خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۹

هرچه درباره کانال‌های آبی آمستردام باید بدانید
هرچه درباره کانال‌های آبی آمستردام باید بدانید
تاریخی و فرهنگی

هرچه درباره کانال‌های آبی آمستردام باید بدانید 

آمستردام شهری زیبا و دلفریب است که دلایل زیادی برای دوست داشتن آن وجود دارد اما احتمالا، مهمترین ویژگی و جذابیت این شهر، کانال‌های آبی آمستردام هستند. این کانال‌ها از مهمترین مشخصه‌های پایتخت هلند و از جاذبه‌های تور آمستردام هستند که باعث شده‌اند تا بسیاری، لقب ونیز شمال را به این شهر بدهند.
اگر دوست دارید همه چیز را درباره این کانال‌های آبی آمستردام بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درباره کانال‌های آبی آمستردام
درباره کانال‌های آبی آمستردام

درباره کانال‌های آبی آمستردام

در سرتاسر آمستردام بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال آب و آبراهه وجود دارد که در زبان هلندی به آنها خراختن (Grachten) می‌گویند. کانال‌های آبی آمستردام باعث شده‌اند تا ۹۰ جزیره در این شهر بوجود بیاید و همچنین برای رفت و آمد در نقاط مختلف شهر و عبور از این کانال‌ها، ۱۵۰۰ پل مختلف ساخته شود. در واقع غلو نیست اگر گفته باشیم آمستردام، شهر کانال‌های هلند است.
اگرچه بیش از ۱۶۰ کانال مختلف در سرتاسر آمستردام قرار دارد، اما سه کانال اصلی که در قرن هفدهم میلادی و دوران طلایی هلند ساخته شده‌اند، مرکز شهر را مانند یک کمربند نیم‌دایره محاصره کرده‌اند.
از آنجایی که این کانال‌های آمستردام، منطقه مرکزی شهر و محل رشد و توسعه به شمار می‌رفته، ساختمان‌ها و بناهای بسیار مهمی در اطراف و حاشیه آنها ساخته شده است. امروزه بیش از ۱۵۵۰ بنا و اثر تاریخی در حاشیه این کانال‌های آبی آمستردام قرار دارد که از جاهای دیدنی آمستردام هستند و با توجه به اهمیت فرهنگی و تاریخی، کانال‌های تاریخی آمستردام در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

تاریخچه
تاریخچه کانال‌های آبی آمستردام

تاریخچه کانال‌های آبی آمستردام

در نیمه اول قرن هفدهم میلادی و زمانی که هلند یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌رفت، مهاجرت به شهر آمستردام افزایش یافت و نیاز برای ایجاد تغییراتی بنیادین در بافت شهر احساس می‌شد. بدین ترتیب با تهیه یک نقشه جامع شهری، قرار شد چهار کانال در آمستردام ساخته شود که به خلیج IJ منتهی شوند.
طبق برنامه و نقشه‌های تهیه شده، این کانال‌ها باید به صورت چهار نیم‌دایره متحدالمرکز، مرکز شهر آمستردام را احاطه می‌کردند. امروزه اگر به نقشه کانال‌های آبی آمستردام نگاه کنید، این چهار کانال نیم‌دایره‌ای که میدان دام آمستردام (Dam Square) نیز در میان آنها قرار دارد، کاملا مشخص هستند
سه کانال درونی این شبکه که استفاده عمومی و مسکونی داشت با نام‌های اعیان (Herengracht)، پادشاه (Keizersgracht) و شاهزاده (Prinsengracht) خوانده می‌شدند. حلقه چهارم این کانال‌های آبی آمستردام اما قرار بود برای مدیریت آب و همچنین اهداف دفاعی (مانند خندق) استفاده شود و نام Singelgracht را بر روی آن نهادند. در واقع می‌توان گفت که این کانال که اتفاقا زمانی یک دیوار دفاعی نیز داشته، مرز شهر قدیمی آمستردام به شمار می‌رفته است.
همچنین به منظور ارتباط راحت‌تر و همچنین حمل و نقل محصولات و مایحتاج، کانال‌های کوچکتری به صورت شعاعی ساخته شد که این کانال‌های چهارگانه را به یکدیگر متصل سازد.

