حقایق شگفت انگیز برج ایفل

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


حقایق شگفت انگیز برج ایفل

حقایق شگفت انگیز برج ایفل

برج ایفل فرانسه بدون شک مهمترین و مشهورترین نماد پاریس و فرانسه است و بعید است فردی در دنیا این برج بلند را نشناسد. برج ایفل یکی از جذاب‌ترین و پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان است و بسیاری از افراد برای بازدید از این برج در تور فرانسه شرکت می‌کنند.
اما باید بدانید که برج حقایق شگفت انگیزی درباره برج ایفل وجود دارد که تاکنون بسیاری از آنها را نشنیده‌ایم. در این مقاله از وبلاگ ققنوس، با حقایق ناشنیده برج ایفل آشنا خواهیم شد.

1. برج ایفل در سال 1889 میلادی و به عنوان نماد نمایشگاه جهانی پاریس ساخته شده است. فرانسوی‌ها که در صدمین سالگرد انقلاب فرانسه میزبان این نمایشگاه بودند، قصد داشتند نمادی خیره کننده بسازند تا قدرت و پیشرفتگی کشور خود را به رخ جهانیان بکشانند.

برج ایفل در حال ساخت
برج ایفل در حال ساخت

2. در بین طرح‌های پیشنهادی مختلف، طرح ارائه شده توسط مهندس گوستاو ایفل برنده شد و به همین دلیل امروزه این برج را به نام طراحش، ایفل می‌شناسیم. گوستاو ایفل در ساخت مجسمه آزادی آمریکا و طرح شکست خورده کانال پاناما نیز شرکت داشته است.

3. در ابتدا برج ایفل فرانسه قرار بود یک بنای موقت باشد و پس از گذشت بیست سال جمع آوری شود. اما از آنجاییکه بالای برج ایفل یک آنتن رادیویی نصب شده بود، شهرداری پاریس تصمیم به حفظ آن گرفت.

4. هر چند امروزه برج ایفل به یکی از مشهورترین بناهای دنیا تبدیل شده است، اما در گذشته بسیاری از هنرمندان و روشنفکران پاریس با طرح برج ایفل مخالف بوده و آن را مغایر با ارزش‌ها و زیبایی‌های پاریس می‌دانستند.

5. ارتفاع برج ایفل با احتساب آنتن رادیویی آن 324 متر است که در زمان ساخت خود، بزرگترین سازه ساخت دست بشر بوده است. برج ایفل به مدت 41 سال و تا پیش از ساخت آسمانخراش کرایسلر نیویورک در این مقام باقی ماند.

6. یکی دیگر از شگفتی‌های برج ایفل، وزن آن است. برج ایفل حدود 10100تن وزن دارد و برای ساخت آن از 18 هزار قطعه فولادی و 2 و نیم میلیون پرچ استفاده شده است.

7. نگهداری از این سازه غول پیکر نیز کار آسانی نیست. تقریباً هر 7 سال برای حفظ زیبایی و جلوگیری از زنگ زدن، برج ایفل باید مجددا رنگ آمیزی شود. برای هر بار رنگ آمیزی برج ایفل نزدیک به 60 تن رنگ استفاده می‌شود. اما شگفتی اصلی اینجاست که فرآیند رنگ آمیزی برج ایفل توسط نقاشان حرفه‌ای و با دست و قلم‌مو انجام می‌گردد!

8. باید بدانید که برج ایفل ثابت نیست. همانگونه که گفتیم این برج از فولاد ساخته شده است و تغییر دمای هوا باعث انبساط و انقباض آن می‌شود. در فصل‌های زمستان و تابستان که دمای هوا تغییر می‌کند، ارتفاع برج ایفل در حدود 15 سانتیمتر کم و زیاد می‌شود.

9. علاوه بر تغییر ارتفاع، وزش باد و تابش آفتاب نیز باعث کج شدن برج ایفل می‌شوند. وزش باد می‌تواند باعث کج شدن 6 الی 7 سانتیمتری برج ایفل شود. ضمن اینکه تابش آفتاب نیز باعث می‌شود یک سمت برج منبسط شده و برج ایفل به طرف مقابل خم شود. این انحراف گاهی از اوقات تا 18 سانتیمتر نیز خواهد بود.

10. سالانه حدود 7 میلیون نفر از برج ایفل بازدید می‌کنند که برج ایفل را به پربازدیدترین بنای جهان تبدیل کرده است.

11. تخمین زده می‌شود از زمان تاسیس برج ایفل، تا کنون نزدیک به 300 میلیون نفر از این بنا بازدید کرده باشند. در میان بازدیدکنندگان برج ایفل، چهره‌های مطرحی وجود دارند که تصویر برخی از آنان در برج ایفل قرار داده شده است. یکی از این افراد، ناصرالدین شاه قاجار است که در نمایشگاه پاریس حضور داشته است.

تصویر ناصرالدین شاه قاجار در برج ایفل
تصویر ناصرالدین شاه قاجار در برج ایفل

12. امروزه برای بالا رفتن به منظور بازدید یا استفاده از رستوران برج ایفل دو راه پیش روی شماست. یا بالا رفتن از حدود 1665 پله، یا استفاده از آسانسورها. جالب است بدانید که آسانسورهای برج ایفل سالانه حدود 103 هزار کیلومتر را طی می‌کنند؛ مسافتی بیش از دو و نیم برابر دور کره زمین.

13. در سال‌های 1925 تا 1934 میلادی، شرکت خودروسازی سیتروئن برج ایفل را به عنوان یک بیلبورد اجاره کرده بود و با استفاده از 250 هزار لامپ، نام خود را بر روی این برج نمایش می‌داد. به همین دلیل برج ایفل به عنوان بزرگترین بیلبورد دنیا در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

تبلیغات سیتروئن در برج ایفل
تبلیغات سیتروئن در برج ایفل

14. برج ایفل در شب با استفاده از 20 هزار چراغ روشن می‌شود تا منظره‌ای زیبا در شب‌های پاریس ایجاد کند. البته چندین سال است که به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، این چراغ‌ها تنها تا ساعت 1 شب روشن هستند.

15. در زمان جنگ جهانی دوم و اشغال پاریس توسط نیروهای آلمان نازی، برج ایفل به یکی از نمادهای مقاومت مردم فرانسه در برابر آلمان‌ها تبدیل شد. نیروهای آلمانی ابتدا یک پرچم بزرگ صلیب شکسته بر روی برج ایفل نصب کردند که تنها چند ساعت در مقابل باد دوام آورد. به همین دلیل مجبور شدند از پرچمی به مراتب کوچکتر استفاده کنند که یک شکست به شمار می‌رفت.

همچنین زمانی که آدولف هیتلر قصد بازدید از پاریس را داشت، فرانسوی‌ها کابل‌های آسانسور ایفل را قطع کردند تا هیتلر نتواند از برج ایفل بالا برود.
بعدها نیز که آلمان‌ها مجبور به عقب نشینی از پاریس شدند، هیتلر دستور تخریب برج ایفل و دیگر نقاط شهر را داد که ژنرال دیتریش فون شولتیتس، فرماندار نظامی پاریس از اجرای آن خودداری کرد.

بازدید هیتلر از پاریس و برج ایفل -برج ایفل
بازدید هیتلر از پاریس و برج ایفل

16. در سال 1925، یک کلاهبردار حرفه‌ای به نام ویکتور لوستیگ موفق شد برج ایفل را بفروشد! لوستیگ در مقاله‌ای خواند که برج ایفل نیاز به تعمیرات اساسی دارد و هزینه آن برای دولت فرانسه بسیار سنگین خواهد بود. همین مقاله ایده یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های تاریخ را به لوستیگ داد. او با تعدادی از تاجران آهن آلات اسقاطی ملاقات کرد و با معرفی خود به عنوان یکی از مقامات دولتی، آنها را متقاعد کرد که دولت قصد تخریب و فروش قطعات برج ایفل را دارد. بدین ترتیب لوستیگ توانست یکی از تاجران را فریب دهد و با گرفتن مبلغ زیادی، فرار کند. البته لوستیگ یک سال بعد مجددا به پاریس بازگشت تا بار دیگر این نقشه را اجرا کند که این بار پلیس متوجه این موضوع شد و لوستیگ به آمریکا فرار کرد.

17. اما یکی از شگفت انگیزترین حقایق و اسرار برج ایفل، اتاق مخفی برج ایفل است. زمانی که گوستاو ایفل طرح برج ایفل را ارائه کرد، یک آپارتمان مخصوص نیز در داخل برج ایفل برای خود ساخت. این آپارتمان خصوصی در بالای برج قرار دارد و گوستاو ایفل برای استراحت، مطالعات ستاره شناسی و هواشناسی و پذیرایی از برخی میهمانان خاص از آن استفاده می‌کرده است. هرچند افراد بسیاری حاضر بودند در ازای یک شب اقامت در این اتاق مبلغ زیادی را به ایفل بپردازند، اما وی هیچوقت حاضر به این کار نشد و امروزه نیز تنها در زمان‌های محدودی این آپارتمان به روی بازدیدکنندگان باز خواهد بود.
ادیسون یکی از مشهورترین میهمانان این آپارتمان بوده است و امروزه مجمسه مومی ایفل و ادیسون در این آپارتمان قرار گرفته است.

اتاق مخفی برج ایفل
اتاق مخفی برج ایفل

اشتراک گذاری این پست

1 نظر

  • بسیار جالب وخواندنی ومفید بود
    البته در خصوص اسانسور ها هم‌مختصری توضیح بدهید خوبست وهمچنین محل نماد کشورها یا پرچم ها

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.