خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

شهر رن فرانسه؛ محلی مناسب برای تفریح، زندگی و تحصیل
شهر رن فرانسه؛ محلی مناسب برای تفریح، زندگی و تحصیل
جهانگردی

شهر رن فرانسه؛ محلی مناسب برای تفریح، زندگی و تحصیل 

شهر رِن (Rennes) در گوشه شمال غربی فرانسه واقع شده و یکی از جذاب‌ترین و سرزنده‌‎ترین شهرهای فرانسه به شمار می‌رود. بسیاری از افراد معتقدند که شهر رن را می‌توان در کنار شهرهایی چون شهر مارسی، پاریس و کن فرانسه، از جمله مهمترین مقصدهای گردشگری این کشور به شمار می‌رود. این جایگاه بیش از هر چیز مدیون تاریخ طولانی و فرهنگ غنی این شهر است که در منطقه برتاین (Brittany) قرار دارد.
برتاین یا برتانی، منطقه‌ای در غرب و شمال غربی فرانسه است که مدت‌ها تحت سیطره امپراتوری روم بوده و پس از آن، سال‌ها به عنوان یک پادشاهی و دوک نشین مستقل در تاریخ اروپا ایفای نقش می‌کرده است. شهر رن فرانسه به عنوان پایتخت این منطقه و همچنین دروازه ورودی آن شناخته می‌شود و هنوز اهمیت خود را حفظ کرده است.
اگر دوست دارید با شهر رن بیشتر آشنا شوید تا در تور فرانسه بتوانید از این شهر بازدید کرده و از آن لذت ببرید، تا انتهای این مقاله از وبلاگ ققنوس همراه ما باشید.

تاریخ شهر رن فرانسه
تاریخ شهر رن فرانسه

تاریخ شهر رن فرانسه

همانگونه که در مقدمه این مقاله گفتیم، شهر رن تاریخی بسیار طولانی دارد و در مهمترین برهه زمانی خود، پایتخت و مرکز فرمانروایی دوک نشین برتاین بوده است. در ادامه با تاریخ پر فراز و نشیب این شهر بیشتر آشنا خواهیم شد.
در قرن دوم پیش از میلاد، یک قبیله از اقوام گل (Gauls) که از اقوام بومی فرانسه بودند، منطقه‌ای در شرق برتاین را اشغال کردند که امروزه محدوده بخش ایل-ا-ویلن (Ille-et-Vilaine) را شامل می‌شود. این قبیله که ردونس (Redones) نام داشتند، شهری در محل تلاقی دو رودخانه ایل (Ille) و ویلن (Vilaine) احداث کردند و این شهر، نقطه آغازین شهر رن فرانسه به شمار می‌رود.
در قرن اول پیش از میلادی، قبیله ردونس و شهر رن با دیگر قبایل گل متحد شدند تا به مقابله با امپراتوری روم بپردازند. اما این اتحاد توسط فرمانده بزرگ رومیان، یعنی ژولیوس سزار (Julius Caesar) شکست خورد و شهر رن فرانسه در سلطه امپراتوری روم قرار گرفت.
در دوران سلطه امپراتوری روم و با توجه به موقعیت استراتژیک شهر رن و جایگاه آن در مسیر غربی امپراتوری، روز به روز بر ثروت و جمعیت شهر رن فرانسه افزوده شد. اما امپراتوری روم رو به افول گذاشت و اقوام مهاجم توانستند بخش‌های مختلف امپراتوری را اشغال کنند.
اقوام بریتون (Britons) که ساکن جزیره بریتانیا بودند، در قرن پنجم میلادی از کانال مانش عبور کرده و توانستند شهر رن فرانسه و منطقه اطراف آن را تصرف کنند و نام برتاین، برتانی یا بریتانیای صغیر را بر این منطقه گذاشتند.
این دوران نزدیک به هزار سال ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۴۹۱، نیروهای فرانسوی به فرمان شارل هشتم (Charles VIII) به این شهر حمله کردند. اگرچه فرانسویان موفق به فتح شهر رن نشدند، اما حاکم این منطقه با نام آنه برتانی (Anne of Brittany) به ازدواج شارل هشتم درآمد و بدین ترتیب، شهر رن و منطقه برتانی به عنوان یک منطقه خودمختار به پادشاهی فرانسه ملحق شد و برگی دیگر از تاریخ شهر رن فرانسه را رقم زد.
اما یکی از تلخ‌ترین وقایع تاریخ این شهر، در سال ۱۷۲۰ میلادی رقم خورد. در این سال یک آتش سوزی مهیب در این شهر اتفاق افتاد و بخش زیادی از مساحت شهر رن فرانسه طعمه حریق شد. در این آتش سوزی تقریبا تمام خانه‌های منطقه شمالی شهر که با چوب ساخته شده بودند از بین رفتند و بعدها با استفاده از سنگ و مصالح مقاوم‌تر بازسازی شدند.

