خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۲۶ مهر ۱۳۹۹

آشنایی با شهر لاهه، مرکز دولت هلند
آشنایی با شهر لاهه، مرکز دولت هلند
جهانگردی

آشنایی با شهر لاهه، مرکز دولت هلند 

شهر لاهه هلند نامی آشنا برای اکثر افراد است و اگرچه ممکن است اطلاعات چندان بسیاری درباره شهر لاهه نداشته باشیم، اما بدون شک نام آن را بارها در اخبار شنیده و خوانده‌ایم. شهرت شهر لاهه کشور هلند، بیشتر به دلیل قرار گرفتن دیوان بین‌المللی دادگستری (International Court of Justice) در این شهر است که به دادگاه جهانی یا دادگاه لاهه شهرت دارد.
اما شهر لاهه علاوه بر اهمیت سیاسی خود، مقصدی زیبا برای گشت و گذار در تور هلند است که می‌تواند شما را برای روزهای متمادی سرگرم سازد.
اگر دوست دارید درباره شهر لاهه ی هلند بیشتر بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درباره شهر لاهه هلند
درباره شهر لاهه هلند

درباره شهر لاهه هلند

اگرچه آمستردام پایتخت قانونی هلند و مرکز تجاری این کشور است، اما شهر لاهه توانسته جای خود به عنوان مرکز اداری هلند و یکی از مهمترین شهرهای هلند تثبیت کند. مهمترین اطلاعات شهر لاهه، همین اهمیت سیاسی و اداری آن است. امروزه شهر لاهه مقر دولت و کابینه هلند، مجلس هلند و دیوان عالی این کشور است در حالیکه در قانون اساسی هلند، آمستردام به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شده است.
علاوه بر این، پادشاه ویلم-آلکساندر (King Willem-Alexande) و خاندان سلطنتی هلند نیز شهر لاهه را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کردند و دو کاخ Huis ten Boschو Noordeinde Palaceبه عنوان محل زندگی و کار پادشاه شناخته می‌شود.
با توجه به این موقعیت برتر، کاملا منطقی است که اکثر کشورهای خارجی نیز سفارتخانه‌های خود را در شهر لاهه احداث کنند. سفارت ایران در هلند نیز در همین شهر قرار گرفته است. همچنین دفتر مرکزی کمپانی‌های بزرگی مانند شرکت نفتی رویال داچ شل (Royal Dutch Shell) نیز در شهر لاهه قرار دارد.
اما علاوه بر اهمیت شهر لاهه در هلند، این شهر جایگاه بین‌المللی بسیار مهمی نیز دارد و دیوان بین‌المللی دادگستری که بازوی قضایی سازمان ملل متحد است نیز در شهر لاهه هلند فعالیت می‌کند و به دادگاه لاهه شهرت دارد. اما این همه ماجرا نیست، بلکه دیوان کیفری بین‌المللی (International Criminal Court)، دیوان دائمی داوری (Permanent Court of Arbitration) و حدود ۲۰۰ سازمان بین‌المللی دیگر نیز در شهر لاهه هلند قرار دارند!
اما پس از معرفی شهر لاهه، باید به سراغ یکی از موارد عجیب، پیچیده و جنجالی درباره این شهر برویم و آن اسم شهر لاهه است. در زبان انگلیسی، نام شهر لاهه به صورت The Hague نوشته و هِیگ (Heig) تلفظ می‌شود. همچنین در زبان هلندی، نام این شهر را Den Haag می‌نویسند و دِن هاخ تلفظ می‌کنند. پس نام لاهه از کجا آمده است؟
باید بدانید که در گذشته و در دوران قاجار، فرانسوی زبان مرجع ایرانیان بوده است. بسیاری از کلمات و اصطلاحات غربی که امروزه در زبان فارسی استفاده می‌شود، از فرانسه وارد زبان و فرهنگ ما شده‌اند. نام شهر دن هاخ یا لاهه نیز از فرانسه وارد شده است. در زبان فرانسوی، اسم این شهر را La Haye و به همین دلیل در فارسی به آن لاهه می‌گوییم.
حال که درباره این شهر اطلاعات خوبی بدست آوردیم، بد نیست ببینیم اصلا شهر لاهه هلند کجاست و چه ویژگی‌های آب و هوایی دارد.

