فرهنگ و آداب و رسوم هلند را بشناسید

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


فرهنگ و آداب و رسوم هلند را بشناسید

فرهنگ و آداب و رسوم هلند را بشناسید

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم هلند، یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که پیش از سفر به این کشور باید انجام دهید. به طور کلی سفر به یک کشور خارجی مانند ورود به سرزمین عجایب و شگفتی‌ها است. جایی که شما با دنیایی از منظره‌های تماشایی، بوها و صداهای جدیدی روبرو می‌‎شوید که با یک سبک زندگی کاملا متفاوت از چیزی که شما پیش از این تجربه کرده‌اید، مخلوط شده است.
مواجهه با این موارد، یکی از بهترین تجربه‌ها و از اصلی‌ترین دلایلی است که گردشگران را برای سفر به مقصدهای ناشناخته و متفاوت ترغیب می‌کند.
اما بدون شناخت کافی از فرهنگ کشور مقصد، سفر به این کشور می‌تواند راحتی و حتی امنیت شما را تهدید کند. پس بهتر است که پیش از سفر به هر کشوری، ابتدا کمی با فرهنگ و آداب و رسوم آن آشنا شویم.
به همین دلیل در این مقاله از وبلاگ ققنوس تلاش کرده‌ایم تا با ارائه یک معرفی کامل از فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند، شما را برای شرکت در تور هلند آماده سازیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

[lwptoc]

پوشش مردم هلند
پوشش مردم هلند

درباره فرهنگ و آداب و رسوم هلند

همانطور که گفتیم، شناخت فرهنگ یکی از پیش نیازهای سفر به هر کشوری است و هلند نیز از این امر مستثنی نیست. اگرچه فرهنگ مردم هلند به طور کلی با دیگر کشورهای اروپایی شباهت دارد، اما با اینحال این کشور ویژگی‌های فرهنگی منحصر به فردی دارد که آن را متمایز می‌سازد.
بنابراین سفر به هلند بدون آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند، کار چندان هوشمندانه‌ای نیست و احتمالا باعث می‌شود که در این کشور دچار سردرگمی شوید.
هلند کشور کوچک و کم جمعیتی در شمال اروپا است که طبق آخرین آمارهای بدست آمده، جمعیت هلند نزدیک به 17 میلیون و 400 هزار نفر برآورد شده است که این کشور را در رتبه 68 پرجمعیت‌ترین کشور دنیا قرار می‌دهد.
تقریبا حدود 77.39 درصد جمعیت این کشور، هلندی هستند و 9.88 درصد جمعیت از دیگر نژادها و کشورهای اروپایی هستند. ترک‌ها، مراکشی‌ها، اندونزی‌ها و … از دیگر نژادهایی هستند که در کشور هلند زندگی می‌کنند و فرهنگ مردم هلند را تشکیل می‌دهند.
زبان رسمی و اصلی‌ترین زبانی که مردم هلند به آن تکلم می‌کنند، زبان هلندی است. زبان هلندی از خانواده زبان‌های هندواروپایی و شاخه آلمانی یا ژرمانی است. به همین دلیل، زبان هلندی شباهت بسیاری با زبان آلمانی دارد و بسیاری از افراد معمولی، این دو زبان را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. البته با گذشت تاریخ و مخصوصا با افزایش مراودات در سده گذشته، امروزه کلمه‌های انگلیسی و فرانسوی بسیاری در زبان مردم هلند دیده می‌شود.
همچنین بخش زیادی از اهالی هلند، به ویژه نسل جوان و تحصیل کرده هلند به زبان‌های دیگری چون انگلیسی و یا فرانسوی نیز تسلط دارند و در سفر به این کشور، دشواری چندانی نخواهید داشت.
اگرچه فرهنگ و آداب و رسوم هلند مانند اکثر کشورهای اروپایی تحت تاثیر دوران سلطه کلیسا در قرون وسطی است، اما امروزه مردم هلند چندان مذهبی نیستند. حدود 43.8 درصد اهالی هلند مسیحی و 5 درصد آنها مسلمان هستند و باقی آنها به دین و مذهبی وابسته نیستند.
امروزه پوشش مردم هلند مانند تمام کشورهای مدرن است و تفاوتی با دیگر کشورهای اروپایی ندارد. اما لباس سنتی هلندی‌ها هم به لباس سنتی آلمان شباهت دارد. لباس‌های زنان هلندی یک پیراهن یک سره با دامن بلند است، اما بارزترین مشخصه آن، سرپوش‌های پارچه‌ای سفید و مخروطی شکلی است که زنان بر سر می‌گذارند.
لباس سنتی مردان هلندی نیز یک پیراهن یقه هفت و شلوار است و معمولا با کلاه سیاه استفاده می‌شود.
حال که با کلیات فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند آشنا شدید، بد نیست کمی نیز درباره فرهنگ غذایی هلند و آداب و رسوم مرتبط با آن صحبت کنیم.

فرهنگ غذایی هلند - فرهنگ و آداب و رسوم هلند
فرهنگ غذایی هلند

فرهنگ غذایی هلند

فرهنگ مردم هلند در زمینه پخت غذا، چندان متنوع و عجیب نیست و غذاهای هلندی معمولا ساده هستند. وعده‌های غذایی هلند به طور سنتی بیشتر از سبزیجات تشکیل شده و میزان استفاده از گوشت در آنها کم است.
اما فرهنگ غذایی کشورهای مختلف، در این زمینه از فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند نیز تاثیر داشته است و امروزه نه تنها رستوران‌های هلند غذاهای خارجی را سرو می‌کنند، بلکه خود اهالی نیز این غذاها را در منزل تهیه می‌کنند. فرهنگ غذایی ایتالیا، چین، منطقه مدیترانه و اندونزی بیشترین تاثیر را در این زمینه دارند.
صبحانه هلندی معمولا از یک یا دو برش نان تشکیل می‌شود که آن را با مواد مختلفی چون پنیر، کره بادام زمینی، شکلات و … می‌خورند.
اما یکی از حقایق جالب در مورد هلند و عادات غذایی اهالی این کشور، این است که ناهار جایگاه چندان مهمی در این کشور ندارد. اغلب اوقات اهالی هلند همان غذای صبحانه را نیز به عنوان ناهار می‌خورند و یا یک ساندویچ کوچک را برای ناهار تهیه می‌کنند.
اما شام هلندی‌ها کمی مفصل‌تر است. شام هلندی‌ها معمولا از دو یا سه غذای مختلف تشکیل می‌شود. به طور کلی سوپ به عنوان پیش غذا استفاده می‌شود و برای غذای اصلی، سیب زمینی، سبزیجات و میزان کمی گوشت خورده می‌شود. پس از صرف غذا نیز خوردن یک شیرینی به عنوان دسر، بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم هلند است.
اما یکی از چیزهایی که هلند به آن شهرت دارد، داشتن لبنیات و به خصوص پنیرهای خوشمزه است. هلند سرزمین پنیرهای پرطرفداری چون گودا است و بسیاری از غذاها و میان وعده‌های هلندی با پنیر تهیه می‌شود. اصلا شرکت در فستیوال‌ها و جشن‌های مرتبط با پنیر و لبنیات، یکی از سرگرمی‌های مردم هلند است.
همچنین به دلیل قرارگیری کشور هلند در حاشیه دریا، ماهی و غذاهای دریایی نیز بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ غذایی مردم هلند هستند.

 

[sc name=”highlight” text=”اغلب اوقات اهالی هلند همان غذای صبحانه را نیز به عنوان ناهار می‌خورند و یا یک ساندویچ کوچک را برای ناهار تهیه می‌کنند.” ]

 

آداب غذا خوردن هلند
آداب غذا خوردن هلند

آداب غذا خوردن هلند

فرهنگ مردم هلند در زمینه آداب غذا خوردن نیز از مسائلی است که باید از آن آگاه باشید، وگرنه ممکن است رفتاری داشته باشید که میزبان هلندی شما را رنجیده خاطر سازد.
هلندی‌ها معمولا صبحانه را بین ساعت 6 تا 8 صبح می‌خورند و ساعت 12 تا 13 نیز زمان مناسبی برای صرف ناهار است. اما یکی از خصوصیات اخلاقی مردم هلند که کمی برای ما غیرمعمول خواهد بود، زمان صرف شام است. تقریبا تمامی شهروندان هلند حدود ساعت 18 شام خود را می‌خورند!
چای و قهوه طرفداران بسیاری در هلند دارند. شهروندان هلند بین وعده‌های غذایی، یعنی حدود ساعت 10 تا 11 و 16 تا 17 یک فنجان چای یا قهوه به همراه یک شیرینی یا بیسکوییت می‌نوشند و معمولا ترجیح می‌دهند دوستان خود را نیز دعوت کنند.
اما اگر یک هلندی شما را به شام دعوت کرد، حتما باید فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند را رعایت کنید تا به میزبان خود بی احترامی نکرده باشید. یکی از کارهایی که از جانب هلندی‌ها توهین تلقی می‌شود، ترک کردن میز پیش از تمام شدن غذا است. بنابراین نباید به هیچ عنوان (جز موارد اضطراری) از سر میز بلند شوید.
همچنین اگر چه گذاشتن دست‌ها روی میز از نظر فرهنگ مردم هلند ایرادی ندارد، اما گذاشتن آرنج‌ها روی میز بی ادبی به شمار می‌رود و بهتر است این کار را نکنید.

آداب اجتماعی هلند
آداب اجتماعی هلند

آداب اجتماعی هلند

فرهنگ و آداب و رسوم مردم هلند و همچنین آداب اجتماعی آنها، شباهت بسیاری به دیگر کشورهای غربی دارد اما تفاوت‌ها و نکات ظریفی در آداب اجتماعی اهالی این کشور نهفته است که بد نیست با آنها روبرو شویم.
دست دادن در هنگام ملاقات یک امر طبیعی است و حتی برخی اوقات هنگام خداحافظی نیز افراد با یکدیگر دست می‌دهند. اما با این وجود باید حواستان به فاصله فردی باشد و اگر دوستی نزدیکی با فرد مقابل ندارید، فاصله خود را با وی حفظ کنید.
یکی دیگر خصوصیات اخلاقی اهالی هلند که از مهمترین ویژگی‌های فرهنگ مردم و آداب و رسوم هلند به شمار می‌رود، برنامه ریزی دقیق و زمانبندی دقیق آنهاست. به عنوان مثال اگر یک شهروندی هلندی بخواهد شما را به صرف چای دعوت کند، ممکن است حتی تا 6 هفته زودتر به شما اطلاع دهد!
همچنین بد نیست بدانید که رک بودن یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این کشور است و تعارف جایی در فرهنگ و آداب و رسوم هلند ندارد. اهالی هلند نظر خود را بسیار صریح و بدون هیچ تعارفی بیان می‌کنند. همچنین ممکن است هنگامی که میهمان آنها هستید، مثلا یک شیرینی به شما تعارف کنند و شما طبق عادت ما ایرانیان، بار اول برندارید. باید بدانید که این کار در هلند اشتباهی جبران ناشدنی است و دیگر ظرف شیرینی را جلوی شما نگه نخواهند داشت
یکی دیگر از آداب و رسوم مردم هلند این است که هنگام رفتن به میهمانی، یک هدیه کوچک نیز با خود می‌برند. هدایایی چون کتاب، گل، شکلات و … می‌تواند هدیه مناسبی در این مواقع باشد.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.