تماشاخانه نیم، بدل کلوسئوم در فرانسه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


تماشاخانه نیم، بدل کلوسئوم در فرانسه

تماشاخانه نیم، بدل کلوسئوم در فرانسه

اگرچه پاریس مهمترین شهر فرانسه است، اما تماشاخانه نیم (Arena of Nîmes) یکی از مهمترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری تور فرانسه به شمار می‌رود. وجود این تماشاخانه یا آمفی تئاتر باستانی، نشانگر تاریخ غنی و طولانی کشور فرانسه است و سالانه افراد متعددی برای بازدید از آن، به جنوب فرانسه سفر می‌کنند.
اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، شما نیز با این تماشاخانه در نیم فرانسه بیشتر آشنا خواهید شد.

[lwptoc]

موقعیت تماشاخانه نیم
موقعیت تماشاخانه نیم

موقعیت تماشاخانه نیم

احتمالا متوجه شدید که این تماشاخانه در نیم فرانسه واقع شده است، پس ابتدا بهتر است که با شهر نیم بیشتر آشنا شویم.
نیم (Nîmes) شهری در جنوب فرانسه است که در استان اکسیتنی (Occitanie) و شهرستان گارد (Gard) قرار دارد. شهر نیم بین دریای مدیترانه (Mediterranean Sea) و رشته کوه سه‌ون (Cévennes) واقع شده است و شاید بتواند آب و هوای آن را با شمال ایران مقایسه کرد. البته باید توجه داشت که شهر نیم یکی از گرمترین شهرهای فرانسه است و میزان بارش باران و رطوبت هوای آن از دیگر شهرهای مدیترانه‌های فرانسه بیشتر است.
شهر نیم به منطقه ساحلی فرنچ ریویرا (French Riviera) نزدیک است و شاید به همین دلیل، کمی تحت سایه محبوبیت این منطقه مشهور قرار گرفته است. این شهر در حال حاضر و طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، بیشتر از 150 هزار نفر جمعیت دارد.
اما بد نیست بدانید که اگرچه نیم امروزه شهر چندان بزرگی نیست، اما این شهر تاریخی بسیار طولانی و غنی دارد و در گذشته، شهری مهم و بسیار شناخته شده به شمار می‌رفته است و تماشاخانه نیم نیز از همان دوران بجای مانده است. در همین راستا حتی بعضی از افراد، به شهر نیم لقب «رم فرانسه» را داده‌اند.
اگرچه شواهد سکونت در شهر نیم فرانسه به حدود 4000 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد، اما اوج اهمیت این شهر، به دوران روم باستان و قرن اول پیش از میلاد مربوط است. شهر نیم در حدود سال 28 پیش از میلاد به تصرف امپراتوری روم باستان درآمد و به دلیل قرار گرفتن در سر راه ایتالیا به اسپانیا، اهمیت دوچندانی پیدا کرد.
امپراتور آگوستوس (Augustus) برنامه ساخت و ساز عظیمی در این شهر به راه انداخت و دیوار و برج‌های دفاعی شهر در این دوران ساخته شد. در دوران امپراتوران بعدی روم باستان، بناهای متعددی به این شهر اضافه شد و تماشاخانه نیم نیز در همین دوران در این شهر احداث شد.
از آنجایی که در این مقاله قرار است به تماشاخانه نیم فرانسه بپردازیم، بهتر است تاریخچه و مشخصات تماشاخانه در نیم را در بخش جدایی بررسی کنیم.

درباره تماشاخانه در نیم فرانسه
درباره تماشاخانه در نیم فرانسه

درباره تماشاخانه در نیم فرانسه

تماشاخانه نیم فرانسه یک آمفی تئاتر یا ورزشگاه رومی است که در حدود سال 70 میلادی، در این شهر ساخته شده است. احتمالا با آمفی تئاتر کلوسئوم شهر رم آشنا هستید، اما جالب است بدانید که تماشاخانه نیم نیز حدودا با کلوسئوم همسن است و ساخت آنها تقریبا در یک زمان آغاز شده، البته کمی از آن کوچکتر است. این تماشاخانه در نیم، یکی از بهترین و سالم‌ترین آمفی تئاترهای رومی در سرتاسر دنیا است و به همین دلیل، اهمیت بسیار زیادی برای شناخت این عنصر شهرهای رومی دارد.

 

[sc name=”highlight” text=”تماشاخانه نیم فرانسه یک آمفی تئاتر یا ورزشگاه رومی است که در حدود سال 70 میلادی، در این شهر ساخته شده است” ]

 

محیط تماشاخانه نیم 133 متر طول و 101 متر عرض دارد و زمین آن 68 در 38 متر است. همچنین ارتفاع این تماشاخانه در نیم در حدود 21 متر است. نمای بیرونی تماشاخانه نیم دو طبقه است که هر کدام 60 طاق مختلف دارند.
تماشاخانه نیم، یکی از 20 آمفی تئاتر رومی از بین 400 بنای برجای مانده از آن دوران است و در دوران باستان، می‌توانسته در حدود 24 هزار بیننده و تماشاچی را در خود جای دهد که در 34 تراس و بخش مختلف آن قرار می‌گرفتند.
در یونان باستان، آمفی تئاترها از یک صحنه نمایش (سن) تشکیل می‌شدند که سکوی تماشاچیان به شکل یک نیم دایره آن را احاطه می‌کرده است (مانند تئاترهای امروزی). اما در قرن دوم میلادی و در جنوب ایتالیای امروزی، رومی‌ها چیز جدیدی ابداع کردند. رومیان در واقع دو آمفی تئاتر یونانی را بهم متصل کردند و یک استادیوم بیضی شکل پدید آوردند. این فضا برای برگزاری مسابقات ورزشی و همچنین نبرد بین گلادیاتورها بسیار عالی و مناسب بودند و محبوبیت آنها در سرتاسر امپراتوری به شدت افزایش یافت. اوج محبوبیت این بناها که تماشاخانه نیم نیز در همان دوران ساخته شد، قرن اول و دوم میلادی و دورانی بود که روم یک امپراتوری پرقدرت و ثروتمند بود.
البته با افول امپراتوری روم و حمله اقوام مختلف، شهر نیم نیز باید موقعیت دفاعی خود را افزایش می‌داد. بنابراین طاق‌های نما و دروازه‌های تماشاخانه در نیم مسدود شد و این بنا به یک قلعه نظامی تبدیل شد که اتفاقا توانست در مقابل بسیاری از حملات نیز مقاومت کند. اما در حدود قرن هشتم میلادی، تماشاخانه در نیم دیگر نه محل نمایش بود و نه یک قلعه نظامی، بلکه یک مجموعه مسکونی با 150 خانه و صدها ساکن بود.
اما با ورود اروپا به قرون جدید و افزایش اهمیت آثار تاریخی، اقداماتی برای این تماشاخانه در نیم صورت گرفت و در نیمه قرن نوزدهم، تماشاخانه نیم مرمت شد. بلافاصله پس از مرمت و در سال 1853 میلادی، مسابقات گاوبازی در این بنا برگزار شد تا این بنا بار دیگر شاهد کاربرد اولیه و اصلی خود باشد. از آن تاریخ تا کنون، تماشاخانه نیم هر ساله میزبان مسابقات گاوبازی است.
فرانسه بیش از هر چیز به شهر پاریس و جاذبه‌های مشهوری چون برج ایفل و موزه لوور شناخته می‌شود. اما باید بدانید در گوشه و کنار این کشور می‌توانید تعدادی از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی فرانسه را پیدا کنید. تماشاخانه در نیم، مونت سن میشل در ساحل نرماندی و قلعه چنانسی فرانسه در مرکز، از جمله دیگر جذابیت‌های فرانسه به شمار می‌روند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.