در سال ۱۸۸۵، تعدادی از دانشکده‌های دانشگاه برتاین (University of Brittany) از شهر نانتس (Nantes ) به رن منتقل شدند و بدین ترتیب، دانشگاه شهر رن فرانسه (University of Rennes) تاسیس شد. اگرچه این دانشگاه تا سال ۱۸۹۶ نام مشخصی نداشت، اما از همان بدو تاسیس به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر فرانسه شناخته شد و تحصیل در رن فرانسه محبوبیت بسیاری نزد دانشجویان پیدا کرد.
در دوران جنگ جهانی دوم، شهر رن نیز مانند بسیاری از شهرهای فرانسه آسیب‌های بسیاری دید. در یک واقعه، هواپیماهای آلمان نازی یک قطار حاوی مهمات و مواد منفجره که در کنار قطار پناهجویان بود را بمباران کردند. این حادثه باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر از پناهجویان شد!
روز بعد نیروهای آلمانی این شهر را اشغال کردند و در نتیجه، شهر رن فرانسه به صحنه نبرد طرف‌های درگیر جنگ تبدیل شد و بارها توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی بمباران شد که بخش‌های مختلف شهر دچار آسیب‌های جدید شد و صدها تن کشته شدند. جالب است بدانید که در پایان جنگ جهانی دوم، در شهر رن فرانسه که در آن زمان صد هزار نفر جمعیت داشت، بیش از ۵۰ هزار نفر اسیر جنگی در کمپ‌های این شهر حضور داشتند.
اما پس از پایان جنگ، شهر رن نقشه‌ها و اقدامات بسیار مثبتی در زمینه بازسازی و رونق شهر پیش گرفت که باعث شد جمعیت این شهر به ۲۲۰ هزار نفر (۷۲۷ هزار نفر با حومه) افزایش یابد و جایگاه دومین شهر فرانسه از حیث رشد و توسعه سریع را به خود اختصاص دهد.

 

پس از جنگ جهانی دوم، جمعیت شهر رن به ۲۲۰ هزار نفر رسید و جایگاه دومین شهر فرانسه از حیث رشد و توسعه سریع را به خود اختصاص داد.

 

