خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آشنایی با شهر سگد مجارستان، شهر آفتاب
آشنایی با شهر سگد مجارستان، شهر آفتاب
جهانگردی

آشنایی با شهر سگد مجارستان، شهر آفتاب 

شهر سگد (Szeged) یکی از زیباترین شهرهای مجارستان است که با داشتن شاهکارهای معماری شگفت انگیز، فرهنگ اجتماعی غنی، محیط طبیعی زیبا، کافه‌ها و رستوران‌های جذاب و … در میان گردشگران تور مجارستان شهرت پیدا کرده است.
علاوه بر اینها، شهر سگد مجارستان یکی از مهمترین مراکز دانشجویی مجارستان به شمار می‌رود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری دانشگاه سگد را برای تحصیل در مجارستان انتخاب می‌کنند.
با این مقاله از وبلاگ ققنوس همراه باشید تا با شهر سگد کشور مجارستان و دیدنی‌های آن آشنا شویم.

 درباره شهر سگد
درباره شهر سگد

درباره شهر سگد

پیش از هر صحبتی درباره سگد باید ابتدا به این پرسش جواب بدهیم که شهر سگد کجاست؟ سگد شهری زیبا و شگفت انگیز است که در آفتابی‌ترین نقطه مجارستان، یعنی در جنوب این کشور و کنار مرز صربستان و رومانیا قرار گرفته است. فاصله شهر سگد تا بوداپست، پایتخت مجارستان حدود ۱۶۰ کیلومتر است.
شهر سگد یکی از پیچیده‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای مجارستان است که سابقه سکونت در آن به حدود ۵۰۰۰ سال پیش می‌رسد. اوج اهمیت شهر سگد در مجارستان به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد که این شهر به یک مرکز تجاری مهم در مجارستان تبدیل شده بود و مهمترین مرکز صادرات نمک به شمار می‌رفت. اهمیت و رشد این شهر در قرن هجده و نوزدهم میلادی نیز ادامه یافت، اما سال ۱۸۷۹ میلادی سال سیاهی برای این شهر بود.
در این سال بر اثر طغیان رود تیسا (Tisza) و بروز سیل، تقریبا تمام شهر سگد کشور مجارستان نابود شد و تنها ۳۰۰ خانه در کل شهر باقی ماند. بر اثر این سیل، ۶۰۰ نفر از جمعیت سگد کشته و ۶۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.

اما همین اتفاق وحشتناک باعث شد پس از این حادثه شهر سگد به طور کامل بازسازی شود و با طرح‌های مهندسان معروف مجارستان، امروزه شهر سگد یکی از زیباترین و چشم نوازترین شهرهای مجارستان باشد. امروزه اگرچه سگد دیگر آثار و ساختمان‌های تاریخی خود را از دست داده است، اما جاذبه‌های از جمله زیباترین دیدنی‌های مجارستان به شمار می‌روند.
در ادامه با تعدادی از مهمترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های شهر سگد مجارستان آشنا خواهیم شد.

 

در سال ۱۸۷۹ بر اثر طغیان رود تیسا و بروز سیل، تقریبا تمام شهر سگد کشور مجارستان نابود شد و تنها ۳۰۰ خانه در کل شهر باقی ماند. بر اثر این سیل، ۶۰۰ نفر از جمعیت سگد کشته و ۶۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.

 

جاذبه‌های گردشگری شهر سگد

محیط شهری شگفت انگیز
محیط شهری شگفت انگیز

محیط شهری شگفت انگیز

اولین جاذبه گردشگری شهر سگد، نه یک جاذبه مشخص، بلکه تمام بافت این شهر است. همانگونه که گفتیم این شهر پس از سیل سال ۱۸۷۹ میلادی تقریبا به طور کامل تخریب و سپس بازسازی شد. در این بازسازی تلاش شد تا خیابان‌ها و میادین شهر سگد به زیبایی هر چه تمام‌تر باشند.
به همین دلیل امروزه خیابان‌ها و فضاهای عمومی این شهر بسیاری زیبا و همواره مملو از اهالی محلی، دانشجویان و گردشگران مختلفی است که در حال عبور و مرور و یا گذران وقت هستند.
به عقیده بسیاری، میدان دوم‌تر (Dóm tér) زیباترین میدان شهر سگد است که با ساختمان‌های بسیار زیبا از جمله کلیسای ووتیو (Votive Church) و برج دوموتور (Dömötör Tower) احاطه شده است. هر سال در فصل تابستان این میدان میزبان فستیوال معروف سگد (Szeged Open-Air Festival) است. این رویداد یکی از مهمترین فستیوال‌های نمایش و اپرا در مجارستان است.

باغ وحش شهر سگد

باغ وحش شهر سگد در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد و از آن زمان با گسترش‌های مختلف، به بزرگترین باغ وحش مجارستان تبدیل شده است. این باغ وحش با بیش از ۴۳ هکتار مساحت، میزبان ۲۰۰ گونه جانوری مختلف است. همچنین در این باغ وحش تلاش شده است تا با حفظ شرایط اقلیمی محل زندگی هر گونه، آنها را در بهترین حالت نگهداری کنند.
علاوه بر ماهیت تفریحی، باغ وحش شهر سگد یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی و نگهداری از گونه‌های جانوری در خطر انقراض است و تلاش می‌کند از انقراض آنها جلوگیری کند.

کنیسه جدید سگد
کنیسه جدید سگد

کنیسه جدید سگد

کنیسه جدید سگد که در سال ۱۹۰۷ میلادی تکمیل و افتتاح شد، یکی از زیباترین بناهای مجارستان است که در سبک معماری آرت نوو (Art Nouveau) طراحی و اجرا شده است. امروزه کنیسه سگد دومین کنیسه بزرگ مجارستان و چهارمین در سرتاسر جهان است.
علاوه بر معماری زیبا و چشم نواز، تزئینات زیبای این بنا نیز باعث شده تا به یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر سگد و تور مجارستان بدل شود.

قصر روک
قصر روک

قصر روک (Reök)

یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین بناهایی که در شهر سگد کشور مجارستان خواهید دید، قصر روک است. اگر در پیش از این به بارسلونا سفر کرده و از بناهای ساخته آنتونی گائودی همچون کازا میا شگفت زده شده‌اید، قصر روک شهر سگد نیز همین حس را در شما ایجاد خواهد کرد.
این بنای زیبا در سال ۱۹۰۷ به عنوان یکی ساختمان مسکونی ساخته شد اما امروزه به مرکز هنری سگد تبدیل شده و نمایشگاه‌های هنری، اجراهای زنده و رویدادهای فرهنگی در آن انجام می‌شود و علاوه بر تماشای زیبایی بنا، می‌توانید با فرهنگ و هنر مجارستان نیز آشنا شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *