پذیرش تحصیلی

Student Visa

Student Visa

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بسیاری از افراد و خانواده‌ها بدنبال راهی برای مهاجرت به خارج از کشور هستند. هر چند راه‌های متفاوتی برای مهاجرت و اخذ اقامت کشورهای خارجی وجود دارد، اما بدون شک مهاجرت و پذیرش تحصیلی یکی از بهترین راه‌های پیش روی شماست.

در حال حاضر پذیرش تحصیلی، به ویژه پذیرش تحصیلی اروپا، به یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت بین ایرانیان تبدیل شده است و افراد زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام می‌کنند. دلیل اصلی استقبال از این روش، آسان بودن اخذ پذیرش تحصیلی و قوانین و شرایط مهاجرتی بسیاری از کشورها است. علاوه بر این، هزینه اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به دیگر روش‌های مهاجرت کمتر است.

در کنار تمام این مزیت‌ها، کیفیت آموزشی کشورهای توسعه یافته را نیز باید در نظر داشت. دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشورهای پیشرفته‌ای مانند سوئیس، انگلیس، سوئد و کانادا از بالاترین سطح امکانات و کیفیت آموزشی برخوردارند. تحصیل در هر مقطعی از در این کشورها، تاثیر بسیاری در آینده و زندگی کاری شما و فرزندانتان خواهد داشت.

مهاجرت از طریق پذیرش تحصیلی این امکان را به شما می‌دهد که در کنار تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف کشور مورد نظر، فرآیند اخذ اقامت خود را نیز آغاز کنید و در نهایت ضمن دریافت مدرک تحصیلی، به عنوان شهروند در آن کشور اقامت کنید.

 

تحصیل در انگلیس

تحصیل در سوئیس

تحصیل در کانادا

تحصیل در سوئد

 

با وجود اینکه قوانین مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است، اما به طور کلی باید مراحل زیر را طی کنید:

 

کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید

ابتدا باید کشور مورد نظر خود برای مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی را انتخاب کنید. نکته اول در انتخاب مقصد مهاجرت، قوانین مهاجرتی آن کشور است. تعدادی از کشورها قوانین آسانتری برای پذیرش مهاجران دارند و از مهاجران تحصیلی استقبال می‌‎کنند. همچنین مقطع تحصیلی شما نیز در انتخاب کشور موثر است. برخی از کشورها در مقاطع تحصیلی خاصی، قوانین راحت‌تری دارند.

همچنین باید به شرایط عمومی شرکت‌ها مانند آب و هوا، شرایط کاری، میزان حقوق و هزینه‌ها و ... نیز توجه کنید. و در نهایت علاقه و ترجیحات شخصی شما نیز می‌تواند در انتخاب کشور مورد نظر برای پذیرش تحصیلی تاثیرگذار باشد.

 

مدرک زبان خود را بگیرید

دومین مرحله برای اخذ پذیرش تحصیلی، یادگیری زبان و دریافت مدرک زبان است. البته باید در نظر داشته باشید که کشورهای مختلف قوانین مختلفی برای مبحث زبان دارند؛ برخی از کشورها از شما مدرک زبان معتبر می‌خواهند در حالیکه در برخی کشورها پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان نیز ممکن است.

اما حتی در صورت پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان، برای زندگی در خارج از کشور نیاز به یادگیری زبان دارید. پس چه بهتر که پیش از مهاجرت نسبت به یادگیری زبان کشور مقصد اقدام کنید.

 

مرکز آموزشی و رشته خود را انتخاب کنید

در مرحله بعد، باید بر اساس علایق و سوابق تحصیلی خود، رشته و مرکز آموزشی (دانشگاه) مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگرچه شما می‌توانید برای اخذ پذیرش تحصیلی در هر رشته و دانشگاهی اقدام کنید، ولی باید در نظر داشته باشید که رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر، مدارک و سوابق تحصیلی قوی‌تری نیاز دارند. پس بهتر است با توجه به شرایط خود، رشته و مرکز آموزشی مناسب را انتخاب کنید تا فرصت‌های خود را از دست ندهید.

 

مدارک مورد نیاز را تهیه و ارسال کنید

در این مرحله از فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی، باید نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز دانشگاه و ارسال آنها اقدام کنید. با وجود تفاوت‌های موجود، اما به طور کلی اکثر دانشگاه‌ها مدارک زیر را از شما می‌خواهند:

  • مدارک تحصیلی و نمرات
  • مدرک زبان آیلتس یا تافل
  • توصیه‌نامه اساتید دانشگاه
  • سوابق علمی و تحصیلی شما
  • انگیزه‌نامه و دلایل شما برای اخذ پذیرش تحصیلی

پس از تهیه مدارک، باید فرم پذیرش دانشگاه مورد نظر را تکمیل کنید. در حال حاضر برای پذیرش تحصیلی در اکثر دانشگاه‌ها، باید مدارک و فرم پذیرش را به صورت آنلاین ارسال کنید و نیازی به پست کردن آنها نیست. همچنین برخی از دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک شما هزینه‌ای نیز دریافت می‌کنند که باید توسط کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت کنید.

اما باید بدانید که دریافت مدارک توسط دانشگاه، هیچگاه به عنوان پذیرش شما نیست و دانشگاه هیچ تعهدی در تایید شما نخواهد داشت. بلکه باید منتظر بمانید و از راه‌ها اعلام شده، فرآیند پذیرش تحصیلی خود را پیگیری کنید. همچنین در این فرآیند معمولا دانشگاه از شما می‌خواهد که با اساتید مختلف به صورت آنلاین مصاحبه کنید.

 

برای دریافت ویزا اقدام کنید

پس از اینکه دانشگاه مدارک شما را بررسی و شما را پذیرش کرد، باید با گواهی پذیرش تحصیلی دانشگاه و دیگر مدارک برای دریافت ویزا به سفارت آن کشور مراجعه کنید. لازم است بدانید که داشتن پذیرش از دانشگاه به هیچ عنوان دلیلی برای صدور ویزای شما نیست و ممکن است سفارت بخاطر ناقص بودن مدارک و یا دیگر دلایل، ویزای شما را صادر نکند.

 

همانطور که مشاهده کردید، مراحل اخذ پذیرش تحصیلی پیچیده است و نیاز به دانش و تجربه زیادی در زمینه‌های مختلف دارد. انتخاب کشور، رشته و دانشگاه نقش تعیین کننده‌ای در آینده شما دارد و تصمیم اشتباه می‌تواند اشتباهی جبران ناپذیر باشد.

اما نگران نباشید؛ کارشناسان باتجربه بخش پذیرش تحصیلی آژانس هواپیمایی ققنوس با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی در خدمت شما هستند. ما از ابتدا همراه شما هستیم و ضمن ارائه مشاوره تخصصی، تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی را برای شما انجام خواهیم داد.