موزه لوور فرانسه؛ بزرگ‌ترین موزه دنیا

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


موزه لوور فرانسه؛ بزرگ‌ترین موزه دنیا

موزه لوور فرانسه؛ بزرگ‌ترین موزه دنیا

موزه لوور فرانسه که عنوان بزرگ‌ترین موزه هنر را در سراسر جهان از آن خود کرده است، بنایی تاریخی است که در مرکز شهر پاریس و در امتداد رود سن واقع‌شده است. این موزه که نقطه عطفی در تاریخ فرانسه است، همچون نگینی در مرکز شهر پاریس می‌درخشد.
در این موزه تاریخی به مساحت 60.600 مترمربع، حدوداً 35000 اثر هنری از زمان‌های باستان تا قرن بیست و یکم به نمایش گذاشته شده است. موزه لوور فرانسه با بیش از 8 میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان است.
در این مقاله قصد داریم در مورد این موزه تاریخی و آثار هنری به نمایش درآمده در آن بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.
سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:
• تاریخچه موزه لوور
• معماری موزه لوور
• آثار هنری موزه لوور پاریس
• موزه لوور تهران!

[ps2id id=’1′ target=”/]

تاریخچه موزه لوور فرانسه

لوور در ابتدا در قرن دوازدهم به عنوان قلعه‌ای برای محافظت از پاریس در برابر یورش وایکینگ‌ها به دستور فیلیپ دوم ساخته شد، سپس بازسازی شده و به عنوان کاخ سلطنتی به خدمت گرفته شد. به گفته محققان لوور از کلمه Louverie به معنای اسکان شکارچی برای شکارچیان گرگ گرفته شده است. البته برخی از محققان نیز بر این عقیده هستند که این اسم ریشه‌ای انگلیسی داشته و به معنی قلعه‌ای مستحکم است. تلفظ موزه لوور به شکل صحیح Louvre است که دو «واو» آن بدون وجود هیچ اعرابی و پشت هم تلفظ می‌شوند.

اگرچه ساختمان موزه لوور فرانسه تا قبل از انقلاب کبیر فرانسه یک کاخ‌ سلطنتی بود، با این حال در کاخ لوور آثار ارزشمند هنری نیز نگهداری می‌شد از این رو نام موزه سلطنتی را یدک می‌کشید. در سال 1682 لوئی چهاردهم قصر ورسای را برای سکونت خانوادگی خود برگزید و از آن زمان لوور به محلی برای گردهمایی‌های بزرگ تبدیل شد، برخی از مجسمه‌های قدیمی نیز در این کاخ قرار داده شدند. بالاخره در سال 1699 برای اولین بار کاخ لوور به عنوان سالن برگزاری همایش‌ها مورداستفاده قرار گرفت.
در طول انقلاب فرانسه مجلس شورای ملی اعلام کرد که لوور باید به یک نمایشگاه برای نمایش عظمت ملی و فرهنگی فرانسه تبدیل شود. تا اینکه بعد از انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 موزه و تمامی آثار آن به مردم اهدا شد و در سال 1793 به دستور ناپلئون سوم، معماری موزه لوور بازسازی و به‌صورت رسمی کاخ و تمام اشیا موجود در آن تغییر کاربری دادند و به عنوان موزه در نظر گرفته شدند، درنهایت نیز نام موزه ملی فرانسه در کنار آن حک شد.

[ps2id id=’2′ target=”/]

معماری موزه لوور فرانسه

هرم موزه لوور
هرم موزه لوور

در بررسی پلان موزه لوور پاریس ظاهر عظیم‌الجثه سازه، دیوارهای چند متری و حفاظ‌های آن به خوبی نشان می‌دهد که هدف از ساخت چنین سازه‌ای مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار هنری نبوده بلکه قرار بود این سازه‌ی عظیم‌الجثه همانند قلعه‌ای محکم جان پادشاه را از هرگونه گزندی حفظ کند. ساختمان یکپارچه لوور و بخش‌های مجزای آن درنهایت سبب شده که این سازه‌ی بی‌نظیر به عنوان بزرگ‌ترین موزه جهان شناخته شود.
معماری موزه لوور به سبک رومانسک ساخته‌شده که قوس‌های رومی و دیوارهای عظیم‌الجثه را شامل می‌شود. البته باید بیان داشت که ساختمان اولیه به بزرگی سازه‌ی امروزی نبوده و در طی سال‌ها ساختمان آن بزرگ و بزرگ‌تر شد تا به شکل کنونی درآمد.
تغییر محسوسی که در سال‌های اخیر بر روی معماری موزه لوور اعمال شد، توسط معمار I.M. Pie انجام شده است. وی تلاش کرده است تا زیبایی و فناوری را درهم آمیزد و سبکی مدرنیستی را ایجاد نماید و همین مسئله سبب شده تا معماری موزه لوور ترکیبی از سنت و مدرنیته را نمایش دهد. ورودی موزه لوور به شکل هرمی متشکل از 637 پانل شیشه‌ای است که مقیاسی برابر هرم بزرگ مصر دارد. برای ورود به موزه لوور ابتدا باید از این هرم شیشه‌ای و فلزی که سه هرم کوچک‌تر را شامل می‌شود، عبور کرد. این سازه‌ی شیشه‌ای ارتفاعی حدود 20.6 متر دارد و پایه‌ی مربعی آن با اضلاعی به طول 35 متر در نظر گرفته شده است. این مجموعه در معماری موزه لوور از 603 قطعه لوزی شکل و 70 قطعه مثلثی شکل شیشه‌ای تشکیل شده است.
یکی دیگر از عناصر جذاب در معماری موزه لوور که در مجموعه کاخ‌موزه مشاهده خواهید کرد، دو حیاط است که Cour Carree نامیده شده و به حیاط مربعی و حیاط ناپلئون معروف است. در وسط حیاط فواره‌ای جذاب قرار گرفته و منظره‌ای عالی از ساختمان‌های اطراف را به نمایش می‌گذارد.

[irp posts=”3093″ name=”تجربه سفر به فرانسه همراه با ققنوس”]

[irp posts=”3214″ name=”با مهم‌ترین شهرهای فرانسه آشنا شوید”]

 

[ps2id id=’3′ target=”/]

آثار هنری موزه لوور پاریس

نزدیک به 380 هزار آثار هنری در موزه لوور قرار دارد و این موزه با نمایش بیش از 35000 اثر هنری یکی از شناخته‌شده‌ترین موزه‌های جهان است. موزه لوور آثار هنری را در 8 بخش نگهداری می‌کند که «آثار باستانی مصر»، «یونان، اتروسک و روم»، «آثار باستانی خاور نزدیک»، «هنر اسلامی»، «هنر تزئینی»، «مجسمه‌سازی»، «نقاشی»، «چاپ و طراحی» اشاره کرد. در عکس‌های موزه لوور پاریس مجموعه‌ای از این آثار به نمایش درآمده در موزه را خواهید دید که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

[sc name=”Highlight” text=”در موزه لوور فرانسه بیش از 35000 اثر هنری نگهداری می¬شود و جالب است بدانید که سالانه حدود 10 میلیون نفر از موزه لوور فرانسه بازدید می‌کنند.” ]

1. آفرودیت: مجسمه الهه عشق آفرودیت که با نام ونوس نیز شناخته می‌شود در بخش آثار هنری یونان باستان قرار گرفته است. این اثر هنری که قدمت آن به سال 100 قبل از میلاد برمی‌گردد در قرن نوزدهم از جزیره Milos به موزه آورده شد.
2. مونالیزا: در موزه لوور آثار هنری بسیاری وجود دارد که از مهمترین آنها می‌توان به اثر هنرمند بزرگ، لئوناردو داوینچی و نقاشی مشهور وی”مونالیزا” اشاره کرد. چهار سال طول کشیده است تا داوینچی پرتره این زن مرموز را به پایان برساند.
3. نقاشی عروسی در کانا: این نقاشی توسط پائولو ورونیز در سال 1563 کشیده شد که یک داستان معجزه‌آسا از حضرت عیسی را به تصویر می‌کشد. پادشاهان و ملکه‌ها به عنوان میهمانان این جشن به تصویر کشیده شده‌اند و حضرت عیسی و مادرش مریم نیز در وسط میز نشسته‌اند.
4. نقاشی کلک مدوسا: این نقاشی یکی از نمادهای رمانتیسم فرانسه است که توسط تئودور ژریکو در سال 1819 نقاشی شد. از دیگر نقاشی‌های موجود در موزه لوور، نقاشی تاج‌گذاری ناپلئون در کلیسای جامع نوتردام است که توسط ژاک لوئیز دیوید به تصویر کشیده شده است.
5. لوح حمورابی: از دیگر اشیاء موجود در موزه لوور آثار هنری مربوط به بین‌النهرین است که لوح حمورابی پادشاه بابل و قوانین اصلاح‌طلبانه‌ی آن را به نمایش می‌گذارد. این لوح که سمبل بین‌النهرین به شمار می‌رود، قدیمی‌ترین قانون مکتوب تاریخ است و در شهر شوش استان خوزستان پیدا شده است.
6. آثار باستانی مصر: در موزه لوور آثار هنری مصر باستان، پادشاهی میانه، پادشاهی جدید، دوره‌های رومی و بیزانس، کتیبه‌ها، نقاشی‌ها، سنگ‌قبرها، مومیایی‌ها، مجسمه ابوالهول و بیش از 50 هزار قطعه از آثار باستانی تمدن نیل که متعلق به 4000 سال قبل از میلاد مسیح است را خواهید دید.
7. آثار باستانی ایران: آجرهای لعابدار و نقوش برجسته بازمانده از کاخ آپادانای شوش، بز بالدار طلایی که به دوره‌ی هخامنشی منسوب است و حتی بخش‌هایی از تخت جمشید را در بخش‌های مختلفی از موزه لوور فرانسه می‌توانید ببینید.

 

[ps2id id=’4′ target=”/]

موزه لوور تهران!

لوور پاریس در تهران
لوور پاریس در تهران

سال 96 بود که از گوشه‌کنار خبر آمدن موزه لوور پاریس به تهران شنیده شد، اکثر مردم فقط عکس‌های موزه لوور پاریس را دیده بودند اما اکنون می‌توانستند به تماشای موزه لوور تهران بروند و آثاری که تا به آن روز در عکس‌ها دیده بودند را از نزدیک ببینند.
بر این اساس در اسفندماه سال 96 نمایشگاهی در موزه ملی ایران با همکاری موزه لوور فرانسه و موزه ملی ایران برپاشده و در آن آثار بسیار ارزشمندی از تمدن‌های مختلف سراسر دنیا به نمایش درآمد که میان آن‌ها آثاری از فرهنگ ایران‌زمین هم دیده می‌شد. با استقبالی که از موزه لوور تهران شده بود این موزه تا 18 مرداد 97 تمدید شد و در طی این مدت 250 هزار نفر از این موزه در تهران دیدن کردند.

اگر گذرتان به شهر جادویی پاریس افتاد بازدید از موزه لوور را از دست ندهید. ازآنجایی‌که افراد زیادی در طول روز از این موزه بازدید می‌کنند بنابراین بهتر است بلیط موزه لوور آنلاین خریداری شود تا مجبور نشوید زمان زیادی را در صف‌های طولانی خرید بلیط تلف کنید. این موزه همه‌روزه به غیر از سه‌شنبه‌ها از ساعت 9 صبح تا 6 عصر برای بازدید عموم باز است. قیمت بلیط موزه لوور پاریس حدوداً 15 یورو برای هر نفر است.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.