هر چیز که درباره آمستردام باید بدانید + عکس

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


هر چیز که درباره آمستردام باید بدانید + عکس

هر چیز که درباره آمستردام باید بدانید + عکس

آمستردام یکی از زیباترین و برترین شهرهای دنیاست که با وجود مساحت نه چندان زیاد، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب کند. شهری مملو از کانال‌های زیبا، کافه‌های جذاب، معماری دیدنی و موزه‌های بزرگ که می‌تواند شما را برای روزها محو زیبایی تمام شدنی خود سازد. اما آمستردام علاوه بر تمام این زیبایی‌ها، یک جاذبه دیگر نیز دارد و آن جو دوستانه و صمیمی این شهر است که باعث می‌شود امستردام به مقصد مناسبی برای یک تعطیلات خاطره انگیز تبدیل شود.
در این مقاله از وبلاگ ققنوس سعی کرده‌ایم تا با ارائه اطلاعات مختلف از شهر آمستردام هلند، شما را با این شهر زیبا و چشم نواز آشنا سازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

[lwptoc]

تاریخچه شهر آمستردام
تاریخچه شهر آمستردام

تاریخچه شهر آمستردام

پیش از اینکه درباره تاریخچه شهر آمستردام صحبت کنیم، بد نیست درباره معنی نام این شهر نیز گفتگو کنیم. شهر آمستردام یا امستردام (Amsterdam) یکی از قدیمی‌ترین شهرهای هلند است که در سال 1300 میلادی به عنوان یک شهر شناخته شده است.
اما پیش از آن، این منطقه روستایی در نزدیکی رود آمستل (Amstel) است. در سال‌های 1170 و 1173 میلادی، دو سیل عظیم در این منطقه رخ می‌دهد که خسارت‌های بسیاری را به بار می‌آورد. در نتیجه اهالی این روستا تصمیم می‌گیرند یک پل و سد بر روی رودخانه آمستل احداث کنند. بدین ترتیب کم کم نام این روستا به Aemstelredamme تغییر می‌کند و با مرور زمان و تغییرات زبانی، از سال 1327 میلادی نام آمستردام یا امستردام برای این شهر استفاده می‌شود. پس چندان بیراه نیست اگر بگوییم که آمستل رود شهر آمستردام است.

با این اتفاق آمستردام کم کم به عنوان یک بندر تجاری مورد توجه قرار گرفت و رشد کرد. در سال‌های بعدی، امپرتوری اسپانیا این منطقه از اروپا را تحت سیطره خود داشت اما در سال 1579، هفت استان شمالی علیه اسپانیا متحد شدند؛ بدین ترتیب اولین مفهوم از کشور امروزی هلند شکل گرفت.
در قرن هفدهم میلادی و به دلیل گسترش تجارت دریایی، شهر امستردام رشد خیره‌کننده‌ای را شاهد بود و به ثروتمندترین شهر غرب تبدیل شد. در آن روزگار، شهر آمستردام هلند بندرگاه مهمی برای کشتی‌هایی بود که به قصد رسیدن به دریای بالتیکف آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا و … حرکت می‌کردند. در همین دوران بود که هلند به مرور نسبت به اشغال مناطق مختلف و تاسیس مستعمرات در نقاط مختلف دنیا اقدام کرد.
اما قرن‌های هجدهم و نوزدهم میلادی، دوران افول آمستردام و هلند بود. در این سال‌ها بریتانیا و هلند برای کنترل مسیرهای تجاری، با یکدیگر وارد جنگ شدند. همچنین کشور فرانسه تحت رهبری ناپلئون بناپارت به این کشور حمله و آن را فتح کرد. بدین صورت هلند به بخشی از امپراتوری فرانسه تبدیل شد.
اما اواخر قرن نوزدهم دوران رشد مجدد شهر آمستردام در هلند بود. در این دوران موج انقلاب صنعتی به امستردام نیز رسید و موزه‌های مختلف، راه آهن، سالن اپرا و … در این شهر احداث شد. همچنین احداث دو کانال باعث شد تا آمستردام دسترسی مستقیم و کوتاه‌تری به رود راین (Rhine) و دریای شمال (North Sea) داشته باشد.

پل‌های قدیمی آمستردام
پل‌های قدیمی آمستردام

با اینحال اگرچه هلند در دوران جنگ جهانی اول موضع بیطرفی داشت و از آسیب مستقیم جنگ در امان ماند، اما قحطی و کمبود زغال سنگ باعث شد اهالی هلند و آمستردام دوران دشواری را سپری کنند. اما جنگ جهانی دوم تجربه جدیدی برای کشور هلند و آمستردام بود. این شهر توسط نیروی هوایی ارتش آلمان نازی بمباران شد و بخش زیادی از شهر ویران گردید. همچنین کشور هلند نیز به طور کامل تحت کنترل نیروهای آلمان نازی قرار گرفت. در این دوران علاوه بر قحطی و کمبود غذا، در حدود 60 هزار نفر از جمعیت شهر آمستردام به کمپ‌های کار اجباری فرستاده شدند که متاسفانه تعداد بسیاری از آنها کشته شدند.
اما در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، شهر آمستردام هلند توانست به تدریج خود را ترمیم و بازسازی کند و شکوه و رونق خود را به دست آورد. امروزه امستردام به یک شهر مهم و تاثیرگذار در تجارت جهانی تبدیل شده و بسیاری از شرکت‌های بزرگ نایک (Nike)، سیسکو (Cisco)، آدیداس (Adidas) و … دفاتر منطقه‌ای خود را در این شهر احداث کرده‌اند.

جغرافیا و آب و هوای آمستردام هلند
جغرافیا و آب و هوای آمستردام هلند

جغرافیا و آب و هوای آمستردام هلند

حالا که در مورد شهر آمستردام و تاریخچه آن صحبت کردیم، بهتر است به جغرافیا، آب و هوا و دیگر ویژگی‌های شهر آمستردام بپردازیم.
شاید لازم باشد ابتدا بگوییم آمستردام کجاست. اما فکر می‌کنیم صحبت از اینکه آمستردام در کدام قاره است یا شهر آمستردام در کدام کشور قرار دارد، توضیح واضحات است. بدون شک شما نیز می‌دانید آمستردام در کدام کشور است، اما با اینحال اشاره می‌کنیم که آمستردام در قاره اروپا و کشور هلند واقع شده است.
اما حالا باید بدانیم که آمستردام در کجای هلند قرار دارد. آمستردام در بخش غربی کشور هلند و استان هلند شمالی (North Holland) واقع شده است. اما جالب است بدانید که آمستردام مرکز این استان نیست، بلکه شهر هارلم (Haarlem) مرکز استان هلند شمالی است.
این شهر در حاشیه رودخانه آمستل احداث شده، اما این رودخانه شهر آمستردام در مرکز شهر پایان می‌یابد و پس از آن به شبکه‌ای متصل می‌شود که از بیش از صد کانال مختلف تشکیل شده است. این کانال‌ها بیش از 100 کیلومتر طول دارند و در بسیاری از آنها می‌توان با قایق سفر کرد. در واقع می‌توان این کانال‌ها را مکمل خیابان‌های شهر آمستردام دانست که در نقاط مختلف این شهر، به خصوص مرکز شهر امستردام کشیده‌اند. کافیست تصاویر شهر آمستردام هلند را جستجو کنید تا تصاویر این کانال‌ها را مشاهده کنید. همینطور جالب است بدانید که شهر آمستردام، 2 متر از سطح دریاهای آزاد پایینتر است.
یکی دیگر از اطلاعاتی که درباره امستردام باید بدانیم، آب و هوای شهر آمستردام هلند است. آمستردام در اقلیم آب و معتدل اقیانوسی (Oceanic climate) قرار گرفته است. آب و هوای شهر آمستردام به شدت تحت تاثیر نزدیکی به دریای شمال است و بادهای برخاسته از این دریا، آب و هوای این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

آمستردام در زمستان
آمستردام در زمستان

زمستان‌های امستردام سرد و تابستان‌های آن گرم است و دمای هوا در اوقات مختلف سال بسیار متغیر است. با اینحال باید بدانید بارش برف و یخ زدگی معابر در زمستان امری طبیعی است. اما محاصره شدن آمستردام توسط حجم زیادی از آب، باعث شده تا سرمای هوا در این شهر کمی تعدیل شود. به عنوان مثال شب‌های زمستان آمستردام به ندرت به زیر 5- درجه سانتیگراد می‌رسد در حالیکه شهر هیلورسوم (Hilversum) در 25 کیلومتری آمستردام، دمای 12- درجه سانتیگراد را نیز تجربه می‌کند.
تابستان‌های امستردام هلند نبستاً گرم است و در ماه آگوست، میانگین گرمای هوا حدود 22 درجه خواهد بود.
با این توصیفات، بهار بهترین فصل برای سفر به آمستردام هلند است که هوایی دلنشین را تجربه خواهید کرد. میانه ماه مارچ تا نیمه ماه می بهترین زمان برای سفر به این شهر است و گردشگران بسیاری در این زمان در آمستردام هستند تا از زیبایی‌های این شهر بازدید کنند.
اما با این وجود، تابستان‌های آمستردام نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد و تور آمستردام در این فصل نیز طرفداران بسیاری دارد زیرا در تابستان انواع مختلفی از جشن‌ها و فستیوال‌های جذاب در آمستردام جریان دارد.
جمعیت شهر آمستردام بیش از دو میلیون و چهارصد هزار نفر است. با توجه به مهاجرپذیر بودن شهر آمستردام و کشور هلند، تنها حدود 46 درصد اهالی آمستردام را هلندی‌های تشکیل می‌دهند و باقی افراد، از خانواده‌هایی هستند که در گذشته به این شهر مهاجرت کرده‌اند. با این وجود اصلی‌ترین زبان مردم آمستردام، هلندی است. البته زبان‌هایی چون انگلیسی و … نیز در این شهر رواج دارد.
بد نیست بدانید که فرودگاه آمستردام که اصلی‌ترین فرودگاه بین‌المللی هلند نیز به شمار می‌رود، فرودگاه شیپخول (Schiphol) است که در 9 کیلومتری جنوب غرب شهر امستردام واقع شده است.

جاهای دیدنی آمستردام
جاهای دیدنی آمستردام

جاهای دیدنی آمستردام

حال که با شهر آمستردام آشنا شدید، وقت آن است که درباره جاهای دیدنی امستردام کمی صحبت کنیم. آمستردام هلند شهری بسیار زیبا و دلنواز است و شاید این شهر خودش به تنهایی و به طور کامل یک جاذبه گردشگری تمام عیار باشد. کافیست چند عکس آمستردام هلند را تماشا کنید تا متوجه بافت دوست داشتنی و دلنشین این شهر آشنا شوید.

دوچرخه سواری
دوچرخه سواری
  • دوچرخه سواری

اولین جاذبه گردشگری آمستردام که می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم، دوچرخه‌های امستردام است. آمستردام شهر دوچرخه و یکی از مناسب‌ترین شهرهای دنیا برای دوچرخه سواری است و اکثر اهالی این شهر با دوچرخه تردد می‌کنند. حدود 515 کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه سواری در آمستردام وجود دارد و گفته می‌شود تعداد دوچرخه‌های آمستردام حتی از جمعیت اهالی این شهر هم بیشتر است!
همانطور که پیشتر گفتیم، آمستردام مملو از کانال‌های آب است. بنابراین افتادن دوچرخه در کانال آب امری عادی در آمستردام است و گفته می‌شود سالانه بیش از 12 هزار دوچرخه از کانال‌ها بیرون کشیده می‌شود!
پیشنهاد می‌کنیم در تور آمستردام، حتما دوچرخه سواری را امتحان کنید زیرا یکی از تفریحات رایگان آمستردام است که می‌تواند تجربه‌ای جذاب باشد.

