شهر سویا اسپانیا، پایتخت باستانی اندلس

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


شهر سویا اسپانیا، پایتخت باستانی اندلس

شهر سویا اسپانیا، پایتخت باستانی اندلس


شهر سویا در ایالت جنوبی اندلس اسپانیا واقع شده و یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای اسپانیا برای سفر است. مکان‌های دیدنی شهر سویا اسپانیا و معماری شگفت انگیز بناهای آن باعث شده است تا گردشگران بسیاری به این شهر زیبا سفر کنند.
اما اگر دوست دارید بدانید دقیقا شهر سویا کجاست و یا با تاریخچه شهر سویا آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

[lwptoc]

درباره سویا
درباره سویا

درباره شهر سویا اسپانیا

سویا چهارمین شهر بزرگ اسپانیا است و در زمره یکی از جذاب‌ترین شهرهای اسپانیا و حتی جنوب اروپا قرار می‌گیرد. شهر سویای اسپانیا (Seville) مملو از بناها و ساختمان‌های تاریخی زیبایی است که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.
بافت تاریخی این شهر که در حاشیه رودخانه گوادالکیبیر (Guadalquivir) ساخته شده، هنوز بافت تاریخی خود را حفظ کرده است و یادآور شکوه گذشته این شهر در دوران قرون وسطی است. اما تاریخچه سویا نیز مانند رود گوادالکیبیر پر پیچ و تاب است.
هر چند طبق افسانه‌ها، شهر سویا توسط هرکول بنیانگذاری شده است اما تاریخ این شهر به عصر برنز بازمی‌گردد. شهر سویای اسپانیا در دوران امپراتوری روم باستان اهمیت ویژه‌ای یافت و از آن دوران به عنوان مرکز ایالت اندلس شناخته شد. در این دوران شهر سویا شکوفا شد و بناهای متعددی در آن ساخته شده که آبراه‌های باستانی سویا یکی از نمونه‌های آن است. جالب است بدانید که دو تن از امپراتورهای مهم روم، یعنی تراژان و هادریان، در شهر ایتالیکا که در 10 کیلومتری سویا قرار دارد به دنیا آمده‌اند.

[irp posts=”3540″ name=”مادرید، تنها پایتخت بدون رود اروپا”]

[irp posts=”2219″ name=”بارسلونا، زیباترین شهر اسپانیا”]

اما بدون شک نقطه عطف تاریخ سویا اسپانیا، فتح اندلس توسط مسلمانان است. مسلمانان در ابتدای قرن هشتم میلادی با گذشتن از تنگه جبل الطارق، اندلس و سویا را فتح کرده و برای 535 سال بر این منطقه حکمرانی کردند!
حکومت مسلمانان بر این منطقه آثار فرهنگی بسیاری بر شهر سویا اسپانیا گذاشته که امروزه نیز می‌توان برخی از آنان را مشاهده کرد. همچنین مسلمانان بناهای زیادی نیز در این شهر ساختند که البته بسیاری از آنان پس از فتح شهر توسط مسیحیان تخریب شدند یا به صورت اساسی تغییر کردند.
مسیحیان در سال 1247 توسط فردیناند سوم کاستیل توانستند سویا را فتح کنند و دوره جدیدی را در این شهر آغاز کنند، دوره‌ای که به عصر طلایی سویا و سفر کریستف کلمب منجر شد. کریستف کلمب سفر اکتشافی خود به قاره آمریکا را تحت حمایت پادشاه کاستیل و از سویا آغاز کرد و همین باعث رونق هر چه بیشتر این شهر شد و شهر سویا را به مهمترین بندر اروپا تبدیل کرد. رونق این شهر باعث شد تا کلیساهای زیبا، قصرهای سلطنتی خیره کننده و عمارت‌های اعیانی شگفت انگیزی در این دوره ساخته شود. بسیاری از این بناها امروزه به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده و سالانه میزبان هزاران گردشگر از سرتاسر دنیا هستند.

 

 

آب و هوای شهر سویا

به دلیل قرارگیری شهر سویا در جنوب اسپانیا، این شهر آب و هوایی گرم و حاره‌ای دارد که زمستان‌های متعادل و تابستان‌های بسیار گرم را به وجود می‌آورد. اگرچه تابستان فصل اوج گردشگری در کشور اسپانیا است، اما سفر یا زندگی در سویا اسپانیا در این فصل کمی دشوار است زیرا دمای هوا از ماه‌های زوئن تا سپتامبر به 40 تا 45 درجه سانتیگراد هم خواهد رسید.
بنابراین اگر دوست دارید لذت بیشتری از سفر به سویا داشته باشید، بهتر است در فصل بهار یا پاییز به این شهر سفر کنید زیرا دمای هوا در این فصول کاهش می‌یابد و جمعیت کمتری از گردشگران نیز در سویا اسپانیا حضور خواهند داشت.

 

مکان‌های دیدنی شهر سویا اسپانیا

همانگونه که گفتیم سویا شهری زیباست که با داشتن تاریخ پرفراز و نشیب، به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در اسپانیا تبدیل شده است. بهتر است نگاهی به مهمترین جاذبه‌های گرشگری سویا بیاندازیم.

قصر آلکازار سویا
قصر آلکازار سویا
  • قصر آلکازار سویا

قصر آلکازار بدون شک مهمترین اثر تاریخی و جاذبه گردشگری شهر سویا است. این قصر در واقع یک قلعه حکومتی متعلق به مسلمانان حاکم بر اندلس بوده است. در قرن 11 میلادی مسلمانان این قلعه را با ترکیب سبک‌های معماری گوتیک و اسلامی، به یک قصر سلطنتی تبدیل می‌کنند.
صد سال بعد، پدرو پادشاه کاستیل تغییرات گسترده‌ای در آن ایجاد می‌کند و این کاخ زیبا را به شکوه و ظاهر فعلی خود می‌رساند. امروزه این قصر یکی از بهترین نمونه‌ها از معماری اندلس به شمار می‌رود که ترکیبی از معماری غربی و اسلامی است. در این قصر می‌توانید با این سبک معماری و همچنین سبک باغ‌های اندلس آشنا شوید.
تالار سفرا (Sala de los Embajadores) قدیمی‌ترین و زیباترین تالار این قصر است که با تزئینات فوق العاده خود، هر کسی را شگفت زده خواهد کرد. جالب است بدانید که مجموعه قصر آلکازار سویل در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است اما بخش‌های بالایی آن هنوز در اختیار پادشاهی اسپانیا است و خانواده سلطنتی در سفرهای خود به سویا اسپانیا در آن سکونت می‌کنند.

 

[sc name=”highlight” text=”قصر آلکازار بدون شک مهمترین اثر تاریخی و جاذبه گردشگری شهر سویا است اما بخش‌های بالایی آن هنوز در اختیار پادشاهی اسپانیا است و خانواده سلطنتی در سفرهای خود به سویا اسپانیا در آن سکونت می‌کنند.” ]

 

کلیسای جامع سویا
کلیسای جامع سویا

[irp posts=”4875″ name=”به کدام شهرهای ایتالیا سفر کنیم؟”]

[irp posts=”3502″ name=”گرانادا، پایتخت مسلمانان در اسپانیا”]

  • کلیسای جامع سویا

یکی دیگر از زیبایی‌های در شهر سویای اسپانیا، کلیسای جامع سویا است. جالب است بدانید که این کلیسا نیز یکی از آثار مسلمانان در سویا است که در طول تاریخ تغییر کرده است. این محل در واقع مسجد بزرگی بوده است که با فتح سویا توسط مسیحیان، تخریب شده و به جای آن کلیسای جامع سویا را ساختند. این کلیسا نمادی از قدرت و ثروت شهر سویا در قرون وسطی است.
اهالی سویا برای نشان دادن رونق شهرشان به جهان، بزرگترین کلیسای جهان تا آن روز را ساختند و هنوز نیز این کلیسا سومین کلیسای بزرگ در سرتاسر اروپا است. اما علاوه بر ابعاد غول آسا، تزئینات داخلی این کلیسا نیز بسیار شگفت انگیز است. محراب این کلیسا با 1000 مجسمه طلایی، لحظاتی از زندگی حضرت عیسی مسیح را به نمایش می‌کشد.
اگر خاطرتان باشید، گفتیم که کریستف کلمب سفر خود را از سویا آغاز کرد. باید بدانید که آرامگاه وی نیز در سویا و کلیسای جامع این شهر است.
اما علاوه بر خود کلیسا، برج ناقوس این کلیسا نیز بسیار شگفت انگیز است. برج ناقوس کلیسای جامع سویا که به نام جیرالدا شناخته می‌شود، در واقع مناره مسجد بزرگ مسلمانان و تنها بخش بازمانده آن است. این برج 93 متری یکی از نمادهای سویا است و از بالای آن می‌توانید منظره زیبایی از شهر داشته باشید. اما برای رسیدن به بالای برج، نیازی به بالا رفتن از پله‌ها نیست. بر خلاف تمامی برج‌های دنیا، این برج پلکان ندارد و برای رسیدن به بالای آن یک سطح شیبدار مارپیچی درون برج قرار دارد.
ظاهرا مسیحیان پله‌ها را خراب کرده و این سطح شیبدار را ایجاد کرده‌اند تا بتوانند با اسب به بالای برج بروند. اما چه نیازی به اسب بوده است؟

 

[sc name=”highlight” text=”اهالی سویا برای نشان دادن رونق شهرشان به جهان، بزرگترین کلیسای جهان تا آن روز را ساختند و هنوز نیز این کلیسا سومین کلیسای بزرگ در سرتاسر اروپا است” ]

 

میدان اسپانیا
میدان اسپانیا
  • میدان اسپانیا

همانگونه که گفتیم شهر سویا در اسپانیا مملو از بناهای زیبا و شگفت انگیز است. میدان اسپانیا یکی از همین بناها است که جاذبه‌ای مهم برای گردشگران تور سویا  و تور اسپانیا به شمار می‌رود. این بنا در سال 1928 و برای نمایشگاه سال 1929 سویا ساخته شد.
در کنار این میدان، بنایی هلالی شکل با ترکیبی خارق العاده از معماری سنتی اندلس، معماری رنسانس و معماری آرت دکو ساخته شده است. در میان میدان یک فواره زیبا به همراه یک کانال آب زیبا قرار دارد. این کانال به ونیز سویا مشهور شده است زیرا می‌توانید با استفاده از قایق‌های موجود در آن، در کانال گشت بزنید.
اما در مقابل این میدان، باغ بزرگ ماریا لویزا قرار دارد. این باغ یکی از زیباترین پارک‌ها در سرتاسر اسپانیا است که می‌توانید علاوه بر قدم زدن در آن، یک کالسکه سنتی سویایی اجاره کنید تا شما را در این پارک بگرداند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.