خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

کاخ و اپرای گارنیه، نماد شکوه و هنر در پاریس
کاخ و اپرای گارنیه، نماد شکوه و هنر در پاریس
تاریخی و فرهنگی

کاخ و اپرای گارنیه، نماد شکوه و هنر در پاریس 

اگر قرار باشد تنها یک بنا را به عنوان نماد شکوه و هنر در پاریس فرانسه انتخاب کنیم، بدون شک کاخ و اپرای گارنیه در صدر گزینه‌های ما قرار خواهد گرفت. بنای باشکوه و زیبایی که در میدان اپرای پاریس (Place de l’Opéra) قرار دارد و نمای زیبای آن هر کسی را شگفت زده خواهد کرد. اما برای درک بهتر این شاهکار معماری و هنر فرانسوی، باید وارد آن شوید و خود را در میان دنیایی از هنر و زیبایی ببینید.
در این مقاله از وبلاگ ققنوس قصد داریم شما را با کاخ و اپرای گارنیه که یکی از مهمترین جاهای دیدنی فرانسه است آشنا سازیم.

نما
تاریخچه کاخ و اپرای گارنیه پاریس

تاریخچه کاخ و اپرای گارنیه پاریس

سالن اپرای پاریس که با نام‌های کاخ گارنیه (Palais Garnier) یا اپرای گارنیه (Opéra Garnier) شناخته می‌شود، یک جواهر در میان بناهای پاریس است و سبک معماری دوران امپراتور ناپلئون سوم (Napoleon III) را نمایندگی می‌کند.
در میانه قرن نوزدهم میلادی، ناپلئون سوم تصمیم به بازسازی شهر پاریس گرفت تا جلوه‌ای نو به این شهر ببخشد و آن را دوباره به یکی از زیباترین شهرهای دنیا بدل کند. بارون ژرژ اوژن اوسمان (Georges Eugene Haussmann) به عنوان مسئول نوسازی شهر پاریس انتخاب شد و تغییرات شگرفی در این شهر ایجاد کرد.
در راستای این برنامه، تصمیم گرفته شد تا بنای جدیدی برای اپرای پاریس ساخته شود و به منظور انتخاب نقشه این بنا، یک مسابقه عمومی بین معماران و طراحان مختلف برگزار شد. از میان ۱۷۱ طرح ارسال شده، نقشه یک معمار ۳۵ ساله نه چندان معروف به نام شارل گارنیه (Charles Garnier) برای ساخت این بنا انتخاب شد.
نقشه طراحی شده برای کاخ گارنیه پاریس، ترکیبی زیبا از سبک معماری رنسانس (Renaissance) و باروک (Baroque) بود و با استفاده از تزئینات و ظرایف به کار رفته، ثروت و زیبایی پاریس را منعکس می‌کرد. عملیات ساخت کاخ گارنیه در پاریس آغاز شد و با وجود وقایعی چون جنگ فرانسه و پروس و محاصره فرانسه، سقوط امپراتوری دوم فرانسه و آتش سوزی سال ۱۸۷۳، تکمیل آن به تعویق افتاد اما سرانجام در سال ۱۸۷۵ میلادی افتتاح شد. کاخ اپرای گارنیه با ظرفیت ۱۹۷۹ تماشاچی، بزرگترین سالن اپرای جهان تا آن زمان به شمار می‌رفت.

تزئینات اپرای گارنیه
تزئینات اپرای گارنیه

از آنجاییکه کاخ گارنیه اپرای ملی پاریس بود، در ابتدا نام آن را اپرای جدید پاریس یا le nouvel Opéra de Paris گذاشتند اما بعدها به افتخار هنر بینظیر شارل گارنیه، نام آن را به کاخ و اپرای گارنیه تغییر دادند. البته نام دیگر کاخ گارنیه، آکادمی سلطنتی موسیقی (ACADEMIE IMPERIALE DE MUSIQUE) بود که بعد از سقوط امپراتوری، به آکادمی ملی موسیقی (ACADEMIE NATIONALE DE MUSIQUE) تغییر یافت.
اگرچه کاخ و اپرای گارنیه از همان ابتدای تاسیس به سرعت محبوب شد و یکی از جاذبه‌های مشهور تور فرانسه به شمار می‌رفت، اما عمده شهرت آن به سال ۱۹۱۰ میلادی و انتشار رمان شبح اپرا (The Phantom of the Opera) توسط گاستون لورو (Gaston Leroux) بازمی‌گردد. داستان این کتاب در کاخ و اپرای گارنیه می‌گذرد و فیلم‌ها و نمایش‌های متعددی از آن ساخته شده است.

 

کاخ اپرای گارنیه با ظرفیت ۱۹۷۹ تماشاچی، بزرگترین سالن اپرای جهان تا آن زمان به شمار می‌رفت.

 

موقعیت و بازدید از کاخ و اپرای گارنیه
موقعیت و بازدید از کاخ و اپرای گارنیه

موقعیت و بازدید از کاخ و اپرای گارنیه

کاخ و اپرای گارنیه یکی از مهمترین جاهای دیدنی پاریس است که در کنار جاذبه‌هایی چون برج ایفل، موزه لوور فرانسه و کلیسای نوتردام گردشگران متعددی را به خود جذب می‌کند. ما نیز پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این شهر، حتما از این بنای زیبا و شگفت انگیز بازدید کنید. کاخ اپرای گارنیه تقریبا در مرکز شهر پاریس و منطقه ۹ (۹th arrondissement) واقع شده است.
کاخ و اپرای گارنیه بین میدان اپرا و بلوار مشهور اوسمان قرار گرفته است و به راحتی با استفاده از ایستگاه مترو اپرا، به آن برسید. این ایستگاه محل تلاقی سه خط ۳، ۷ و ۸ متروی پاریس است و تقریبا از هر جای پاریس، شما را به این نقطه می‌رسانند. اپرای گارنیه فاصله کمی با مرکز خرید  گالری لافایت و باغ تویلری دارد.
به منظور بازدید پیرامونی و تماشای نمای زیبای این ساختمان، هیچ زمان مشخصی وجود ندارد و در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید به آن سر بزنید. اما پیشنهاد می‌کنیم فضای داخلی گل سرسبد آثار شارل گارنیه را نیز از دست ندهید. برای اینکه بتوانید از فضای داخلی کاخ و اپرای گارنیه بازدید کنید، می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۶:۳۰ به این بنا مراجعه کنید. تورهای برنامه‌ریزی شده اپرای گارنیه، شما را به گوشه و کنار این بنا می‌برند تا زیبایی اعجاب انگیز آن را به شما نشان دهند. همچنین می‌توانید سری به موزه اپرا نیز بزنید تا با تاریخچه اپرا بیشتر آشنا شوید.

سالن اصلی اپرای گارنیه
سالن اصلی اپرای گارنیه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *