با بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست آشنا شوید

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


با بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست آشنا شوید

با بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست آشنا شوید

حمام‌های آب گرم بوداپست برای صدها و هزاران سال، از مهمترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان بوده‌اند و اهالی بوداپست، از چشمه‌های آب گرم معدنی این شهر استفاده می‌کرده‌اند.
برای نمونه، هنوز می‌توان خرابه‌های حمام باستانی مایورس (Thermae Maiores) که رومیان از آن استفاده می‌کردند را در شمال بوداپست مشاهده کرد. همچنین نیروهای امپراتوری عثمانی که در قرن شانزدهم میلادی این شهر را فتح کردند، شیفته چشمه‌های آب گرم این شهر شدند. تعدادی از حمام‌های آب گرم بوداپست مجارستان مانند حمام روداس، از همان دوران بجای مانده‌اند. همچنین در سال‌های پایانی قرن نوزدهم میلادی و در زمان سلطه امپراتوری اتریش-مجارستان بر این شهر، تعداد زیادی حمام جدید ساخته شد که خیلی زود در فهرست دیدنی‌های بوداپست قرار گرفتند.
امروزه نیز حمام‌های آب گرم مجارستان در دنیا شهرت دارد و بوداپست به لقب پایتخت حمام‌های آب گرم شناخته می‌شوند.
با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با تاریخچه و مزایای استفاده از حمام‌های آب گرم، به مهمترین و بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست مجارستان آشنا شوید.

[lwptoc]

حمام‌های آب گرم بوداپست
حمام‌های آب گرم بوداپست

چرا باید به حمام‌های آب گرم بوداپست برویم؟

پیش از هر چیز، بد نیست ببینیم چرا در تور بوداپست، باید از حمام‌های آب گرم بازدید کنیم. اگرچه شاید هنوز علم پزشکی تاثیر حمام‌های آب گرم در درمان بیماری‌ها را تایید نکرده باشد، اما استفاده از این حمام‌های تنها برای درمان نیست. به طور کلی حمام‌های آب گرم راه مناسبی برای کاهش دردهای عضلانی و مفصلی، کسب آرامش و رهایی از استرس‌ها و همچنین برقراری روابط اجتماعی است.
بله درست خواندید، برقراری روابط اجتماعی. درگذشته، حمام‌های آب گرم بوداپست مهمترین مکان برای گردهمایی جمع‌های دوستانه بوده و بخش مهمی از تعاملات اجتماعی و انتقال اخبار و اطلاعات در این حمام‌ها انجام می‌گرفته است.
همچنین در دهه 1950 میلادی و سلطه کمونیسم، حمام‌های آب گرم به محل قرار و ملاقات‌های سیاسی تبدیل شده بود و سر و صدای جریان آب و بخار غلیظ این حمام‌ها، پوشش خوبی برای حرف‌های سیاسی به شمار می‌رفته است.
البته امروزه اهالی این شهر کمتر از حمام‌ها استفاده می‌کنند و بیش از 75 درصد مراجعه کنندگان به حمام‌های آب گرم بوداپست را گردشگران تور بوداپست تشکیل می‌دهند. امروزه 9 حمام آب گرم درمانی و 123 چشمه آب گرم در بوداپست وجود دارد. این حمام‌ها اگرچه آب معدنی یکسانی دارند، اما از نظر معماری، ابعاد، امکانات و حتی مراجعین نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال گردشگران بیشتر به حمام‌های سیچینی، گلرت و روداس که بزرگتر هستند مراجعه می‌کنند درحالیکه اهالی محلی حمام‌های کوچکتر را ترجیح می‌دهند.

تاق حمام
حمام‌های آب گرم بوداپست

نکاتی کلی درباره استفاده از حمام‌های آب گرم بوداپست

اما قبل از اینکه بهترین حمام‌های آب گرم پایتخت مجارستان را معرفی کنیم، بهتر است برخی از نکاتی که تجربه بهترین برای شما خواهد ساخت را مرور کنیم.
برای استفاده از حمام‌های آب گرم بوداپست، لباس شنا، صندل و حوله تنها چیزی است که نیاز دارید. هزینه ورودیه این حمام‌ها بین 10 تا 20 یورو است که با توجه به اهمیت و شهرت حمام، تغییر می‌کند.
روزهای آخر هفته جمعیت زیادی به این حمام‌ها مراجعه می‌کنند و بهتر است روزهای کاری را برای سر زدن به این دیدنی‌های بوداپست اختصاص دهید. همچنین بهتر است ساعات ابتدایی روز (6 تا 9) را انتخاب کنید تا ازدحام جمعیت چندان آزاردهنده نباشد.
همچنین اگرچه این حمام‌ها در تمام طول سال فعال هستند، اما استفاده از حمام‌های آب گرم بوداپست در فصل زمستان جذابیت بیشتری دارد. این لذت به خصوص در هنگام استفاده از استخرهای آب گرم فضای باز بیشتر نیز خواهد بود.
موضوعی که ممکن است استفاده از حمام‌های آب گرم بوداپست را کمی دشوار کند، پیچیدگی محل کمدها و اتاق‌های تعویض لباس است که اغلب اوقات باعث سردرگمی گردشگران می‌شود. سعی کنید تمرکز و آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید کمد لباس‌های خود را پیدا کنید.
استخرهای آب گرم دمایی بین 30 تا 40 درجه سانتیگراد دارند اما علاوه بر آنها، حمام‌های آب گرم بوداپست به استخرهای آب سرد و اتاق‌های سونای خشک و بخار نیز مجهز هستند و می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی، از آنها نیز استفاده کنید. اما خدمات دیگر مانند حمام‌های اختصاصی، ماساژ و … نیاز به پرداخت هزینه جداگانه‌ای دارند.
اما جالب است بدانید که برخی از این حمام‌های آب گرم بوداپست، چشمه‌های آب معدنی خوراکی نیز دارند که می‌توانید از آنها بنوشید یا در بطری‌های از پیش پر شده خریداری کنید.
ضمن اینکه اکثر حمام‌های آب گرم معروف بوداپست، در مرکز شهر قرار دارند و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست به راحتی می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

 

[sc name=”highlight” text=”استخرهای آب گرم دمایی بین 30 تا 40 درجه سانتیگراد دارند اما علاوه بر آنها، حمام‌های آب گرم بوداپست به استخرهای آب سرد و اتاق‌های سونای خشک و بخار نیز مجهز هستند و می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی، از آنها نیز استفاده کنید” ]

 

بهترین حمام‌های آب گرم بوداپست

حمام‌های آب گرم سیچینی - حمام‌های آب گرم بوداپست
حمام‌های آب گرم سیچینی
  • حمام‌های آب گرم سیچینی (Széchenyi)

بدون کوچکترین تردیدی، حمام آب گرم سیچینی مهمترین و مشهورترین حمام آب گرم در سرتاسر بوداپست و مجارستان است. سفر شما به بوداپست بدون بازدید از این مرکز بزرگ، ناقص خواهد بود.
اما باید بدانید که این شهرت، باعث شده تا حمام سیچینی از شلوغ‌ترین حمام‌های آب گرم بوداپست باشد که سالانه میزبان بیش از 1.7 میلیون گردشگر است. این حمام با داشتن 15 استخر سرپوشیده و 3 استخر روباز، حدود 3 هزار متر مربع آب گرم معدنی را در اختیار شما می‌گذارد.
حمام‌های آب گرم سیچینی هر روز از ساعت 6 تا 19 باز است (استخر‌های روباز تا ساعت 22) و ورودی آن در روزهای کاری 6800 فورینت و در روزهای آخر هفته 7200 فورینت است.

حمام آب گرم گلرت - حمام‌های آب گرم بوداپست
حمام آب گرم گلرت
  • حمام آب گرم گلرت (Gellért)

دومین حمام مشهور بوداپست پس از سیچینی، حمام آب گرم گلرت در هتل گلرت بوداپست است. این ساختمان زیبا که از سال 1918 میلادی باقی مانده است، با کاشی‌های آبی و پنجره‌های سقفی و طراحی داخلی جذاب، شما را به یاد حمام‌های سنتی شرقی خواهد انداخت.
این مجموعه نیز استخرهای روباز و سرپوشیده دارد و پیشنهاد می‌کنیم در روزهای کاری و ساعات اولیه صبح به آن سر بزنید تا بتوانید با اهالی محلی و فرهنگ سنتی حمام‌های آب گرم بوداپست بیشتر آشنا شوید.
هزینه استفاده از حمام آب گرم گلرت در روزهای کاری 7100 فورینت است، در حالیکه روزهای پایانی هفته باید مبلغ 7500 فورینت پرداخت کنید. این حمام از ساعت 6 الی 20 میزبان مراجعان مختلف است.

حمام آب گرم روداس
حمام آب گرم روداس
  • حمام آب گرم روداس (Rudas)

حمام روداس یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های آب گرم بوداپست که از قرن 16 میلادی و دوران تسلط امپراتوری عثمانی بر مجارستان بجای مانده است. ساختار معماری و همچنین استفاده از این حمام، سنتی‌تر از دیگر حمام‌های آب گرم مجارستان است. به عنوان مثال در روزهای کاری هفته (جز سه‌شنبه‌ها) بخش قدیمی این حمام کاملا مردانه است و بانوان حق استفاده از آن را ندارند. البته استفاده از بخش‌های جدید این حمام آب گرم در تمامی روزهای هفته برای مردان و زنان آزاد است.
ساعت کاری این حمام در تمامی روزهای هفته از ساعت 6 تا 20 است، اما روزهای جمعه و شنبه از ساعت 22 تا 4 بامداد نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. قیمت بلیت آن نیز برای روزهای کاری 5200 فورینت و برای روزهای تعطیل 6500 فورینت است.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.