سفر به روتردام هلند، بزرگترین بندر اروپا

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


سفر به روتردام هلند، بزرگترین بندر اروپا

سفر به روتردام هلند، بزرگترین بندر اروپا

بندر روتردام (Rotterdam) یکی از زیباترین شهرهای اروپا و دومین شهر بزرگ کشور هلند است که نامی آشنا برای دوستداران سفر و گردشگری به شمار می‌رود. شهر روتردام علاوه بر زیبایی، از مهمترین بنادر جهان است و نقش مهمی در اقتصاد اروپا دارد.
در مقابل بافت سنتی آمستردام، شهر روتردام ظاهری مدرن‌تر دارد و پر از آسمانخراش‌های بلند و پل‌های فراخ است. بنابراین سفر به روتردام می‌تواند جذابیت‌های تور هلند را برای شما دوچندان سازد.
در این مقاله از وبلاگ ققنوس شما را با شهر روتردام و زیبایی‌های آن آشنا خواهیم ساخت. پس تا انتها همراه ما باشید.

[lwptoc]

درباره روتردام
درباره روتردام

درباره روتردام

تاریخ روتردام ترکیبی استثنایی از جنگ و تجارت است که باعث شده امروزه نه تنها دومین شهر بزرگ کشور هلند، بلکه بزرگترین بندر قاره اروپا باشد. شهر روتردام ابتدا به عنوان یک روستا و دهکده ماهیگیری در سال 1283 میلادی اهمیت پیدا کرد.
اهمیت این روستا کم کم افزایش پیدا کرد تا اینکه در سال 1340 میلادی سد و استحکامات دفاعی در این منطقه ساخته شد و روتردام به عنوان یک شهر شناخته شد. جالب است بدانید که نام این شهر از رود روته (Rotte) گرفته شده است. همچنین در سال 1350 میلادی نیز یک کانال کشتیرانی در شهر روتردام احداث شد که ارتباط تجاری بین هلند، انگلستان و آلمان را تسهیل می‌کرد. از این تاریخ اهمیت بندر روتردام به مرور افزایش یافت.
در قرون بعدی شهر روتردام توسعه‌ای آرام اما مستمر را تجربه می‌کرد تا اینکه در سال 1872 کانال 20 کیلومتری جدیدی با نام Nieuwe Waterweg احداث شد. این کانال در واقع ارتباط بین دریای شمال (North Sea) و رود راین (Rhine) را برای کشتی‌های تجاری فراهم می‌کند. با احداث این کانال، کشتی‌های تجاری می‌توانستند به مناطق مرکزی اروپا سفر کرده و محموله‌های خود را تحویل دهند. همین موضوع باعث افزایش اهمیت بندر روتردام هلند در اقتصاد و تجارت اروپا گردید.

 

اما شهر روتردام در دوران جنگ جهانی اول نیز نقش بسیار مهمی را ایفا کرد، اما نه به عنوان یک مرکز اقتصادی بلکه به عنوان مرکز جاسوسی! با توجه به قرارگیری روتردام در نزدیکی انگلیس، آلمان و بلژیک (تحت اشغال آلمان) و همچنین بیطرفی هلند، این شهر مرکز مناسبی برای فعالیت جاسوسان طرف‌های درگیر جنگ به شمار می‌رفت.
همچنین در جنگ جهانی دوم نیز زمانی که نیروهای آلمان نازی قصد اشغال هلند را داشتند، بندر روتردام مورد حملات سنگین هوایی قرار گرفت و در اثر بمباران گسترده، مرکز شهر روتردام تقریبا به طور کامل تخریب شد. این رویداد بعدها در ساخت مجسمه میدان روتردام که امروزه از نمادهای این شهر است منعکس شد.
عملیات بازسازی شهر روتردام هلند در دهه 1950 تا 1970 میلادی انجام ادامه داشت اما در این سال‌ها روتردام هنوز شهری سنتی و با ساختمان‌هایی قدیمی بود. اما در دهه 1980 مسئولین شهری روتردام تصمیم به تغییر ظاهر شهر گرفتند و کم کم شهر روتردام به یک شهر مدرن با آسمانخراش‌های متعدد و محله‌های تجاری و اداری شلوغ تبدیل شد.
مهمترین شهروند روتردام در طول تاریخ، دسیدریوس اراسموس (Desiderius Erasmus) فیلسوف و ادیب بزرگ هلندی است که امروزه دانشگاه روتردام نیز به افتخار وی نامگذاری شده است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای روتردام
موقعیت جغرافیایی و آب و هوای روتردام

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای روتردام

پس از آشنایی به تاریخ شهر و بندر روتردام، بهتر است ببینیم اصلا روتردام کجاست.
روتردام در جنوب غربی هلند و استان هلند جنوبی (South Holland) قرار گرفته است. این شهر در دهانه رود Nieuwe Maas قرار دارد که یکی از شاخابه‌های رودخانه مشهور راین است و از میان روتردام عبور می‌کند.
اگر به طور دقیق‌تر بخواهیم موقعیت روتردام را بسنجیم، باید بگوییم که این شهر در دلتای راین – موز – اسخلده (Rhine–Meuse–Scheldt) واقع شده است. این دلتا محلی است که این سه رود به یکدیگر متصل شده و نهایتا به دریای شمال می‌ریزند. همین موقعیت استثنایی شهر روتردام است که آن را به یکی از مهمترین بنادر تجاری و اقتصادی جهان و بزرگترین بندر اروپا تبدیل کرده است. حتی برخی لقب دروازه اروپا و حتی دروازه جهان را به روتردام نسبت می‌دهند.
فاصله روتردام تا آمستردام حدودا 78 کیلومتر است و با ماشین، یک ساعته می‌توانید از آمستردام به روتردام سفر کنید.
حالا که فهمیدیم روتردام هلند کجاست، بد نیست درباره آب و هوای این شهر زیبا و دوست داشتنی نیز آشنا شویم. روتردام در اقلیم معتدل اقیانوسی (temperate oceanic climate) قرار دارد و آب و هوای آن با تمام شهرهای هلند که نزدیک دریا هستند شباهت دارد. آن مناطق شهر روتردام که به ساحل نزدیکترند، نسبت به مناطق داخلی ملایم‌تر هستند.
زمستان‌های شهر روتردام هلند سرد است در حالیکه در تابستان، روتردام آب و هوا گرم و معتدلی را تجربه می‌کند. در تابستان روتردام روزهای گرم با دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد چیز چندان عجیبی نیست اما شب‌ها دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد و حتی ممکن است تا 5 درجه زیر صفر هم برسد.
به طور کلی ماه‌های آپریل تا اکتبر بهترین زمان برای شرکت در تور روتردام و بازدید از زیبایی‌های این شهر دوست داشتنی است.

 

[sc name=”highlight” text=”به طور کلی ماه‌های آپریل تا اکتبر بهترین زمان برای شرکت در تور روتردام و بازدید از زیبایی‌های این شهر دوست داشتنی است.” ]

 

دیدنی‌های روتردام
دیدنی‌های روتردام

دیدنی‌های روتردام

روتردام شهر زیبایی است که توانسته با حفظ آثار تاریخی و همچنین ساخت جاذبه‌های گردشگری مدرن، مقصد گردشگری فوق العاده‌ای برای گردشگران تور هلند ایجاد کند. تقریبا تمام افرادی که به این شهر سفر کرده‌اند و سفرنامه روتردام را نوشته‌اند، زیبایی و جذابیت این شهر رویایی را تایید می‌کنند.
در ادامه تعدادی از مهمترین دیدنی‌های روتردام را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

برج Euromast: برج Euromast یا دکل اروپا، بلندترین ساختمان روتردام به شمار می‌رود. این برج 185 متری در سال 1960 میلادی ساخته شده و از بالای آن می‌توانید منظره‌ای 360 درجه و زیبا از شهر روتردام را مشاهده کنید. ضمن اینکه یک رستوران شیک نیز در بالای این برج قرار گرفته است تا یک وعده غذای هلندی خوشمزه را تجربه کنید.

خانه‌های مکعبی (Cube Houses): این خانه‌های مسکونی یکی از نمادهای شناخته شده شهر روتردام هستند که با ظاهر عجیب خود در دنیا مشهورند. این مجموعه مسکونی با الهام از جنگل ساخته شده و هر کدام از خانه‌ها، یادآور یک درخت هستند. اگرچه هنوز بسیاری از این خانه‌ها مسکونی هستند، اما می‌توانید از تعدادی از آنها بازدید کنید.

بندر قدیمی و موزه دریانوردی (The Old Harbor and Marine Museums): همانطور که پیشتر گفتیم، روتردام از دیرباز به عنوان بندری مهم شناخته می‌شده است. امروزه بافت بندر قدیمی روتردام به خوبی حفظ شده و پر از قایق‌های قدیمی بازسازی شده است. حتی جالب است بدانید که تعدادی از شهروندان روتردام در این قایق‌ها زندگی می‌کنند. گشت و گذار در این منطقه و همچنین بازدید از موزه دریانوردی که در سال 1873 تاسیس شده شما را با تاریخ این شهر بیشتر آشنا خواهد کرد.

مجسمه روتردام (The Destroyed City): مجسمه روتردام یا شهر تخریب شده، یادمانی از بمباران این شهر در 14می 1940 میلادی توسط نیروی هوایی آلمان نازی است که باعث تخریب بافت تاریخی و مرکز شهر روتردام شد. این مجسمه 6.5 متری توسط اوسیپ زادکین (Ossip Zadkine)، مجسمه‌ساز فرانسوی روسی الاصل ساخته شد و در سال 2010 میلادی در فهرست میراث ملی هلند ثبت گردید.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.