جغرافیا و آب و هوای شهر رن فرانسه
جغرافیا و آب و هوای شهر رن فرانسه

جغرافیا و آب و هوای شهر رن فرانسه

همانگونه که گفتیم، شهر تاریخی رن فرانسه در منطقه شمال غربی فرانسه واقع شده است. اگر به نقشه شهر رن فرانسه نگاه کنید، خواهید دید که مرکز این شهر بر بالای یک تپه و در محل تقاطع دو رودخانه ایل و ویلن قرار دارد و از این حیث، اهمیت بسیاری از نظر استراتژیک دارد و تنها کمتر از ۵۰ کیلومتر با ساحل کانال مانش فاصله دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های جغرافیایی شهر رن، وجود یک کمربند جنگلی و سرسبز به دور این شهر است که هم بر آب و هوای آن تاثیر می‌گذارد و هم به یکی از جاهای دیدنی رن بدل شده است.
رن در غرب پاریس قرار دارد و فاصله شهر رن تا پاریس در حدود ۳۵۴ کیلومتر است و این فاصله را می‌توانید در مدت حدود ۳ الی ۳ ساعت و نیم با خودرو طی کنید.
آب و هوای شهر رن فرانسه بیش از هر چیز، تحت تاثیر دو عامل است؛ عبور دو رودخانه رن فرانسه از میان شهر و همچنین نزدیکی به اقیانوس اطلس و کانال مانش. همین موضوع باعث شده تا آب و هوای شهر رن فرانسه در اقلیم اقیانوسی (Oceanic climate) قرار می‌گیرد. با توجه به این اقلیم، می‌توان نتیجه گرفت که بازدید یا زندگی در شهر رن فرانسه در تمام طول سال دلچسب و لذتبخش خواهد بود.
تابستان بهترین زمان برای سفر به شهر رن و بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن است. اگرچه تقریبا در تمام طول سال، امکان بارش باران در این شهر وجود دارد اما در ماه آگوست، بارندگی به کمترین میزان خود می‌رسد. البته در فصل بهار نیز آب و هوای شهر رن فرانسه بسیار جذاب و دلچسب است و می‌توانید به گشت و گذار در میان خیابان‌های این شهر بپردازید.

مهمترین دیدنی‌های شهر رن فرانسه
مهمترین دیدنی‌های شهر رن فرانسه

مهمترین دیدنی‌های شهر رن فرانسه

حال که با تاریخچه و همچنین موقعیت جغرافیایی و آب و هوای رن آشنا شدید، بهتر است کمی نیز با دیدنی‌های رن فرانسه آشنا شوید.

 

  • بافت تاریخی شهر رن

بدون شک مهمترین دیدنی شهر رن فرانسه، بافت تاریخی آن است که می‌توانید ساعت‌های متمادی در میان خیابان‌ها و کوچه‌های آن قدم بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. البته گفتیم که بخش زیادی از این شهر در آتش سوزی سال ۱۷۲۰ میلادی تخریب شد، اما ساختمان‌های ساخته شده پس از آتش سوزی نیز برای خود زیبایی و جذابیت خاصی دارند که حتما پیشنهاد می‌کنیم از آنها دیدن کنید.

 

  • پارک تابور (Parc du Thabor)

در بالای بلندترین نقطه شهر رن فرانسه، یک پارک بزرگ ده هکتاری وجود دارد که از زیباترین باغ‌هایی است که در طول عمر خود خواهید دید. پارک تابور تا پیش از انقلاب فرانسه متعلق به کلیسای سنت ملانی (Abbey of Sainte-Melanie) و پس از آن به یک پارک عمومی تبدیل شد. کافیست در تابستان به این پارک زیبا سر بزنید تا بیش از ۲۰۰۰ گل مختلف را از نزدیک مشاهده کنید.

 

  • کاخ پارلمان برتاین (Palais du Parlement de Bretagne)

همانگونه که گفتیم، منطقه برتاین و شهر رن در گذشته یک دوک نشین مستقل بوده‌اند و بعدا نیز به عنوان یکی از ۱۷ ایالت خودمختار فرانسه به فعالیت خود ادامه دادند. در سال ۱۶۱۸، عملیات ساخت کاخ پارلمان برتاین در شهر رن فرانسه آغاز شد، اما ساخت آن بیش از ۱۰۰ سال به طول انجامید و در سال ۱۷۲۶ میلادی تکمیل شد. فضای داخلی این کاخ بسیار زیبا و پر از تزئینات مجللی است که می‌تواند شما را شیفته خود سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *