با مهمترین فرودگاه‌های فرانسه آشنا شوید

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


با مهمترین فرودگاه‌های فرانسه آشنا شوید

با مهمترین فرودگاه‌های فرانسه آشنا شوید

فرانسه پربازدیدترین مقصد گردشگری جهان است و همین نشان می‌دهد که فرودگاه‌های فرانسه اهمیت بسیاری در این کشور دارند و اکثر گردشگران تور فرانسه با استفاده از فرودگاه‌های پاریس و دیگر شهرهای فرانسه به این کشور سفر می‌کنند.
فرانسه یکی از مهمترین کشورهای اروپا است که در غرب این قاره قرار گرفته است. فرانسه از شمال و از طریق کانال مانش با انگلیس، در شمال شرقی با آلمان، در جنوب شرقی با ایتالیا و در جنوب غربی با اسپانیا مرز مشترک دارد. فرانسه به 18 ناحیه تقسیم می‌شود و در سرتاسر آنها، در حدود 400 فرودگاه وجود دارد.
البته باید بدانید از میان تمام فرودگاه‌های کشور فرانسه، تنها 200 عدد از آنها فرودگاه مسافربری هستند و قطعا تمام این 200 فرودگاه نیز در زمره فرودگاه‌های بین‌المللی فرانسه قرار نمی‌گیرند. در این مقاله از وبلاگ ققنوس قصد داریم شما را با مهمترین فرودگاه‌های اصلی فرانسه آشنا سازیم. تا انتها همراه ما باشید.

[lwptoc]

لیست فرودگاه های فرانسه

فرودگاه‌های پاریس

فرودگاه شارل دوگل فرانسه
فرودگاه شارل دوگل فرانسه
  • فرودگاه شارل دوگل فرانسه (Charles de Gaulle Airport)

از آنجاییکه پاریس پایتخت فرانسه، مرکز تجاری-اقتصادی و مهمترین مقصد گردشگری این کشور است، منطقی است که بزرگترین فرودگاه فرانسه نیز در شهر پاریس قرار داشته باشد. فرودگاه شارل دوگل پاریس اصلی‌ترین فرودگاه پاریس و فرانسه است که سالانه بیش از 76 میلیون مسافر را جابجا می‌کند و از این حیث، دومین فرودگاه بزرگ اروپا پس از فرودگاه هیثرو لندن انگلیس (Heathrow Airport) است.
این فرودگاه در سال 1974 میلادی در 23 کیلومتری شمال شرق پاریس و در منطقه رویسی (Roissy) افتتاح شد و به افتخار رهبر جنبش مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم و رئیس جمهور این کشور، نام شارل دوگل را بر آن نهادند.
این فرودگاه با کد بین المللی یاتا CDG شناخته می‌شود و از پروازهایی به مقصد یا از مبدا تمامی کشورهای جهان را مدیریت می‌کند. فرودگاه شارل دوگل 3 ترمینال بسیار بزرگ دارد و نه تنها در میان فرودگاه‌های پاریس، بلکه از تمام فرودگاه‌های فرانسه نیز بزرگتر است. ترمینال 1 قدیمی‌ترین ساختمان این فرودگاه است و پروازهای اتحادیه هواپیمایی استار آلیانس (Star Alliance) به طور اختصاصی از این ترمینال انجام می‌شود.
ترمینال 2 که خودش به 7 ساختمان دیگر تقسیم می‌شود (2A تا 2G) و در ابتدا تنها پروازهای Air France از آن انجام می‌گرفت. البته امروزه پروازهای دیگری نیز از ترمینال 2 استفاده می‌کنند. ترمینال 3 نیز به پروازهای چارتر و ارزان قیمت اختصاص دارد.
با توجه به گستردگی و بهینه بودن سیستم حمل و نقل عمومی در پاریس، به راحتی می‌توانید با استفاده از خط B قطارهای RER پاریس خود را به فرودگاه پاریس برسانید.

فرودگاه اورلی
فرودگاه اورلی

اما نیازهای شهری به بزرگی و اهمیت پاریس، تنها با یک فرودگاه برآورده نمی‌شود. فرودگاه اورلی یکی دیگر از فرودگاه‌های بین‌المللی پاریس است که در 13 کیلومتری جنوب پاریس قرار دارد. این فرودگاه که با کد بین‌المللی یاتا ORY شناخته می‌شود، در سال 1932 میلادی ساخته شد تا یکی از اولین فرودگاه‌های پاریس باشد.
امروزه فرودگاه اورلی به پروازهای داخلی و همچنین پروازهای قلمروهای فرادریایی فرانسه (Overseas France) اختصاص دارد و سالانه بیش از 33 میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می‌کنند. تا پیش از تاسیس فرودگاه شارل دوگل، فرودگاه اورلی شلوغ‌ترین و مهمترین فرودگاه فرانسه به شمار می‌رفت. البته امروز نیز فرودگاه اورلی همچنان در رده دوم بزرگترین فرودگاه‌های فرانسه قرار دارد و مهمترین فرودگاه برای پروازهای داخلی در این کشور است.
فرودگاه اورلی ماند دیگر فرودگاه‌های شهر پاریس، دسترسی قابل قبولی دارد و با استفاده از خط B قطار RER می‌توانید از شهر به فرودگاه و یا بالعکس بروید.
البته تعداد فرودگاه‌های پاریس بیشتر از این دو است، اما با توجه به اینکه اهمیت آنها برای گردشگران کمتر است، تنها به ذکر نام آنها در معرفی فرودگاه‌های پاریس بسنده می‌کنیم. فرودگاه‌های Beauvais-Tillé، Paris–Le Bourget و Châlons Vatry دیگر فرودگاه‌های فرانسه هستند که در اطراف شهر پاریس واقع شده‌اند.
در ادامه به معرفی فرودگاه‌های فرانسه در شهرهای دیگر این کشور می‌پردازیم.

فرودگاه مارسی پروانس
فرودگاه مارسی پروانس

فرودگاه مارسی پروانس (Marseille Provence Airport)

فرودگاه بین‌المللی مارسی پروانس، همانطور که از نامش پیداست، یک فرودگاه بین‌المللی است که در جنوب فرانسه و 27 کیلومتری شمال غرب شهر مارسی واقع شده است. این فرودگاه در منطقه مرینین (Marignane) قرار دارد و برخی آن را فرودگاه مرینین مارسی نیز می‌نامند.
کد بین‌المللی یاتا فرودگاه مارسی پروانس MRS است و با جابجایی بیش از 9 میلیون مسافر در سال، پنجمین فرودگاه شلوغ و پرترافیک در میان فرودگاه‌های فرانسه است. همچنین با توجه به رشد 12.7 درصدی مسافران در سال 2012، در رتبه چهارم بیشترین رشد فرودگاه‌های اروپایی قرار گرفت.
برای اینکه از شهر مارسی به این فرودگاه دسترسی داشته باشید، می‌توانید از شبکه قطارهای TER استفاده کنید و در ایستگاه Vitrolles پیاده شوید. از آنجا می‌توانید سوار سرویس شاتل رایگان فرودگاه شوید.

فرودگاه نیس کوت دازور
فرودگاه نیس کوت دازور

فرودگاه نیس کوت دازور (Nice Côte d’Azur Airport)

منطقه ساحلی جنوب فرانسه که با نام کوت دازور (ساحل لاجوردی) و یا فرنچ ریویرا (French Riviera) شناخته می‌شود، یکی از مهمترین و زیباترین مقصدهای گردشگری ساحلی است و سالانه هزاران نفر از سرتاسر دنیا به این منطقه سفر می‌کنند تا اوقات فراغت خود را در ساحل‌های زیبا، آفتاب درخشان و آب و هوای دلچسب آن بگذرانند.
شهر نیس از مهمترین شهرهای این منطقه به شمار می‌رود و برای سفر به آن، می‌توانید از فرودگاه نیس کوت دازور که از مهمترین فرودگاه‌های جنوب فرانسه است استفاده کنید. این فرودگاه در 6 کیلومتری جنوب غرب نیس قرار دارد، با کد بین‌المللی یاتا NCE شناخته می‌شود و با جابجایی بیش از 14 میلیون مسافر در سال، جایگاه سوم شلوغ‌ترین فرودگاه‌های فرانسه را از آن خود کرده است.
همچنین به دلیل نزدیکی نیس با دولت-شهر مستقل موناکو، فرودگاه نیس کوت دازور به عنوان فرودگاه کشور موناکو نیز فعالیت می‌کند و یک خط مستقیم هلیکوپتر بین این فرودگاه و موناکو برقرار است.

 

[sc name=”highlight” text=”به دلیل نزدیکی نیس با دولت-شهر مستقل موناکو، فرودگاه نیس کوت دازور به عنوان فرودگاه کشور موناکو نیز فعالیت می‌کند” ]

 

فرودگاه لیون-سنت‌اگزوپری - فرودگاه‌های فرانسه
فرودگاه لیون-سنت‌اگزوپری

فرودگاه لیون-سنت‌اگزوپری (Lyon–Saint-Exupéry Airport)

یکی دیگر از فرودگاه‌های فرانسه که در این مقاله برای شما معرفی خواهیم کرد، فرودگاه شهر لیون یا فرودگاه سنت‌اگزوپری است. این فرودگاه با پذیرش بیش از 11 میلیون مسافر در سال، چهارمین فرودگاه پرترافیک فرانسه است و در 20 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر لیون قرار دارد.
این فرودگاه در سال سال 1975 میلادی با کد بین‌المللی یاتا LYS افتتاح شد تا جایگزین فرودگاه قدیمی لیون شود. در زمان تاسیس نام این فرودگاه را Lyon Satolas گذاردند اما در سال 2000 میلادی و به مناسبت صدمین سالگرد تولد آنتوان دو سنت‌اگزوپری (Antoine de Saint-Exupéry)، نام آن به فرودگاه لیون-سنت‌اگزوپری تغییر یافت. احتمالا نام آنتوان دو سنت‌اگزوپری را با کتاب شازده کوچولو می‌شناسید. اما جالب است بدانید که دو سنت‌اگزوپری یکی از پیشروان هوانوردی در فرانسه بوده است و در جریان جنگ جهانی دوم به نیروی هوای فرانسه آزاد پیوست در طی یک پرواز، ناپدید و احتمالا کشته شد.
برای رسیدن به این فرودگاه می‌توانید از سیستم تراموای لیون استفاده کنید و در کمتر از 30 دقیقه، خود را به ایستگاه قطار لیون-سنت‌اگزوپری که دقیقا در کنار فرودگاه قرار دارد برسانید.

در ابتدای مقاله گفتیم که فرانسه بیش از 200 فرودگاه فعال دارد و تنها لیست کردن نام فرودگاه‌های فرانسه نیز به یک مقاله بسیار بزرگ احتیاج دارد. پس فکر می‌کنیم که معرفی فرودگاه‌های فرانسه تا به همینجا کفایت می‌کند و می‌تواند راهنمای خوبی برای سفر به این کشور جذاب و دوست داشتنی باشد.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.