است، ارتفاع پایینتر نسبت به سطح دریا و کمبود زمین است. بنابراین در طول تاریخ هلندی‌ها همواره به دنبال راهی بوده‌اند تا با خارج کردن آب، به زمین‌های بیشتری دست پیدا کنند.
منطقه هارلمرمیر هم تا قبل از سال ۱۸۵۲ میلادی، یک دریاچه بزرگ بوده است تا اینکه در این سال و با استفاده از اقدامات مختلف زهکشی، آب موجود در این منطقه خارج شد و استحکامات نظامی به نام قلعه اسخیپول در این نقطه ساخته شد.
در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۱۶ میلادی، یک فرودگاه در این منطقه ساخته شد که ابتدای امر، تنها استفاده نظامی داشت. در دسامبر سال ۱۹۲۰ میلادی، پروازهای تجاری و مسافری نیز از این فرودگاه استفاده کردند و با پایان جنگ جهانی اول، استفاده نظامی از فرودگاه آمستردام به طور کلی متوقف شد.
همچنین در سال ۱۹۱۹ شرکت هواپیماسازی فوکر (Fokker) نیز کارخانه خود را در نزدیکی این فرودگاه تاسیس کرد.
اما با شروع جنگ جهانی دوم و اشغال هلند توسط قوای آلمان نازی، فرودگاه آمستردام نیز سرنوشت تلخی را تجربه کرد. این فرودگاه مجددا مورد استفاده نظامی قرار گرفت و با حملات سنگین متفقین، به ویژه در دسامبر سال ۱۹۴۳ میلادی، فرودگاه آمستردام به حالت تعطیل درآمد. همچنین در سال بعد و هنگامی که آلمان‌ها قصد عقب نشینی از هلند را داشتند، فرودگاه اسخیپول آمستردام را تخریب کردند تا متفقین نتوانند از آن استفاده کنند.
با این وجود و پس از پایان جنگ، عملیات بازسازی فرودگاه آمستردام به سرعت انجام شد و سال ۱۹۴۹ میلادی، ترمینال جدید این فرودگاه تکمیل شد و این فرودگاه به عنوان فرودگاه اصلی هلند انتخاب شد. با این تصمیم، در سال‌های بعد فرودگاه امستردام گسترش پیدا کرد تا بتواند نیازهای یک فرودگاه بین‌المللی و مدرن را برآورده سازد. مهمترین این تغییرات و گسترش‌ها در دهه هفتاد میلادی انجام گرفت تا هواپیماهای بزرگ و پهن‌پیکر نیز بتوانند از این فرودگاه استفاده کنند. همچنین با وجود اینکه فاصله فرودگاه آمستردام تا مرکز شهر بسیار کم است، اما در سال ۱۹۷۸ میلادی یک خط راه آهن از شهر به فرودگاه کشیده شد تا دسترسی به آن بیش از پیش آسان شود.

ترمینال فرودگاه
ترمینال فرودگاه آمستردام

ترمینال فرودگاه آمستردام

با وجود اینکه فرودگاه امستردام از شلوغ‌ترین و بزرگترین فرودگاه‌های دنیاست، اما نقشه فرودگاه آمستردام به گونه‌ای طراحی شده است که تنها یک ترمینال دارد و تمامی خدمات را زیر یک سقف گرد آورده است. ترمینال فرودگاه آمستردام به سه بخش تقسیم شده و هر کدام از آنها نیز بخش‌های مختلفی دارند. بد نیست بدانید که فرودگاه اسخیپول آمستردام۲۲۳ گیت مسافری دارد تا بتواند مسافران را به هواپیماهای خود هدایت کند.
این سه سالن ترانزیت فرودگاه آمستردام هر کدام برای پروازهای خاصی استفاده می‌شوند که عبارتند از:
• سالن ترانزیت ۱: برای پرواز بین کشورهای حوزه شینگن (Schengen)
• سالن ترانزیت ۲: برای پروازهای شینگن و غیر شینگن
• سالن ترانزیت ۳: برای پروازهای اتحادیه هوایی اسکای‌تیم (SkyTeam) و پروازهای ارزان قیمت

دسترسی به فرودگاه امستردام
دسترسی به فرودگاه امستردام

دسترسی به فرودگاه امستردام

فرودگاه آمستردام در هلند، یکی از بهترین دسترسی‌ها را دارد و به خاطر قرار گرفتن در فاصله نسبتا کمی از شهر، به راحتی می‌توانید خود را از شهر به فرودگاه و یا بالعکس برسانید. در ادامه با تعدادی از راه‌های دسترسی به فرودگاه آمستردام آشنا خواهید شد.

 

  • قطار

پیشتر گفتیم که در سال ۱۹۷۸، یک خط راه آهن بین شهر آمستردام و فرودگاه این شهر کشیده شد. ایستگاه قطار فرودگاه آمستردام دقیقا زیر ترمینال مسافری این فرودگاه قرار دارد و به صورت ۲۴ ساعته فعال است. با استفاده از این خط می‌توانید به چهار شهر بزرگ هلند، یعنی آمستردام، اوترخت (Utrecht)، لاهه (The Hague) و روتردام (Rotterdam) دسترسی داشته باشید.

 

  • اتوبوس

اما علاوه بر قطار، اتوبوس نیز یکی دیگر از وسایلی است که امکان جابجایی بین شهر آمستردام و فرودگاه اسپیخول را به خوبی فراهم کرده است. شما با استفاده از خطوط ۳۹۷، ۶۹، ۱۹۴، ۱۹۵، ۶۹ و ۳۴۱ می‌توانید از فرودگاه آمستردام به نقاط مختلف این شهر سفر کنید.

 

  • تاکسی

در فرودگاه امستردام ایستگاه‌های تاکسی مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آنها نیز برای رسیدن به شهر آمستردام استفاده کنید. البته حتما در خاطر داشته باشید که برای استفاده از تاکسی‌های مخصوص و مجاز فرودگاه، باید به باجه‌ها و یا دفاتر آنها مراجعه کنید و از مراجعه مستقیم به تاکسی‌ها و خودروهای شخصی خودداری فرمایید.

 

  • اجاره خودرو

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به شهر آمستردام بروید، اجاره خودرو است. می‌توانید با استفاده از خدمات شرکت‌های مختلف اجاره خودرو، خودروی سواری مورد نظر خود را اجاره کنید و با استفاده از اتوبان‌ها A4 و A9 به شهر آمستردام بروید.

 

تصاویر فرودگاه آمستردام هلند

در ادامه تعدادی از تصاویر فرودگاه اسخیپول آمستردام و نقشه آن را مشاهده خواهید کرد:

ورودی فرودگاه
ورودی فرودگاه امستردام
فضای داخلی فرودگاه
فضای داخلی فرودگاه آمستردام
تصویر فرودگاه آمستردام
تصویر فرودگاه آمستردام
نقشه فرودگاه آمستردام
نقشه فرودگاه آمستردام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *