تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

امروزه بسیاری از افرادی که بدنبال مهاجرت و پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، تحصیل در کانادا را انتخاب می‌کنند. کانادا بدلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی و همچنین قوانین مهاجرتی، از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در بین متقاضیان مهاجرت بسیار پرطرفدار است.


چرا کانادا؟


در حال حاضر کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای مهاجرت در سرتاسر دنیاست. سالانه افراد زیادی از ملیت‌های مختلف برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند و درخواست بسیاری از آنان نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرد. اما این علاقه نسبت به مهاجرت به کانادا از کجا می‌آید؟ شاید اولین دلیل، قوانین کانادا در امر پذیرش مهاجران باشند. در چند سال گذشته دولت کانادا تمایل بسیار زیادی برای پذیرش مهاجران، بویژه از راه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، از خود نشان داده است.
    کانادا از گذشته کشور مهاجر پذیری بوده است و به همین دلیل، امروزه ساختار فرهنگی و اجتماعی کانادا بسیار ناهمگون است. مردم کانادا از کشورها و فرهنگ‌های مختلف به این کشور مهاجرت کرده‌اند و به همین دلیل افراد جدید را به راحتی می‌پذیرند. بدین ترتیب مهاجرانی که به تازگی وارد خاک کانادا می‌شوند، هیچ مشکلی برای زندگی در این کشور نخواهند داشت. همین موضوع باعث افزایش تقاضای اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا است.
•    علاوه بر این، کانادا از کشورهای پیشرفته جهان است که از قدرت اقتصادی بالایی برخوردار است. امروزه کانادا یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود. همچنین کیفیت و سطح زندگی در شهرهای کانادا بسیار بالاست و شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال هر ساله در فهرست بهترین شهرهای جهان قرار دارند.
•    یکی دیگر از دلایل محبوبیت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، میزان حقوق و هزینه‌های این کشور است. کانادا از نظر میزان حقوق‌های پرداختی در بین بهترین کشورهای دنیا قرار دارد و هزینه زندگی در این کشور نیز در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی و پیشرفته پایین‌تر است.
    همچنین کانادا تسهیلات بسیار خوبی برای شهروندان خود در نظر گرفته است. شهروندان این کشور از بیمه درمانی رایگان برخوردارند که بخش زیادی از هزینه‌های درمانی آنها را پوشش می‌دهد. همچنین در صورتی که شهروند کانادا باشید و به هر دلیلی شغل خود را از دست دهید، دولت کانادا برای شما بیمه بیکاری در نظر می‌گیرد.
    با توجه به اینکه شما برای تحصیل در کانادا شهریه پرداخت می‌کنید، حالت ویزای شما پس از گذشت 2 سال تغییر خواهد کرد. همین نکته می‌توانند دلیل محکمی برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باشد.
•    زبان اصلی کانادا در شهرهایی مانند ونکوور و تورنتو انگلیسی است اما منطقه کبک از زبان فرانسوی به عنوان زبان اصلی استفاده می‌کند. اما به طور کلی تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی است و همچنین در برخی از استان‌های کانادا می‌توانید به زبان فرانسه نیز تحصیل کنید.
    هر چند برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت کنید، اما به عنوان دانشجو هر هفته اجازه 20 ساعت کار کردن را دارید و از این طریق می‌توانید بخشی از هزینه‌های زندگی خود را جبران کنید.
    یکی دیگر از مزایای دریافت پذیرش تحصیلی از کانادا و در نهایت دریافت اقامت این کشور، پاسپورت معتبر کانادا است. در حال حاضر پاسپورت کانادا از نظر قدرت، در رتبه چهارم دنیا قرار دارد و با داشتن پاسپورت کانادا می‌توانید بدون ویزا به 166 کشور دنیا سفر کنید.
•    اما بدون شک اصلی‌ترین دلیلی که افراد مختلف اخذ پذیرش تحصیلی کانادا را انتخاب می‌کنند، نظام آموزشی پیشرفته و کیفیت بالای مدارس و دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه‌های کانادا از بهترین مراکز علمی دنیا هستند که بر اساس بروزترین متدهای آموزشی دنیا اداره می‌شوند.
تمامی این موارد باعث شده است تا کانادا به یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت، و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت بدل شود.

 

شرایط تحصیل در کانادا 

شرایط تحصیل در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورها مناسب‌تر است و به راحتی می‌توانید برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف اقدام کنید.


پذیرش تحصیلی از کانادا برای مدارس

همانطور که گفتیم، مدارس و مراکز آموزشی کانادا، از سطح کیفی بالایی برخوردارند. فرزندان شما در مدارس کانادا با استفاده از بهترین امکانات و جدیدترین متدها آموزش می‌بینند تا برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده شوند. دوره تحصیلی مدارس کانادا 12 سال است (6 سال ابتدایی و 6 سال دبیرستان) که از سن 6 تا 18 سال ادامه دارد.
مدارس کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که مانند ایران، شهریه مدارس خصوصی بیشتر است. اما با این وجود، کیفیت مدارس دولتی نیز بسیار بالا است و عملا تفاوتی از نظر کیفی بین این مدارس وجود ندارد.
یکی از دلایلی که باعث شده است تا بسیاری از افراد برای پذیرش تحصیلی فرزندانشان در مدارس کانادا اقدام کنند، قانون همراهی والدین دانش آموز است. بر اساس این قانون در صورت پذیرش فرزندان زیر 16 سال شما در یکی از مدارس کانادا، یکی از والدین نیز ویزای همراه کانادا را دریافت خواهد کرد. همچنین اگر پیش از ورود شما نیز بتوانید پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های کانادا را دریافت کنید، تحصیل فرزندتان از سال بعد در مدارس کانادا رایگان خواهد شد.

 

پذیرش تحصیلی از کانادا برای کمپ‌های تابستانی (سامرکمپ)

یکی از بهترین امکانات آموزشی کانادا، کمپ‌های تابستانی برای فرزندان 7 تا 17 ساله شماست. این کمپ‌های آموزشی در مناطق مختلف کانادا و تحت نظر بهترین مدارس و دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شوند. در طول مدت کمپ که معمولا از 1 تا 6 هفته به طول می‌انجامد، فرزندان شما تحت نظر بهترین کادر آموزشی و تربیتی قرار می‌گیرند.
قرار گرفتن در یک محیط چند فرهنگی و گذراندن دوره به همراه دانش آموزانی از ملیت‌های مختلف، مهارت‌های اجتماعی فرزند شما را افزایش داده و وی را برای ورود به اجتماع در آینده آماده می‌سازد.
همچنین کلاس‌های آموزشی کمپ‌های تابستانی کانادا نقش موثری در افزایش سطح علمی و قدرت خلاقیت فرزند شما خواهد داشت و زمینه ساز پیشرفت درسی و در نهایت شغلی او خواهد شد.


 پذیرش تحصیلی از کانادا برای کالج و مقطع کارشناسی (لیسانس)

همانطور که گفتیم، افراد مختلفی در سرتاسر دنیا بدنبال مهاجرت به کانادا هستند و بسیاری از آنها، متقاضی تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم هستند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، می‌توانید در صورت دارا بودن شرایط ادامه تحصیل در کانادا، برای تحصیل در کالج یا مقطع کارشناسی اقدام کنید.
شرط معدل برای تحصیل در کانادا، در تمامی مقاطع و دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. به طور کلی برای پذیرش تحصیلی کانادا در کالج یا مقطع کارشناسی، باید دوره متوسطه را گذرانده باشید و با حداقل معدل 14 دیپلم گرفته باشید.
اصلی‌ترین تفاوت کالج و دانشگاه، هزینه تحصیل و منابع در آنهاست. به طور کلی هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا نسبت به تحصیل در مقطع کارشناسی کمتر است. همچنین بدلیل آموزش‌های عملی و کاربردی‌تر در کالج‌ها، امکان یافتن شغل مناسب پس از اتمام دوران کالج بیشتر از دانشگاه‌ها است. همچنین برخی از رشته‌های تحصیلی در کالج‌های کانادا، دوره‌های کارآموزی دارند که شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند.
متاسفانه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست و برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی کانادا به مدرک بین‌المللی زبان نیاز دارید. اما در صورتیکه که هنوز موفق به کسب مدرک زبان نشده‌اید، آژانس ققنوس با توجه به اعتبار و سابقه درخشان در امر پذیرش تحصیلی کانادا، می‌تواند برای شما پذیرش مشروط بگیرد تا در ادامه مدرک زبان خود را نیز کسب کنید.
دوره کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا 4 سال است. البته ممکن است با صلاحدید دانشگاه، شما نیاز به گذراندن واحد‌های پیش نیاز داشته باشید و بدین ترتیب زمان تحصیل شما در کانادا افزایش یابد.

 

پذیرش تحصیلی از کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

مقطع کارشناسی ارشد یکی از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در کاناداست که بسیاری از افراد برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در این مقطع اقدام می‌کنند. برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در این مقطع، باید حداقل معدل کارشناسی شما 15باشد و مدرک زبان معتبر نیز ارائه کنید.
دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا معمولا 2 سال طول می‌کشد. البته این دوره‌ها به دو دسته تحقیقاتی و واحدی تقسیم می‌شوند.
برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدارک خود مانند مدرک زبان، سوابق علمی، تحصیلی و پژوهشی، توصیه‌نامه اساتید و ... را ارسال کنید.

 

هزینه تحصیل در کانادا 2019

هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای پیشرفته دیگری مانند نیوزلند، استرالیا و یا انگلستان بسیار پایینتر است. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین 15 تا 20 هزار دلار کانادا در هر سال است که بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه تعیین می‌شود.
البته در دوران تحصیل می‌توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه، به مدت 20 ساعت در هفته و به صورت پاره وقت کار کنید تا بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنید.

 

اقامت پس از تحصیل در کانادا

یکی از مهمترین مزیت‌های تحصیل در کانادا، امکان اقدام برای دریافت مجوز اقامت در این کشور است. پس از پایان دوران تحصیل، شما می‌توانید مجوز کار در کانادا را دریافت کنید و پس از یک سال کار کردن در این کشور (1800 ساعت)، برای دریافت اقامت دائم (PR) کانادا اقدام کنید.

اقدام برای مهاجرت و اخذ پذیرش کانادا امری پیچیده و تخصصی است که ظرافت‌های بسیاری دارد. اشتباهات و بی‌توجهی‌های کوچک در این فرآیند می‌تواند شما را از رسیدن به هدف خود بازدارد. کارشناسان بخش اخذ پذیرش تحصیلی آژانس ققنوس با تکیه بر تجربه و تخصص خود در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، از روز اول تا زمان دریافت ویزای تحصیلی کانادا در کنار شما خواهند بود.

علاوه بر کانادا، کارشناسان ققنوس می‌توانند شما را برای اخذ پذیرش تحصیلی کشورهای دیگری نیز راهنمایی کنند. اخذ پذیرش تحصیلی سوئد، پذیرش تحصیلی در سوئیس و پذیرش تحصیلی در انگلیس از دیگر گزینه‌های شما برای مهاجرت از طریق اخذ پذیرش تحصیلی خواهد بود.