 

[sc name=”highlight” text=”بنابراین افتادن دوچرخه در کانال آب امری عادی در آمستردام است و گفته می‌شود سالانه بیش از 12 هزار دوچرخه از کانال‌ها بیرون کشیده می‌شود!” ]

 

 شکمگردی و کافه گردی
شکمگردی و کافه گردی
  • شکمگردی و کافه گردی

یکی دیگر از جذابیت‌های تور آمستردام که حتما باید تجربه کنید، شکمگردی در این شهر است. آمستردام به داشتن کافه‌ها و رستوران‌های جذاب شهرت دارد که بخش جدایی ناپذیری از گشت و گذار در این شهر به شمار می‌روند. کافه‌ها و رستوران‌های آمستردام علاوه بر محیط‌های جذاب، مکان مناسبی برای آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی شهروندان آمستردام به شمار می‌رود. همچنین در این مکان‌ها می‌توانید انواع غذای محلی آمستردام را نیز امتحان کنید.

موزه‌ها
موزه‌ها
  • موزه‌ها

آمستردام را همچنین شهر موزه‌ها نیز می‌دانند زیرا میزان تراکم موزه‌های آمستردام، از هر شهری در دنیا بیشتر است. در این شهر بیش از 40 موزه مختلف وجود دارد که هر یک، زیبایی و جذابیت مختص به خود را دارند. موزه ملی امستردام (Rijksmuseum)، موزه ون گوگ (Van Gogh Museum)، مادام توسو (Madame Tussauds) و … از مهمترین موزه‌های آمستردام هستند که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آنها بازدید کنید.

میدان دام
میدان دام
  • میدان دام (Dam Square)

اگر به نقشه شهر آمستردام هلند نگاه کنید، مجموعه‎‌ای از 5 کانال‌های نیم‌دایره‌ای را خواهید دید که بافت مرکز شهر آمستردام را تشکیل می‌دهند. در مرکز کوچکترین نیم دایره، میدانی قرار دارد که از مشهورترین نقاط گردشگری آمستردام به شمار می‌رود. میدان دَم یا دام، میدان مرکزی آمستردام است که در اکثر روزهای سال پر از گردشگران و بازدیدکنندگان است.
در حاشیه میدان معروف آمستردام، یکی دیگر از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری هلند قرار گرفته است؛ قصر سلطنتی آمستردام. این ساختمان یکی از کاخ‌های سه گانه خاندان سلطنتی هلند است و هنوز نیز توسط آنها استفاده می‌شود. اما با اینحال در اکثر روزهای سال می‌توانید از داخل آن بازدید کنید زیرا خاندان سلطنتی هلند در شهر لاهه (The Hague) زندگی می‌کنند.
همچنین بسیاری از هتل‌های آمستردام نیز در اطراف این میدان قرار دارند زیرا گردشگران دوست دارند در هتلی اقامت کنند که تا حد امکان به این میدان نزدیک باشد.

خرید و پاساژگردی
خرید و پاساژگردی
  • خرید و پاساژگردی

خرید کردن و گشت و گذار در مراکز خرید و پاساژهای آمستردام هم یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که در تور هلند و آمستردام می‌تواند جذاب باشد. خیابان Kalverstraat یکی از مهمترین مراکز خرید آمستردام است که تعداد زیادی فروشگاه مختلف را در خود جای داده است. این خیابان معروف آمستردام احتمالا شلوغ‌ترین مرکز خرید آمستردام باشد و می‌توانید انواع سوغات آمستردام را از آن خریداری کنید.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.