خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین اخبار ققنوس مطلع شوید

۰۷ فروردین ۱۳۹۹
ویتنام، مقصد شگفت انگیز جنوب شرقی آسیا
ویتنام، مقصد شگفت انگیز جنوب شرقی آسیا
جهانگردی

ویتنام، مقصد شگفت انگیز جنوب شرقی آسیا 

ویتنام یکی از زیباترین کشورهای حوزه جنوب شرقی آسیاست که با داشتن کوه‌های سر به فلک کشیده، جنگل‌های انبوه استوایی، ساحل‌های دیدنی، شهرهای شلوغ و فرهنگ جذاب توانسته است گردشگران متعددی را برای تور ویتنام و سفر به ویتنام متقاعد کند.
کشور ویتنام مانند اغلب کشورهای آسیایی، فرهنگ اصیل و جذابی دارد که با وجود پیشرفت شهرهای آن، همچنان در بطن جامعه و مردم محلی قابل مشاهده است. وجود معابد بودایی متعدد، بازارهای سنتی شلوغ، جشن‌ها و فستیوال‌های هیجان انگیز و … از جمله جنبه‌های فرهنگی اهالی ویتنام است که گردشگران را شیفته خود می‌کند.
اما زیبایی‌های ویتنام تنها به این موارد محدود نمی‌شود. اگر دوست دارید این کشور دوست داشتنی را بیشتر بشناسید و برای تور ویتنام خودتان را آماده کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

• ویتنام کجاست؟

• آب و هوای ویتنام

• تاریخ ویتنام

• برترین جاذبه‌های گردشگری ویتنام

ویتنام کجاست؟
ویتنام کجاست؟

ویتنام کجاست؟

اولین سوالی که درباره این کشور باید پاسخ داد، این است که ویتنام کجا قرار دارد. پیشتر گفتیم که ویتنام در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این کشور از شمال با چین و از غرب با لائوس و کامبوج مرز مشترک دارد. همچنین شرق و جنوب ویتنام نیز یک خط ساحلی ممتد با دریای جنوب چین و اقیانوس آرام تشکیل می‌دهد.
اگر به نقشه ویتنام نگاه کنید، متوجه ساختار کشیده آن می‌شوید که این کشور را به سه قسمت تقسیم کرده است، قسمت شمالی که هانوی، پایتخت این کشور در آن واقع شده است، قسمت مرکزی که مملو از کوهستان‌های مرتفع و جنگل‌های انبوه است، و قسمت جنوب که مناطق حاصلخیز این کشور را شامل می‌شود و شهر هوشی مین، بزرگترین شهر ویتنام را در خود جای داده است.
ویتنام یا جمهوری سوسیالیستی ویتنام، ۶۵امین کشور بزرگ دنیاست در حالیکه جمعیت ۹۶ میلیون این کشور باعث شده است تا ویتنام در رده پانزدهمین کشور پرجمعیت دنیا قرار گیرد. واحد پول این کشور دانگ ویتنام است. حال حاضر هر یک دلار آمریکا معادل ۲۳۲۹۷ دانگ است.
قرار گرفتن ویتنام در منطقه استوایی به همراه بارش‌های فراوان، رودهای پرآب و جلگه‌های حاصلخیز باعث شده است تا کشاورزی در این کشور گسترش یابد و اقتصاد ویتنام برپایه کشاورزی شکل گیرد. محصولات ویتنام مانند برنج و دیگر محصولات زراعی علاوه بر مصرف داخلی، به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود و بخش مهمی از صادرات ویتنام را تشکیل می‌دهد.

آب و هوای ویتنام

به دلیل موقعیت جغرافیایی ویتنام، آب و هوای این کشور در مناطق مختلف متفاوت است و می‌توان سه منطقه اقلیمی برای آن در نظر گرفت. باران‌های موسمی استوایی از ماه‌های اکتبر تا آوریل در مرکز ویتنام و از ماه‌های می تا سپتامبر در شمال و جنوب ویتنام جریان دارد. در دیگر ماه‌های سال اما تقریباً آب و هوای ویتنام خشک است و از بارش خبری نیست.
اما ویتنام با وجود این میزان بارش، کشور گرمی است و در اغلب روزهای سال، دمای هوای بالایی را تجربه خواهید کرد. شمال ویتنام به طور کلی در ماه‌های اکتبر تا آوریل نسبتاً خنک‌تر است. اما با رسیدن به ماه‌های می تا سپتامبر که اوج بارش و گرما در این کشور است، دمای هوا تا ۴۰ درجه سانتیگراد نیز بالا خواهد رفت.
با در نظر گرفتن این ویژگی‌های جغرافیایی و آب و هوایی، نمی‌توان یک زمان را به عنوان بهترین زمان سفر به ویتنام انتخاب کرد. با این وجود فصل اوج گردشگری ویتنام از ماه سپتامبر تا مارس است اما در همین زمان نیز باران‌های موسمی مرکز کشور می‌تواند آزاردهنده باشد.
برای شرکت در تور ویتنام پیشنهاد می‌کنیم لباس‌های خنک، راحت و سبکی بردارید که با این آب و هوا سازگار باشد. اما حتما یک بارانی نیز همراه خود داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که می‌توانید از شهرهای ویتنام نیز خرید کنید.

تاریخ ویتنام

اگرچه کشوری با مرزهای کنونی تنها از قرن نوزدهم میلادی پا به عرصه جهانی گذاشته است، اما ویتنام تاریخی غنی و طولانی دارد که تاریخ آن به هزاران سال پیش می‌رسد و برخی از شهرهای ویتنام مانند هانوی، هزار سال پیش تاسیس شده‌اند.
ویتنام تا پیش از قرن بیستم، مدت‌ها به همراه لائوس و کامبوج یکی از مستعمرات فرانسه بود تا اینکه در سال ۱۹۴۱ و در طول جنگ جهانی دوم، این کشور توسط ژاپن اشغال شد. در همین دوران، حزب کمونیست ویتنام برای مقابله با ژاپنی‌ها و فرانسوی‌ها شکل گرفت و رهبری این جنبش را هوشی مین به عهده گرفت.
این مبارزات تا پس از جنگ جهانی دوم نیز ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۵۴ هوشی مین پیروز شد و بخشی از ویتنام مستقل شد. در این تاریخ ویتنام به دو کشور ویتنام شمالی و ویتنام جنوبی تقسیم شد که هانوی پایتخت ویتنام شمالی و سایگون (نام قدیمی شهر هوشی مین) پایتخت ویتنام جنوبی شدند.
اما هوشی مین قصد داشت تمام ویتنام را زیر یک پرچم متحد کند و به همین دلیل درگیری‌ها ادامه داشت و کمونیست‌های ویت کنگ (Viet Cong) در حال مبارزه با دولت ویتنام جنوبی بودند که آمریکا وارد ماجرا شد و جنگ ویتنام شکل گرفت. این نبرد ۱۵ سال ادامه داشت تا اینکه نیروهای ویتنام شمالی توانستند سایگو را فتح کنند و با تغییر نام آن به هوشی مین، دو ویتنام را با یکدیگر متحد کنند.
اگرچه در نتیجه این جنگ‌ها و بحران‌های سیاسی ویتنام تا اواخر قرن بیستم از شرایط اقتصادی بدی رنج می‌برد، اما با شروع قرن جدید اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمده‌ای در این کشور رخ داد که باعث رشد و رونق اقتصاد ویتنام شد و زندگی در ویتنام را آسانتر کرد.

برترین جاذبه‌های گردشگری ویتنام

همانگونه که پیشتر گفتیم، ویتنام کشوری جذاب با ترکیبی استثنایی از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی است. در ادامه شما را با تعدادی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری ویتنام آشنا خواهیم کرد:

هالونگ بی- ویتنام
هالونگ بی

هالونگ بی

خلیج هالونگ بی یکی از زیباترین و مشهورترین منظره‌های آبی دنیاست که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. هالونگ بی از تعداد زیادی جزیره و صخره سنگی تشکیل شده است که اکثر آنها با جنگل‌های انبوه پوشیده شده‌اند. ترکیب این صخره‌ها با آب سبز رنگ خلیج و قایق‌ها و کشتی‌های متعددی که در آن شناور هستند، منظره‌ای بسیار تماشایی را برای شما پدید خواهد آورد.

شهر هوشی مین - ویتنام
شهر هوشی مین

شهر هوشی مین

شهر هوشی مین بزرگترین شهر ویتنام است که مقصدی عالی برای گردشگری شهری به شمار می‌رود. این شهر شلوغ و پر از جمعیت نمادی از سبک زندگی امروزی اهالی ویتنام به شمار می‌رود.
این شهر که در گذشته سایگون نام داشته است، پایتخت ویتنام جنوبی بود که بعد از اتحاد ویتنام به افتخار رهبر ویتنام به هوشی مین تغییر نام داد. وجود رود سایگون در این شهر یکی از جذابیت‌های سفر به هوشی مین است و می‌توانید از بالای برج بلند بیتکسو منظره زیبایی از آن داشته باشید. این برج بلندترین برج ویتنام است.
همچنین بازدید از کاخ ریاست جمهوری یا کاخ اتحاد و همچنین موزه جنگ ویتنام از دیگر فعالیت‌های گردشگری در شهر هوشی مین ویتنام است.

شهر تاریخی هیو
شهر تاریخی هیو

شهر تاریخی هیو

شهر تاریخی هیو یکی از زیباترین نمونه‌های معماری تاریخی و سلطنتی ویتنام است که در مرکز این کشور و حاشیه رود پرفیوم قرار گرفته است. این شهر محل زندگی امپراتوران ویتنام بوده است و صدها ساختمان و یادمان تاریخی از قرن نوزدهم را در خود جای داده است.
وجود این میزان از جاذبه‌های تاریخی شگفت انگیز که یادآور شکوه دوران امپراتوری ویتنام است، باعث شده تا شهر تاریخی هیو در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت برسد.

هانوی
هانوی

هانوی

نمی‌شود از ویتنام گفت اما نامی از پایتخت این کشور به میان نیاورد. هانوی پایتخت ویتنام، قلب تپنده این کشور و اصلی‌ترین مقصد گردشگری ویتنام به شمار می‌رود. جمعیت زیاد و شلوغی بیش از حد هانوی خود یک جاذبه گردشگری دوست داشتنی برای گردشگرانی است که در تور ویتنام شرکت می‌کنند.
وجود بازارهای سنتی یکی از جاذبه‌های اصلی هانوی و ویتنام است که می‌توانید سوغات ویتنام را از آنها بخرید. همچنین وجود معابد بودایی متعدد نیز از دیگر ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی هانوی ویتنام به شمار می‌رود که می‌توانید از آنها بازدید کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

فیلد اجباری *