خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

فواره آبی ژنو، تلاقی طبیعت و مهندسی
فواره آبی ژنو، تلاقی طبیعت و مهندسی
تاریخی و فرهنگی

فواره آبی ژنو، تلاقی طبیعت و مهندسی 

ژنو یکی از زیباترین شهرهای سوئیس و مقصدهای گردشگری اروپا است و هر سال میلیون‌ها گردشگر برای تماشای جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی راهی این شهر می‌شوند. اما یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم و مشهور این کشور در حاشیه دریاچه ژنو، فواره آبی ژنو یا Jet d’Eau است.
در این مقاله از وبلاگ گردشگری ققنوس قصد داریم شما را با این جاذبه ساده اما زیبا و باشکوه بیشتر آشنا سازیم.

موقعیت فواره آبی ژنو
موقعیت فواره آبی ژنو

موقعیت فواره آبی ژنو

ژنو یکی از مهمترین شهرهای سوئیس است که گردشگران تور سوئیس از آن بازدید می‌کنند. این شهر در حاشیه جنوبی دریاچه ژنو (Geneva) قرار دارد و مقر اروپایی سازمان ملل نیز به شمار می‌رود. در میان جاذبه‌های مختلف ژنو سوئیس، خود دریاچه ژنو یک جاذبه تمام عیار است و در ساعات مختلف روز، گردشگران متعددی را خواهید دید که در حال گشت و گذار در حاشیه دریاچه هستند.
اما در یکی از جنوبی‌ترین نقاط این دریاچه و نزدیک به جایی که رود رون (Rhône) به درون دریاچه ژنو می‌ریزد، یک فواره بزرگ قرار دارد که مهمترین جاهای دیدنی سوئیس و ژنو به شمار می‌رود. این فواره آبی ژنو سوئیس به قدری شهرت دارد که نه تنها به نماد این شهر تبدیل شده است، بلکه یکی از نمادهای کشور سوئیس نیز به شمار می‌رود.
امکان ندارد که به ژنو سفر کنید و این فواره دریاچه ژنو را نبینید، زیرا نه تنها از سرتاسر شهر ژنو قابل دیدن است، بلکه حتی اگر در ارتفاع ۱۰ کیلومتری بالای شهر نیز در حال پرواز باشید، فواره آبی ژنو را مشاهده خواهید کرد.
فواره دریاچه ژنو، در ۲۰۰ متری ساحل قرار دارد و با استفاده از دو پمپ آب ۵۰۰ کیلوواتی و یک نازل ۱۰ سانتیمتری، در هر ثانیه حجمی معادل ۵۰۰ لیتر آب را با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به هوا پرتاب می‌کند. اما نکته شگفت انگیز درباره فواره آبی ژنو، ارتفاع باورنکردنی این فواره است. این فواره آب را تا ارتفاع ۱۴۰ متری به هوا پرتاب می‌کند و در هر لحظه، ۷ هزار لیتر آب در هوا خواهد بود!
کافیست در حاشیه دریاچه و فواره ژنو سوئیس قدم بزنید تا متوجه جریان هوای خنک و حتی ذرات پراکنده آب در هوا شوید. اما تاریخچه این فواره چیست و اصلا چرا احداث شده است؟

 

این فواره آب را تا ارتفاع ۱۴۰ متری به هوا پرتاب می‌کند و در هر لحظه، ۷ هزار لیتر آب در هوا خواهد بود!

 

تاریخچه فواره آبی ژنو
تاریخچه فواره آبی ژنو

تاریخچه فواره آبی ژنو

اولین بار در سال ۱۸۸۶ میلادی، یک فواره آبی در ژنو احداث شد. این فواره با موقعیت فعلی فواره آبی ژنو فاصله داشت و بیشتر در رودخانه رون واقع شده بود. در واقع این فواره که در کنار نیروگاه ژنو قرار داشت، شیر ایمنی سیستم تولید برق هیدرولیکی شهر بود که ارتفاع آن تا ۳۰ متر هم می‌رسید.
چند سال پس از نصب این فواره و در سال ۱۸۹۱، شهروندان و مسئولان شهر ژنو متوجه زیبایی این فواره و امکان استفاده از آن به عنوان یک جاذبه گردشگری شدند و آن را به محل فعلی منتقل کردند. این فواره جدید اولین بار در افتتاحیه مسابقات ژیمناستیک فدرال و جشن ششصدمین سالگرد تاسیس کنفدراسیون سوئیس افتتاح شد و حداکثر ارتفاع آن ۹۰ متر بود. البته این فواره آبی ژنو همچنان از آب شهر و سیستم تولید برق هیدرولیکی استفاده می‌کرد.
تا اینکه در سال ۱۹۵۱، فواره کنونی جایگزین فواره قبلی شد که نه تنها به جای آب شهر، آب دریاچه را به هوا پرتاب می‌کرد، بلکه ارتفاع آن نیز بیشتر بود به ۱۴۰ متر رسید. از سال ۲۰۰۳ فواره آبی ژنو روزها و در تمام طول سال فعال بوده است مگر اوقاتی که سرمای هوا باعث یخ زدن آب شود و یا اینکه وزش شدید باد امکان بروز مشکل را ایجاد کند.
اما متاسفانه فعالیت فواره آبی ژنو هیچ برنامه مشخصی ندارد و ممکن است هنگامی که به ژنو سفر کرده‌اید، به دلیل تعمیرات یا هر مسئله دیگری، فواره آبی ژنو خاموش باشد. با اینحال پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به این شهر سفر کردید و فواره آبی ژنو نیز فعال بود، قدم زدن در کنار آن و حس کردن ذرات آب بر روی صورت خود را به هیچ عنوان از دست ندهید.

تصویر هوایی فواره آبی ژنو
تصویر هوایی فواره آبی ژنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *