همه چیز درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


همه چیز درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست

همه چیز درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست

از آنجایی که بوداپست پایتخت و مهمترین مقصد گردشگری مجارستان به شمار می‌رود، دور از انتظار نیست که فرودگاه بین‌المللی بوداپست نیز بزرگترین فرودگاه کشور مجارستان باشد.
فرودگاه بین‌المللی بوداپست مجارستان، اصلی‌ترین فرودگاه پایتخت مجارستان است و تقریبا تمام گردشگرانی که قصد سفر به مجارستان و شرکت در تور بوداپست را دارند، از این فرودگاه استفاده می‌کنند.
در این مقاله از وبلاگ ققنوس قصد داریم با معرفی کامل فرودگاه بوداپست مجارستان، شما را برای سفر به این کشور زیبا و دوست داشتنی آماده سازیم. همراه ما باشید.

[lwptoc]

درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست
درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست

درباره فرودگاه بین‌المللی بوداپست

فرودگاه بین‌المللی بوداپست یا فرودگاه فرودگاه فرنک لیست بوداپست (Budapest Ferenc Liszt International Airport) که همچنین با نام‌های فرودگاه بین‌المللی فریهگی بوداپست (Budapest Ferihegy International Airport) یا فرودگاه بوداپست شناخته می‌شود، مهمترین فرودگاه شهر بوداپست است.
این فرودگاه که با اختلاف بسیار زیاد، بزرگترین فرودگاه کشور مجارستان به شمار می‌رود، در 16 کیلومتری جنوب شرق مرکز شهر بوداپست واقع شده و به راحتی قابل دسترسی است.
پروازهای بین‌المللی متعددی از فرودگاه بین‌المللی بوداپست به مقصد شهرهای مختلف در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و تقریبا اکثر مقصدهای مهم دنیا را پوشش می‌دهند. در سال 2019 این فرودگاه میزبان بیش از 16 میلیون مسافر بوده است که در میان تمام مقصدها، فرانکفورت آلمان، لندن انگلستان و پاریس فرانسه پرترافیک‌ترین مسیرهای پروازی بوده‌اند.
این فرودگاه میزبان و مقر اصلی پروازهای شرکت هواپیمایی مالیو (Malév Hungarian Airlines) اما با ورشکستگی و تعطیلی این شرکت در سال 2012، بخش زیادی از پروازها و مسافرین خود را از دست داد. با اینحال در سال‌های اخیر، فرودگاه بوداپست مجارستان توانسته جایگاه خود را بازیابد و مقر فعالیت شرکت‌های ویز ایر (Wizz Air) و رایان‌ایر (Ryanair) باشد.

تاریخچه ساخت فرودگاه بین‌المللی بوداپست
تاریخچه ساخت فرودگاه بین‌المللی بوداپست

تاریخچه ساخت فرودگاه بین‌المللی بوداپست

در سال 1938 میلادی، دولت مجارستان تصمیم به ساخت یک فرودگاه گرفتند و مکان فعلی فرودگاه انتخاب شد. از آنجایی که این زمین‌های در محدوده‌ای به نام فریهگی (Ferihegy) قرار داشتند، همین نام را برای فرودگاه نیز انتخاب کردند و هنوز نیز بسیاری از افراد، این نام را ترجیح می‌دهند.
برای طراحی این فرودگاه یک مسابقه برگزار شد و در نهایت کارولی دیوید جونیور (Károly Dávid Jr) یکی از برترین معماران و پایه گذاران سبک معماری مدرن مجارستان برای این کار انتخاب شد. عملیات ساخت یک فرودگاه چندکاره که هم استفاده مسافربری و هم استفاده نظامی داشته باشد، در سال 1942 میلادی آغاز گردید.
اگرچه عملیات عمرانی بخش‌های عمومی و نظامی فرودگاه به طور همزمان آغاز شد، اما با توجه به شرایط خاص جنگ جهانی دوم، ساخت قسمت‌های نظامی سرعت بیشتری گرفت و سرعت ساخت بخش عمومی کاهش یافت تا اینکه نهایتان در ابتدای سال 1944 به طور کامل متوقف شد. سال 1943 اولین پرواز (که طبیعتا نظامی بود) از فرودگاه بین‌المللی بوداپست انجام گرفت. اما در نهایت و در پایان جنگ، بخش‌های زیادی از فرودگاه آسیب دیده بود و اجرای پروازها با سختی ممکن بود.
به همین دلیل در سال 1947 یک عملیات بازسازی گسترده طراحی شد تا استفاده عمومی و مسافربری از فرودگاه بین‌المللی بوداپست نیز ممکن شود. در نتیجه این عملیات بازسازی، سال 1950بخش مسافربری فرودگاه بین‌المللی بوداپست افتتاح شد و پروازهای تجاری در آن به راه افتادند.
در سال‌های بعد نیز فرودگاه بوداپست توسعه یافت تا امروزه به بزرگترین فرودگاه مجارستان تبدیل شود.
اما پیشتر گفتیم که این فرودگاه، از ابتدا با نام فریهگی شناخته می‌شده است. پس نام فرنک لیست (Ferenc Liszt) از کجا آمده است؟ فرنک لیست (1811-1876) مشهورترین پیانیست و آهنگساز مجارستانی بوده است و حتی عده‌ای عقیده دارند وی را می‌توان بزرگترین نوازنده پیانو در تمام جهان و اعصار دانست!
سال 2011 به مناسبت دویستمین سالگرد تولد لیست و برای یادبود جایگاه مهمش در فرهنگ و هنر مجارستان، مقامات این کشور نام فرودگاه بین‌المللی بوداپست را رسما به نام وی تغییر دادند.

 

[sc name=”highlight” text=”سال 2011 به مناسبت دویستمین سالگرد تولد لیست و برای یادبود جایگاه مهمش در فرهنگ و هنر مجارستان، مقامات این کشور نام فرودگاه بین‌المللی بوداپست را رسما به نام وی تغییر دادند.” ]

 

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی بوداپست
ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی بوداپست

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی بوداپست

فرودگاه بین‌المللی بوداپست مجارستان از 4 بخش مختلف تشکیل شده است:
• ترمینال 1 که در سال 2012 تعطیل شد و امروزه برای برخی پروازهای خصوصی از آن استفاده می‌شود.
• ترمینال 2A که به پروازهای درون منطقه شنگن اختصاص دارد.
• ترمینال 2B که مختص پروازهای خارج از محدوده شنگن است.
• و اسکای کورت (SkyCourt) که یک سالن انتظار بزرگ با رستوران‌ها و فروشگاه‌های مختلف است و دو ترمینال 2A و 2B را به یکدیگر متصل می‌کند.

دسترسی به فرودگاه بین‌المللی بوداپست
دسترسی به فرودگاه بین‌المللی بوداپست

دسترسی به فرودگاه بین‌المللی بوداپست

پیشتر گفتیم که فرودگاه بین‌المللی بوداپست در 16 کیلومتری بوداپست قرار دارد و با توجه به سیستم گسترده حمل و نقل عمومی در بوداپست، دسترسی به این فرودگاه بسیار آسان است.
یکی از بهترین راه‌ها برای دسترسی به فرودگاه، استفاده از دو خط اتوبوس مخصوص فرودگاه است. خط 100E یک خط سریع‌السیر است که تنها در دو ایستگاه Kálvin tér و Deák Ferenc tér توقف می‌کند و شما را مستقیم به مرکز شهر بوداپست می‌رساند.
خط 200E دیگر خط اختصاصی فرودگاه بین‌المللی بوداپست مجارستان است که شما را به ایستگاه متروی Kőbánya-Kispest، نزدیکترین ایستگاه مترو به فرودگاه، می‌رساند. با استفاده از این دو اتوبوس، می‌توانید به راحتی به هر یک از هتل‌های بوداپست که رزرو کرده‌اید بروید.
همچنین در صورتی که بخواهید سفر راحت‌تری از فرودگاه به هتل و بالعکس داشته باشید، می‌توانید از تاکسی نیز استفاده کنید. تاکسی‌های مخصوص فرودگاه بوداپست با رنگ زرد مشخص هستند و پیش از سوار شدن، باید به دفتر اختصاصی آنها مراجعه کنید. اگر بخواهید با استفاده از تاکسی‌های فرودگاه به مرکز شهر بروید، به طور میانگین باید حدود 7000 فورینت هزینه پرداخت کنید.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.