راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان

پایتخت مجارستان یکی از چشم نوازترین شهرهای اروپایی است و استفاده از حمل و نقل عمومی در بوداپست، بهترین راه برای گشت و گذار در مروارید دانوب به شمار می‌رود. سیستم حمل و نقل شهری بوداپست بسیار ارزان و راحت است و با گستردگی بالای شبکه حمل و نقل، به شما این امکان را می‌دهد تا در سریعترین زمان ممکن، به هر نقطه‌ای از این شهر زیبا رفته و از جاذبه‌های گردشگری و مراکز خرید بوداپست بازدید کنید.
پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید با تور مجارستان به شهر بوداپست سفر کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با سیستم حمل و نقل عمومی در بوداپست آشنا شوید.

[lwptoc]

آشنایی با حمل و نقل عمومی در بوداپست

پیش از هر چیز، بهتر است بدانید که مرکز شهر بوداپست بسیار برای پیاده‌روی مناسب است. خیابان‌های سنگفرش شده و تمیز، آب و هوای دلنشین، رود زیبای دانوب و ساختمان‌های شگفت انگیز از جمله مهمترین دلایلی هستند که قدم زدن در مرکز تاریخی بوداپست مجارستان را به تجربه‌ای جذاب بدل می‌کنند.
اما با اینحال، شبکه حمل و نقل عمومی در مجارستان و به ویژه بوداپست، بسیار گسترده و پیشرفته است و از بخش‌های مختلفی چون مترو، اتوبوس، تراموا، سیستم دوچرخه اشتراکی و … تشکیل می‌شود. بدین ترتیب حمل و نقل در بوداپست علاوه بر هزینه پایین، با کمترین میزان تولید آلاینده‌های هوا همراه خواهد بود.
همچنین یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از حمل و نقل عمومی در بوداپست، یکپارچگی آن است که به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از یک بلیت، از تمام وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

بلیت حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان
بلیت حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان

بلیت حمل و نقل عمومی در بوداپست مجارستان

همانگونه که پیشتر گفتیم، تمامی وسایل حمل و نقل عمومی بوداپست از یک نوع بلیت استفاده می‌کنند. بلیت سیستم حمل و نقل عمومی مجارستان 350 فورینت (HUF) است که بسته ده تایی آن را می‌توانید با قیمت 3000 فورینت خریداری کنید. همچنین در صورتی که فکر می‌کنید میزان استفاده شما از حمل و نقل عمومی در بوداپست بیشتر خواهد بود، می‌توانید کارت‌های اعتباری 24 ساعته یا 72 ساعته را خریداری کنید که به ترتیب 1650 و 4150 فورینت قیمت دارند.
بلیت حمل و نقل عمومی بوداپست را می‌توانید از باجه‌های فروش بلیت در فرودگاه بین‌المللی بوداپست، تعدادی از ایستگاه‌های مهم اتوبوس و تراموا و مترو خریداری کنید. همچنین راننده‌های اتوبوس نیز این بلیت‌ها را با قیمت 450 فورینت می‌فروشند.
همچنین تقریبا در اکثر ایستگاه‌ها، دستگاه‌های خودکار فروش بلیت وجود دارد. این دستگاه‌های بنفش رنگ زبان‌های مختلفی همچون انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و … را پشتیبانی می‌کنند و با استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری می‌توانید بلیت خود را از آنها بخرید.
اما یادتان باشد که پیش از سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست، باید بلیت خود را در دستگاه‌های نارنجی یا قرمز رنگ قرار دهید تا تایید شوند. این دستگاه‌ها در ورودی ایستگاه مترو و درون اتوبوس، تراموا و وسایل حمل و نقل عمومی قرار دارند.
در ادامه با انواع وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست آشنا خواهیم شد.

متروی بوداپست
متروی بوداپست

متروی بوداپست

مانند بسیاری از شهرهای اروپایی، مترو یکی از بهترین راه‌ها برای گشت و گذار و سفر درون شهر بوداپست به شمار می‌رود. اما جالب است بدانید که متروی بوداپست، دومین متروی قدیمی اروپا پس از متروی لندن است که در سال 1896 میلادی افتتاح شده است.

 

[sc name=”highlight” text=”جالب است بدانید که متروی بوداپست، دومین متروی قدیمی اروپا پس از متروی لندن است که در سال 1896 میلادی افتتاح شده است.” ]

 

امروزه متروی بوداپست 4 خط مختلف دارد که با نام‌های M1 تا M4 شناخته می‌شوند. خط M1 که با رنگ زرد در نقشه‌ها مشخص می‌شود، تنها منطقه شرقی رود دانوب یا پِست (Pest) را پوشش می‌دهد. جاذبه‌های مختلفی مانند سالن اپرا، میدان قهرمانان و پارک شهر در مسیر این خط قرار دارند که باعث می‌شود گردشگران بسیاری از آن استفاده کنند.
خط M2 (رنگ قرمز) یک مسیر غربی-شرقی را طی می‌کند و با عبور از رود دانوب، دو منطقه بودا (Buda) و پِست را به یکدیگر متصل می‌سازد. خط M3 (آبی) نیز یک مسیر شمالی جنوبی است که تنها منطقه پِست را پوشش می‌دهد. این مسیر، طولانی‌ترین خط مترو در مجارستان است.
خط M4 یا خط یا خط سبز رنگ که جدیدترین خط مترو شبکه حمل و نقل عمومی در بوداپست است، جنوب غرب بودا (غرب دانوب) را به شمال شرق پِست (شرق دانوب) متصل می‌کند.
متروی بوداپست در حال حاضر 52 ایستگاه دارد و طول این شبکه مجموعا 39.4 کیلومتر است. همچنین برنامه‌ریزی‌ها برای احداث خط 5 (بنفش) نیز انجام شده است و قرار است در سال 2030 میلادی فاز اول آن افتتاح شود.
برای سوار شدن به متروی بوداپست تنها به یک بلیت احتیاج دارید و تا زمانی که ایستگاه خارج نشده‌اید، می‌توانید مسیرهای مختلف را طی کرده و خط خود را عوض کنید.

اتوبوس بوداپست
اتوبوس بوداپست

اتوبوس بوداپست

علاوه بر مترو، اتوبوس نیز یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست برای سفر در مسیرهای کوتاه و بلند است. در حاضر بیش از 200 خط اتوبوس مختلف در بوداپست وجود دارد که تمام نقاط مرکز و حاشیه شهر را پوشش می‌دهند.
اما یادتان باشد برای هر بار سوار شدن به اتوبوس‌های بوداپست، باید یک بلیت جدید استفاده کنید و به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم برای صرفه جویی در هزینه‌ها، از کارت‌های اعتباری که پیشتر معرفی کردیم استفاده کنیم.
همچنین اتوبوس یکی از بهترین و محبوبترین وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست برای حمل و نقل بین شهر و فرودگاه بین‌المللی بوداپست است. بسیاری از گردشگران از خط 100E برای دسترسی به فرودگاه استفاده می‌کنند. این خط به طور مستقیم شما را از مرکز شهر به فرودگاه و بالعکس می‌رساند. البته بلیت‌های حمل و نقل عمومی بوداپست برای این خط کاربرد ندارد و بلیت اختصاصی این خط 900 فورینت است.

تراموای بوداپست - حمل و نقل عمومی در بوداپست
تراموای بوداپست

تراموای بوداپست

احتمالا در حین گشت و گذار در بوداپست، با ترامواهای زرد رنگ این شهر هم مواجه خواهید شد. خطوط تراموای بوداپست، یادگار دوران سلطه کمونیسم بر کشور مجارستان هستند که در سال‌های اخیر نوسازی و توسعه یافته‌اند. در حال حاضر بیش از 30 خط تراموا در سرتاسر شهر بوداپست، از ساعت 4:30 صبح اهالی این شهر را جابجا می‌کنند.
خط 2 تراموای بوداپست یکی از بهترین مسیرها برای گشت و گذار در مناطق توریستی بوداپست است و می‌توانید مناظر زیبای این شهر را تماشا کنید.
برای سوار شدن به ترامواها نیز مانند اتوبوس، باید بلیت خود را درون دستگاه‌های نارنجی رنگ قرار دهید تا تایید شود.

قطارهای برون شهری بوداپست
قطارهای برون شهری بوداپست

قطارهای برون شهری بوداپست

اما برای اینکه به شهرهای اطراف و حاشیه بوداپست دسترسی داشته باشید، می‌توانید از قطارهای برون شهری یا HEV استفاده کنید. این قطارهای سبز رنگ از ایستگاه Batthyány tér در خط قرمز تا سنت‌اندره (Szentendre) کشیده شده‌اند. اگر روزهای بیشتری در بوداپست بودید، بد نیست سری به این منطقه زیبا در حاشیه رود دانوب بزنید.
قیمت بلیت این قطارها در محدوده شهر بوداپست، مانند دیگر بلیت‌های سیستم حمل و نقل عمومی در بوداپست 350 فورینت است. اما پس از آن به ازای مسافت طی شده، باید هزینه اضافی پرداخت کنید.

قایق‌های شهری بوداپست - حمل و نقل عمومی در بوداپست
قایق‌های شهری بوداپست

قایق‌های شهری بوداپست

همانطور که می‌دانید، رود دانوب از میان شهر بوداپست می‌گذرد و این باعث شده تا بوداپست یک وسیله دیگر هم به سیستم حمل و نقل عمومی خود اضافه کند؛ قایق‌های شهری که از جذاب‌ترین وسایل حمل و نقل در مجارستان به شمار می‌روند.
در حال حاضر چهار خط قایق شهری در رود دانوب فعال هستند که مسافران را در این رودخانه زیبا جابجا می‌کنند. خطوط D11 و D12 از اسکله Kopaszi در جنوب آغاز می‌شوند و مسافران را به اسکله Rómaifürdő در شمال می‌رسانند.
این مسیر یکی از بهترین گزینه‌ها برای گشت و گذار در بوداپست و تماشای زیبایی‌های عروس دانوب است. همچنین می‌توانید در ایستگاه‌های مختلف، مانند ساختمان پارلمان، از قایق پیاده شوید و از جاذبه‌های دیدنی این شهر بازدید کنید.
همچنین خط D2 نیز عرض دانوب را طی می‌کند می‌توانید خود را از بودا به پِست یا بالعکس برسانید. خط D14 نیز مختص سفر به جنوب شهر است که گردشگران معمولا کمتر از آن استفاده می‌کنند.
هزینه بلیت قایق‌های شهری بوداپست 750 فورینت است که اگرچه بالاتر از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست است، اما با توجه به مناظر زیبایی که در طول مسیر خواهید دید، ارزش پرداخت کردن را دارد.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.