نقشه کانال‌های آبی آمستردام
نقشه کانال‌های آبی آمستردام

کار ساخت کانال‌های آمستردام در سال ۱۶۱۳و از بخش شمال غربی آغاز شد که ظرف مدت ۱۲ سال به پایان رسید. اما تا ساخت بخش جنوبی کانال‌های آبی آمستردام، وقفه‌ای حدودا ۴۰ ساله پیش آمد و در نهایت سال ۱۶۶۴، ساخت این بخش نیز آغاز گردید. اما اوضاع چندان مناسب نبود و با توجه به مشکلات ااقتصادی، این بخش به کندی پیش می‌رفت. همچنین با توجه به این مشکلات، بخش شرقی کانال‌های آبی آمستردام که بین خلیجIJ و رود آمستل (Amstel) قرار داشت هیچگاه آغاز نشد. بدین ترتیب در سال‌های بعدی، بناهایی چون باغ گیاهشناسی، سالن‌های تئاتر و خانه‌های مسکونی در این منطقه احداث شدند و ساخت بخش شرقی کانال‌های آمستردام منتفی شد.

مشکلات کانال‌ها
مشکلات کانال‌های آبی آمستردام

مشکلات کانال‌های آبی آمستردام

اگرچه امروزه کانال‌های آبی آمستردام بسیار دوست داشتنی و از جاذبه‌های گردشگری آمستردام به شمار می‌روند، اما باید بدانید شرایط همیشه بدین صورت نبوده است. در دوران قرن نوزدهم میلادی، آب کانال‌های آمستردام بسیار کثیف، آلوده و راکد بود. سرتاسر کانال‌های آبی آمستردام مملو از زباله و فاضلاب بود زیرا اکثر مردم آشغال‌های خود را در آن می‌ریختند. این زباله‌ها و خیل ماهی‌های مرده، باعث شده بود بوی بدی از این کانال‌ها ساطع شود.
در سال ۱۸۷۹ میلادی و برای رفع این مشکل، یک ایستگاه پمپ آب بخار احداث شد تا آب کانال را به جریان بندازد و آن را تعویض کند. همچنین در سال ۱۹۳۵ محدوده مرکزی شهر به سیستم فاضلاب نیز متصل شد تا اهالی شهر، دیگر فاضلاب خود را در کانال‌های آبی آمستردام نریزند. همچنین در سال ۱۹۸۷ میلادی خود کانال‌های آبی آمستردام نیز به سیستم فاضلاب متصل شدند تا کانال‌ها بیش از پیش پاکیزه شوند.
اما کانال‌های آبی آمستردام یک منبع آلودگی دیگر نیز دارند و آن دوچرخه‌ها هستند. بله درست خواندید، دوچرخه‌ها. احتمالا می‌دانید که آمستردام یکی از بهترین شهرهای دنیا برای دوچرخه سواری است و افراد بسیاری برای رفت و آمد، از دوچرخه استفاده می‌کنند.
اما این دوچرخه‌ها یک معضل نیز ایجاد کرده‌اند و آن افتادن دوچرخه‌ها به درون کانال‌های آبی آمستردام است. این موضوع بیشتر به خاطر تصادف، حادثه و یا حتی از روی عمد اتفاق می‌افتد و گفته می‌شود سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دوچرخه از درون کانال‌های آبی آمستردام خارج می‌شود.

 

گفته می‌شود سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دوچرخه از درون کانال‌های آبی آمستردام خارج می‌شود.

 

کانال‌های آبی
حقایقی درباره کانال‌های آبی آمستردام

حقایقی درباره کانال‌های آبی آمستردام

• همانگونه که گفتیم، بیش از ۱۶۰ کانال مختلف در سرتاسر آمستردام قرار دارد که طولی برابر با ۱۰۰ کیلومتر دارند.
• آمستردام بیش از ۱۵۰۰ پل مختلف دارد که از تعداد پل‌های شهر ونیز ایتالیا بیشتر است. تعداد زیادی از این پل‌ها متحرک هستند و برای عبور قایق‌ها، بخش میانی آن بلند می‌شود.
• زندگی درون قایق‌ها یک امر عادی در آمستردام است و امروزه بیش از ۳۰۰۰ خانه‌قایق (Houseboat) در کانال‌های آبی آمستردام وجود دارد.
• اگرچه شنا کردن در کانال‌های آمستردام ممنوع است، اما سالانه فستیوال شنا در کانال‌های آمستردام برگزار می‌شود. سال ۲۰۱۲، ملکه ماکسیما (آن زمان همسر ولیعهد و امروز ملکه هلند) نیز در این مسابقه شرکت کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد اجباری *