نقشه‌ تهران + دانلود رایگان

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


نقشه‌ تهران + دانلود رایگان

نقشه‌ تهران + دانلود رایگان

نقشه‌ها از جالب‌ترین اختراعات بشر هستند که نقش مهمی چه ازلحاظ تاریخی و چه اجتماعی، در زندگی انسان دارند. برای مثال اگر نقشه‌ تهران را در نظر بگیریم، می‌توانیم در مورد شیوه‌ی تقسیم‌بندی فضایی شهرداری تهران، اهمیت اقتصادی هر منطقه،‌ همسایه‌های شهری و مسیرهای رفت‌وآمد مسافران و غیره اطلاعاتی را به دست آوریم که این مسئله کمک شایانی در برنامه‌ریزی دقیق اداره‌ی شهر خواهد داشت.
امروز قصد داریم با استفاده از نقشه‌ و توصیف آن در خلال این مقاله‌ی کوتاه، کمی در باب نقشه‌های متفاوت صحبت کرده و از آن‌ها اطلاعات کسب کنیم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانیم از انواع نقشه‌های شهری، نقشه‌ تهران قدیم، نقشه‌های آنلاین و غیره بیشتر سر دربیاوریم و آن‌ها را در زندگی روزمره‌ی خود مورد استفاده قرار دهیم.
همچنین در این مطلب نقشه‌ مترو نیز توضیح داده خواهد شد و به شما نشان می‌دهیم که چگونه یک نقشه‌ می‌تواند به‌طور دقیق شیوه‌ی ارتباطی خطوط پیچیده‌ی مترو را به تصویر بکشد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت¬اند از:

• نقشه‌ تهران را مثل کف دست خود بشناسید

نقشه‌ تهران قدیم در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار

• مترو‌ تهران

[ps2id id=’1′ target=”/]

نقشه‌ تهران را مثل کف دست خود بشناسید

اصطلاح جایی را مثل کف دست شناختن ارتباط تنگاتنگی با اولین ایده‌های اختراع نقشه دارد. یک بار دیگر به تصویر اصلی مقاله رجوع کنید و آن را با دیگر تصاویر این مقاله که حالت‌های مختلف نقشه‌ تهران را به نمایش می‌گذارند مقایسه کنید. برای دستیابی به این نقشه‌ها می‌توانید عبارت نقشه‌ آنلاین را در سایت گوگل جستجو کنید و نمونه های مختلفی از آن را مشاهده نمایید.

نقشه‌ی تهران - معابر و مکان‌ها - نقشهتهران
نقشه‌ی معابر و مکان‌ها

همان‌طور که می‌بینید هرکدام از این نقشه‌ها کاربرد و خاصیتی منحصربه‌فرد دارند. یکی از آنها نقشه‌ی مناطق ۲۲ گانه‌ی شهرداری تهران را به تصویر می‌کشد و آنها را با رنگ‌های متفاوت از یکدیگر متمایز می‌کند. نقشه‌ی بعدی راه‌های اصلی،‌ بزرگراه‌ها، معابر فرعی،‌ محلات و مناطق مهم را در تصویری با قابلیت بزرگ شدن روبروی شما قرار می‌دهد. با استفاده از این نقشه‌ تهران شما می‌توانید به‌طور دقیق ملاحظه کنید که کدام خیابان‌ها به یکدیگر متصل هستند و از آن برای پیدا کردن مسیر و مقصد خود بهره ببرید.

[irp posts=”3297″ name=”درباره تهران، این پایتخت شلوغ اما دوست داشتنی”]

[irp posts=”3330″ name=”گردشگری در استان تهران”]

برخی دیگر از نقشه‌ها علاوه بر نشان دادن راه‌ها و معابر، محل قرارگیری مکان‌های مختلف را نیز به شما نشان می‌دهند. با استفاده از این نقشه‌ها شما می‌توانید به‌راحتی آدرس رستوران موردعلاقه‌ی خود و یا فروشگاهی را که اتفاقی دیده‌اید و چیزی از آن به یاد ندارید در نقشه‌ تهران آنلاین پیدا کنید. نقشه‌های ترافیکی نیز از دیگر نمونه‌های محبوب و شناخته‌شده هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

[ps2id id=’2′ target=”/]

نقشه‌ تهران قدیم در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار

اولین نقشه‌ تهران در سال‌های ابتدایی دهه‌ی چهارم قرن ۱۳ هجری شمسی یعنی در حدود سال‌های ۱۲۳۰ به بعد ترسیم شده است که استفاده‌های اولیه‌ی آن برای مقاصد نظامی و دفاعی بوده است. این نقشه‌ تهران قدیم که توسط موسیو کرشیش و به کمک چند دستیار که دانش‌آموخته‌ی دارالفنون بودند تهیه شده بود نسبت به نقشه‌ تهران امروز بسیار ابتدایی و نادقیق ولی در عین حال زیبا و ارزشمند است. می‌توانید یک نمونه‌ از نقشه‌ تهران قدیم را در تصویر شماره 2 مشاهده بفرمایید.

نقشه‌ تهران قدیم - نقشهتهران
نقشه‌ تهران قدیم

چیزی که بیش از هر چیز جالب‌توجه است این است که چگونه در مدت ۱۵۰ سال شهر تهران از یک منطقه‌ی کوچک با ۴ محله به یکی از پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر‌های دنیا بدل شده است. همچنین همان‌طور که از تصویر مشخص است شیوه‌ی خیابان‌بندی‌ها در دوران ناصرالدین‌شاه و نقشه‌ تهران قدیم تفاوت زیادی با نقشه‌ تهران امروزی دارند.

[sc name=”highlight” text=”اولین نقشه‌ تهران قدیم در ابتدای دهه‌ی چهارم قرن 13 هجری توسط موسیو کرشیش و به کمک چند دستیارش که دانش‌آموخته‌ی دارالفنون بودند تهیه شد.” ]

نقشه تصویری تهران را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.

[ps2id id=’3′ target=”/]

نقشه‌ی متروی‌ تهران

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم کار اصلی نقشه‌ها این است که پیچیدگی‌های واقعیت را ساده کرده و آن را در تصویری قابل‌فهم به ما ارائه دهند. قبل از این‌که به نقشه‌ تهران مترو بپردازیم نیاز است که اندکی در مورد مقیاس نقشه صحبت کنیم تا درک بهتری از آن داشته باشیم.
مقیاس مفهوم پیچیده‌ای نیست. تصور کنید که می‌خواهید از بزرگراه رسالت به سمت بزرگراه امام علی حرکت کنید، آیا امکان دارد بتوان تصویری به بزرگی خود این بزرگراه و با همان دقت و کیفیت همراه داشته باشید؟! مسلماً پاسخ این سؤال خیر است. پس چه می‌توان کرد؟ نقشه‌ها درواقع واقعیت را ساده می‌کنند؛ بخشی از این سادگی یعنی کوچک‌تر کردن تصویر. مقیاس که معمولاً به‌صورت یک کسر نشان داده می‌شود برای ما معلوم می‌کند که نقشه‌ تهران چه مقدار نسبت با خود تهران کوچک‌شده است. برای مثال اگر یک عدد ۱ به روی ۱۰۰۰ در گوشه‌ی پایین و سمت چپ نقشه‌ تهران مترو دیدید به این معنی است که نقشه ۱۰۰۰ برابر از واقعیت آن کوچک‌تر است.
بعضی از انواع مقیاس نیز نشان می‌دهند که برای مثال هر یک سانتی‌متر بر روی نقشه معادل ۵ کیلومتر در دنیای واقعی است. وقتی با استفاده‌ از نقشه‌ تهران آنلاین بر روی تصویر زوم می‌کنید درواقع این مقیاس را به‌طور مرتب تغییر می‌دهید.
حال دوباره به نقشه‌ تهران مترو بازگردیم. ابتدا به تصویر شماره 3 نگاه کنید، این تصویر نقشه‌ی خطوط و ایستگاه‌های متروی تهران را به شما نشان می‌دهد:

نقشه‌ی مترو تهران
نقشه‌ی مترو تهران

می‌توانید با جستجوی عبارت نقشه‌ تهران مترو در سایت گوگل به نقشه‌هایی از این قبیل دسترسی داشته باشید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این نقشه با مرتب کردن.
کوچک کردن،‌ رنگ‌آمیزی کردن و متمایز کردن ایستگاه‌ها و خطوط متروی شهر تهران توانسته است به استفاده‌کنندگان مترو کمک کند تا مسیر موردنظر خود را به‌راحتی پیدا کنند. این در حالی است که خطوط متروی تهران در دنیای واقعی، مانند تصویر این‌چنین صاف و مرتب طراحی نشده‌اند، در یک سطح نیستند و رنگارنگ نیز نمی‌باشند!

امیدوارم با استفاده از این توضیحات،‌ مثال‌ها و نقشه‌ها توانسته باشیم منظور خود از اهداف نقشه‌ تهران و نحوه‌ی استفاده‌ی ابتدایی از آن را به شما آموخته باشیم. یکی دیگر از نقاط عطفی که در دنیای نقشه‌ها در سال‌های اخیر پدید آمده است ظهور پدیده‌ی نقشه‌های موبایلی یا همراه است. این روزها اکثر مردم از گوشی‌های موبایل هوشمند استفاده می‌کنند و نقشه‌ تهران اندروید و یا IOS را بر روی تلفن‌های همراه خود دارند. با استفاده از این شکل از نقشه‌های تهران می‌توانید مکان دقیق خود را در هرلحظه از شبانه‌روز و در چند ثانیه پیداکرده و بهترین مسیر به مقصد خود را به‌طور لحظه‌ای و آنلاین دنبال نمایید.

 

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.