 

اگرچه آمستردام پایتخت قانونی هلند و مرکز تجاری این کشور است، اما شهر لاهه توانسته جای خود به عنوان مرکز اداری هلند و یکی از مهمترین شهرهای هلند تثبیت کند

 

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لاهه
موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لاهه

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر لاهه

مطمئنا تا اینجا متوجه شده‌اید که شهر لاهه در کدام کشور است. اما این شهر در کدام قسمت هلند قرار گرفته است؟ اگر بخواهیم بگوییم شهر لاهه در کجاست باید به نقشه شهر لاهه در هلند نگاه کنید. این شهر در جنوب غربی هلند واقع شده است. شهر لاهه در نزدیکی ساحل غربی هلند (دریای شمال) واقع شده و مرکز استان هلند جنوبی (South Holland) است.
فاصله آمستردام تا لاهه حدودا ۶۵ کیلومتر است و شما تنها با ۱ ساعت رانندگی، می‌توانید خود را از آمستردام به شهر لاهه برسانید.
جمعیت شهر لاهه هلند بیش از ۱ میلیون نفر است و به همین دلیل، سومین شهر بزرگ هلند (پس از آمستردام و روتردام) به شمار می‌رود.
پس از اینکه فهمیدیم شهر لاهه کجاست، بد نیست درباره آب و هوای این شهر نیز کمی صحبت کنیم. شهر لاهه هلند در اقلیم آب و هوایی اقیانوسی معتدل (temperate oceanic climate) قرار گرفته و است و از این نظر، مانند تقریبا تمامی شهرهای هلند است. با این وجود، به دلیل قرارگیری این شهر در نزدیکی ساحل، نسبت به دیگر شهرهای هلند تابستان‌هایی خنکتر و زمستان‌هایی معتدل‌تر را تجربه می‌کند. بنابراین اگر قصد سفر به لاهه را دارید، بهترین زمان فصل تابستان و ماه‌های ژوئن تا آگوست است.

جاذبه‌های گردشگری شهر لاهه
جاذبه‌های گردشگری شهر لاهه

جاذبه‌های گردشگری شهر لاهه

اگرچه آمستردام مهمترین و محبوبترین مقصد گردشگری هلند است، اما موقعیت شهر لاهه باعث شده تا سالانه گردشگران بسیاری به این شهر سفر کنند. در ادامه تعدادی از مهمترین مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های لاهه را برای شما معرفی خواهیم کرد.

• پارک مینیاتوری Madurodam: این پارک یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر لاهه به شمار می‌رود که گردشگرانی از هر سن را به خود جذب می‌کند. در این پارک یک شهر سنتی هلندی با مقیاس ۱:۲۵ ساخته شده و در آن می‌توانید علاوه بر زندگی روزمره مردم، ساختمان‌ها و نمادهای مختلف و مشهور هلند را نیز ببینید. همچنین در این پارک بخشی وجود دارد که بدن شما را به صورت سه بعدی اسکن کرده و یک مجسمه کوچک از شما خواهد ساخت.
• کاخ صلح (The Peace Palace): این ساختمان زیبا در بین سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۳ میلادی ساخته شده و با معماری ترکیبی گوتیک و نئوکلاسیک و برج ۸۰ متری خود، یکی از نمادهای شهر لاهه است. این ساختمان مقر دیوان بین‌المللی دادگستری، دیوان دائمی داوری، آکادمی حقوق بین‌الملل و … است.
• موزه مائریتشویس (Mauritshuis): موزه مائریتشویس یا خانه موریس، یک ساختمان قدیمی زیباست که در سبک معماری کلاسیک و در تاریخ ۱۶۴۱ ساخته شده است. این ساختمان امروزه میزبان یکی از مهمترین موزه‌های شهر لاهه است و آثار متعددی از جمله نقاشی‌های ارزشمند در آن به نمایش گذاشته شده است.
• موزه لومان (Louwman Museum): علاوه بر موزه مائریتشویس، موزه لومان نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری دیدنی شهر لاهه است که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن بازدید کنید. در این موزه بیش از ۲۵۰ خودروی کلاسیک و آنتیک نمایش داده می‌شود که قدمت برخی از آنها به سال ۱۸۸۶ میلادی بازمی‌گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *