خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

پله‌های اسپانیایی، میعادگاه عاشقان در شهر رم ایتالیا
پله‌های اسپانیایی، میعادگاه عاشقان در شهر رم ایتالیا
تاریخی و فرهنگی

پله‌های اسپانیایی، میعادگاه عاشقان در شهر رم ایتالیا 

در شمال شهر رم “ایتالیا” پلکانی ۱۳۵ پله‌ای قرار دارد که به پله‌های اسپانیایی شهرت دارد که اتفاقا از محبوب‌ترین جاذبههای گردشگری ایتالیا در تور رم است. اگر دوست دارید با این جاذبه آشنا شوید و دلیل نامگذاری آن را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله وبلاگ ققنوس با ما همراه باشید.

تاریخچه پله‌های اسپانیایی
تاریخچه پله‌های اسپانیایی

تاریخچه پله‌های اسپانیایی

پله‌های اسپانیایی رم (Spanish Steps) یا همانطور که ایتالیایی‌ها می‌گویند، Scalinata di Spagna، یک مجموعه پله است که در شمال شهر رم و بین دو میدان ترینیتا دی مونتی (Piazza Trinità dei Monti) و میدان اسپانیایی (Piazza di Spagna) قرار گرفته است.
از آنجاییکه شهر رم مسطح نیست و بخش‌های مختلف آن با یکدیگر ارتفاع دارند، پاپ اینوسنت دوازدهم (Pope Innocent XII) در سال ۱۷۱۷ مسابقه‌ای برای طراحی پلکانی بین این دو میدان برگزار کرد و فرانچسکو د سانتیس (Francesco de Sanctis) به عنوان برنده این مسابقه انتخاب شد.
ساخت پله‌های اسپانیایی شهر رم، سال ۱۷۲۳ میلادی و با حمایت مالی یک دیپلمات فرانسوی آغاز شد و تا سال ۱۷۲۵ به طول انجامید. این پلکان از ۱۳۵ پله تشکیل شده است که از میدان اسپانیایی آغاز شده و با چند ردیف و پاگردهای فراخ و یک تراس بزرگ، به میدان ترینیتا دی مونتی می‌رسد.
پله‌های اسپانیایی در رم و منطقه‌ای اعیان نشین ساخته شدند که از یک سو به کلیسای ساخته شده توسط فرانسویان و ویلای مدیچی (Villa Medici) مرتبط است و از سوی دیگر به میدان اسپانیایی که در گذشته محل سفارت اسپانیا بوده و نام خود را از همین جا گرفته است.
از قرن ۱۸ میلادی، پله‌های اسپانیایی در رم به محلی برای گردهمایی هنرمندان مختلف تبدیل شد. روزانه نقاشان بسیار در این مکان حضور پیدا می‌کردند تا آثار خود را به نمایش گذارده و بفروشند. از طرف دیگر افرادی نیز که قصد داشتند یک نقاشی از چهره خود داشته باشند، به پله‌های اسپانیایی مراجعه می‌کردند تا هنرمندی مناسب را پیدا کنند.
اما با وجود زیبایی، پله‌های اسپانیایی در مقابل کلسئوم، پانتئون رم، قلعه سنت آنجلو و دیگر جاهای دیدنی رم چندان شناخته شده نبود و گردشگران زیادی به آن مراجعه نمی‌کردند. تا اینکه در سال ۱۹۵۳ میلادی فیلم تعطیلات رمی (Roman Holiday) اکران شد. در این فیلم که داستان آن در شهر رم اتفاق می‌افتاد، تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایتالیا نمایش داده شد و پله‌های اسپانیایی ایتالیا نیز به خوبی دیده شد. پس از این فیلم شهرت پله‌های اسپانیایی نزد گردشگران افزایش یافت و به یکی از مهمترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری رم بدل شد.
در حال حاضر روزانه گردشگران بسیاری به پله‌های اسپانیایی سر می‌زنند تا از زیبایی این پلکان و جاذبه‌های اطرافش بازدید کنند. بخصوص هنگام غروب که نشستن روی این پلکان و تماشای غروب آفتاب لذت دوچندانی دارد. در ادامه تعدادی از مهمترین جاذبه‌های اطراف پله‌های اسپانیایی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

فواره بارکاچا
فواره بارکاچا

فواره بارکاچا (Fontana della Barcaccia)

پایین پله‌های اسپانیایی و در میان میدان اسپانیایی، فواره کوچک و زیبایی قرار دارد. فواره بارکاچا یا فواره قایق، در سال ۱۶۲۳ و توسط پیترو برنینی (Pietro Bernini) و در سبک باروک ساخته شده است. پیترو برنینی، پدر جیان لورنزو برنینی مشهور است که آثار متعددی از جمله میدان سن پیتر از خود به جای گذاشته است.
این فواره به شکل یک قایق کوچک است در آب فرو رفته است و از ۷ نقطه آن آب فوران می‌کند. گفته می‌شود که در سال ۱۵۹۸ میلادی، رود تیبر (Tiber) طغیان می‌کند و یک قایق را به میدان اسپانیایی می‌آورد. پیترو برنینی از این اتفاق الهام گرفت و فواره بارکاچا را بدین شکل ساخت.

کلیسای ترینیتا دی مونتی
کلیسای ترینیتا دی مونتی

کلیسای ترینیتا دی مونتی

بر بالای پله‌های اسپانیایی یک کلیسای سفید زیبا و دوست داشتنی در سبک گوتیک قرار دارد که از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. این کلیسا با داشتن دو برج ناقوس زیبا که بر پله‌های اسپانیایی سایه افکنده، تا سال ۱۴۹۵ یک صومعه ساده بوده است. در این سال لویی دوازدهم فرانسه (Louis XII of France) دستور ساخت کلیسای جدیدی در این نقطه را صادر کرد.
اما ساخت این کلیسای جدید که نام ترینیتا دی مونتی را بر آن گذاردند، بسیار به طول انجامید و در نهایت در سال ۱۵۸۵ تکمیل و توسط پاپ سیکتوس پنجم (Pope Sixtus V) افتتاح شد. امروزه درون این کلیسا نقاشی‌ها و مجسمه‌های زیبایی از دوران مختلف تاریخی قرار دارد و می‌توانید از آنها بازدید کنید.

 

بر بالای پله‌های اسپانیایی یک کلیسای سفید زیبا و دوست داشتنی در سبک گوتیک قرار دارد که از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است

 

خیابان کوندوتی
خیابان کوندوتی

خیابان کوندوتی (Via Dei Condotti)

ایتالیا مرکز مد و فشن است و بدون شک گشت و گذار در مراکز خرید و فروشگاه‌ها، یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های گردشگران در تور ایتالیا است. خبر خوش اینکه یکی از بهترین و مشهورترین مراکز خرید رم و ایتالیا، دقیقا از مقابل پله‌های اسپانیایی آغاز می‌شود.
خیابان کوندوتی از جذاب‌ترین مراکز خرید در پایتخت ایتالیا است و بسیاری از برندهای مطرح و لوکس بین‌المللی چون پرادا (Prada)، گوچی (Gucci)، بولگاری (Bvlgari) و … در این خیابان فروشگاه‌های پرزرق و برقی دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *