پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

کشور آفریقای جنوبی به داشتن طبیعت شگفت انگیز و حیات وحش خارق العاده شناخته می‌شود. پس جای تردیدی نیست که پارک ملی پیلانسبرگ (Pilanesberg National Park)، یکی از اصلی‌ترین مقصدها و جاذبه‌های آفریقای جنوبی باشد. سالانه میلیون‌ها گردشگر تور آفریقای جنوبی به پارک ملی پیلانسبرگ سفر می‌کنند تا حیواناتی مانند فیل، شیر، پلنگ و … را از نزدیک تماشا کنند.
اگر شما نیز دوست دارید با یکی از بزرگترین و هیجان انگیزترین پارک‌های ملی جهان آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.
• درباره پارک ملی پیلانسبرگ

• موقعیت مکانی پارک ملی پیلانسبرگ

• آب و هوا و بهترین زمان برای سفر به پارک ملی پیلانسبرگ

• آمار و حقایقی درباره پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

• گونه‌های جانوری ساکن در پارک ملی پیلانسبرگ

• فعالیت‌های گردشگری در پارک ملی پیلانسبرگ

[ps2id id=’1′ target=”/]

درباره پارک ملی پیلانسبرگ

پارک ملی پیلانسبرگ یکی از بهترین جاذبه‌های آفریقای جنوبی است که به دلیل دسترسی آسان و همچنین امکانات و زیرساخت‌های مناسب، به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران تور آفریقای جنوبی بدل شده است. در پارک ملی پیلانسبرگ حیوانات متعددی از قبیل 5 حیوان بزرگ آفریقا (شیر، پلنگ، فیل، کرگدن و بوفالو) و دیگر گونه‌های جانوری از قبیل یوزپلنگ، تمساح، گورخر، زرافه و … زندگی می‌کنند. وجود جمعیت فراوانی از این گونه‌های جانوری باعث شده تا پارک ملی پیلانسبرگ در آفریقای جنوبی مقصدی فوق العاده برای برگزاری سافاری و تورهای طبیعت گردی باشد.
همچنین پارک ملی پیلانسبرگ نسبت به دیگر پارک‌های آفریقای جنوبی مانند پارک کروگر از مساحت کمتری برخوردار است و به همین دلیل، تراکم جمعیت حیوانات بیشتر است و راحت‌تر می‌توانید آنها را پیدا کنید. شاید به همین دلیل است که پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی نسبت به دیگر پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده این کشور از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

[irp posts=”4350″ name=”شگفت انگیزترین جاذبه‌های آفریقای جنوبی”]

 

[ps2id id=’2′ target=”/]

موقعیت مکانی پارک ملی پیلانسبرگ

همانگونه که گفتیم یکی از مزیت‌های اصلی پارک ملی پیلانسبرگ، موقعیت مکانی و دسترسی آسان به آن برای گردشگران تور آفریقای جنوبی است. این پارک ملی در 150 کیلومتری شمال غرب شهر ژوهانسبورگ واقع شده است و با حدود 3 ساعت رانندگی، می‌توانید از ژوهانسبورگ یا پرتوریا خود را به پارک ملی پیلانسبرگ برسانید.
فرودگاه بین‌المللی ژوهانسبورگ نزدیک‌ترین فرودگاه به پارک ملی پیلانسبرگ به شمار می‌رود.
همچنین شهر سان سیتی که یکی از مهمترین جاذبه‌های آفریقای جنوبی و مرکز تفریحات این کشور به شمار می‌رود، دقیقا در کنار پارک ملی پیلانسبرگ تاسیس شده است. بنابراین بسیاری از گردشگران این دو مقصد را در کنار هم تجربه خواهند کرد.
این موقعیت مکانی عالی باعث دسترسی فوق العاده آسان به پارک ملی پیلانسبرگ شده است و بنابراین بسیاری از گردشگران می‌توانند از این پارک برای سفرهای کوتاه و حتی سافاری‌های شبانه استفاده کنند.
جالب است بدانید که پارک ملی پیلانسبرگ در محل یک آتشفشان قدیمی ایجاد شده است که 1.2 میلیارد سال پیش فوران کرده است و امروزه دیگر وجود ندارد. با اینحال پارک ملی پیلانسبرگ یکی از بزرگترین مجموعه‌های آتشفشانی در سرتاسر دنیاست. همین موضوع باعث شده است تا علاوه بر اینکه پیلانسبرگ یک مقصد طبیعت گردی بینظیر باشد، بسیاری از زمین شناسان و باستان شناسان نیز برای مطالعات خود به این منطقه سفر کنند.

[ps2id id=’3′ target=”/]

آب و هوا و بهترین زمان برای سفر به پارک ملی پیلانسبرگ

پارک ملی پیلانسبرگ در فصل تابستان (از ماه اکتبر تا مارس) شاهد بیشترین میزان بارش است. در این فصل دمای هوا بین 26 تا 30 درجه سانتیگراد نوسان دارد و سرسبزترین زمان این پارک ملی است.
اما با این وجود بهترین زمان بازدید از پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی، اواخر زمستان، بهار و اوایل تابستان است (جولای تا اکتبر). در این مواقع از سال، پوشش گیاهی کمتر است و می‌توانید حیوانات را بهتر پیدا و مشاهده کنید. همچنین حیوانات نیز کمتر به دنبال فرار از گرما هستند.
در زمستان روزها دمای هوا مناسب و آسمان صاف است اما شب‌های دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد و سافاری شبانه چندان مناسب نیست. همچنین اواخر ماه فوریه تا نیمه ماه مارس زمان مناسبی برای بازدید از پارک ملی پیلانسبرگ است زیرا این فصل زمان جفتگیری حیوانات است و موقع مناسبی برای بازدید از حیات وحش این منطقه به شمار می‌رود.

[ps2id id=’4′ target=”/]

آمار و حقایقی درباره پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

پارک ملی پیلانسبرگ از بهترین مناطق حفاظت شده آفریقای جنوبی برای سافاری و تماشای حیوانات است که حدود 572 کیلومتر مربع (یا 57200 هکتار) مساحت دارد. این پارک در مقابل مساحت 2 میلیون هکتاری پارک ملی کروگر بسیار کوچک است و به همین دلیل شانس مشاهده حیوانات در آن بسیار بیشتر است.
علاوه بر این، در پارک ملی پیلانسبرگ بیش از 200 کیلومتر جاده وجود دارد که امکان سافاری و بازدید از حیوانات را بسیار آسان می‌سازد.
پارک ملی پیلانسبرگ آفریقای جنوبی در سال 1979 تاسیس شده است و تا پیش از آن، یک منطقه کشاورزی به شمار می‌رفت. 15 سال عملیات بازسازی و بازپروری حیات وحش و محیط زیست در آن انجام گرفت تا امروزه پارک ملی پیلانسبرگ به یکی از بهترین مناطق حفاظت شده در سرتاسر دنیا بدل شود.
جالب است بدانید که این پارک با 110 کیلومتر حصار محافظت می‌شود تا گونه‌های جانوری در آن بدون هیچ مشکلی زندگی کنند.

گونه‌های جانوری ساکن در پارک ملی پیلانسبرگ
گونه‌های جانوری ساکن در پارک ملی پیلانسبرگ

[ps2id id=’5′ target=”/]

گونه‌های جانوری ساکن در پارک ملی پیلانسبرگ

علاوه بر وجود جمعیت قابل توجهی از 5 حیوان بزرگ آفریقا (شیر، پلنگ، فیل، کرگدن و بوفالو)، پارک ملی پیلانسبرگ محل زندگی 6000 حیوان مختلف آفریقایی از جمله تمام پستانداران بزرگ این کشور است.
شما در این پارک می‌توانید زرافه، گورخر، گاو وحشی آفریقایی و انواع آهو و غزال را در این پارک مشاهده کنید. پس اگر این میزان از حیوانات گیاهخوار در این پارک وجود دارد، باید انتظار دیدن گوشتخواران و شکارچیان را نیز داشته باشیم.
اگر برای تماشای شیرهای آفریقایی به پارک ملی پیلانسبرگ سفر می‌کنید، باید از تورهای سافاری صبحگاهی استفاده کنید. اما اگر دوست دارید پلنگ‌ها را تماشا کنید، بهتر است تورهای سافاری شبانه را انتخاب کنید. دیگر گوشتخواران مانند کفتار و کاراکال نیز در هر دوی این سافاری‌ها قابل مشاهده هستند. همچنین برای دیدن یوزپلنگ‌ها یا همان چیتاها نیز بهتر است تورهای صبحگاهی را انتخاب کنید.

[irp posts=”4378″ name=”غذاهای آفریقای جنوبی که نباید از دست داد!”]

در کنار این موارد، پارک ملی پیلانسبرگ میزبان تعداد زیادی از سگ‌های وحشی آفریقایی در حال انقراض است که اگر خوش شانس باشید، آنها را خواهید دید.
یکی دیگر از حیواناتی که به راحتی در پارک ملی پیلانسبرگ قابل مشاهده است، گله‌های بزرگ فیل‌های آفریقایی هستند که در این پارک زندگی می‌کنند. علاوه بر فیل‌ها، بوفالوهای آفریقایی نیز از ساکنان اصلی این پارک به شمار می‌روند که تعداد زیادی از آنها را در تور خود خواهید دید.
اگر سری به دریاچه‌ها و آبگیرهای پارک ملی پیلانسبرگ بزنید، بی شک با اسب‌های آبی ساکن در این پارک مواجه خواهید شد. علاوه بر آن، کرگدن‌های سیاه و سفید نیز در این پارک وجود دارند که دیدن آنها کمی دشوارتر است و باید حسابی خوش شانس باشید.
در کنار تمام این موارد، تماشای گله‌های بزرگ بابون‌ها و میمون‌های بازیگوش نیز می‌تواند حسابی شما را سرگرم کند. اما تا اینجا تنها از پستانداران پارک ملی پیلانسبرگ گفتیم، در حالیکه این منطقه حفاظت شده محل زندگی انواع مختلفی از پرندگان نیز هست و تورهای پرنده نگری متعددی در این پارک برگزار می‌شود.

[sc name=”highlight” text=”علاوه بر وجود جمعیت قابل توجهی از 5 حیوان بزرگ آفریقا (شیر، پلنگ، فیل، کرگدن و بوفالو)، پارک ملی پیلانسبرگ محل زندگی 6000 حیوان مختلف آفریقایی از جمله تمام پستانداران بزرگ این کشور است.” ]

 

فعالیت‌های گردشگری در پارک ملی پیلانسبرگ
فعالیت‌های گردشگری در پارک ملی پیلانسبرگ

[ps2id id=’6′ target=”/]

فعالیت‌های گردشگری در پارک ملی پیلانسبرگ

پارک ملی پیلانسبرگ یکی از زیباترین جاذبه‌های آفریقای جنوبی است که انواع مختلفی از فعالیت‌های گردشگری را می‌توانید در آن انجام دهید. بی شک تورهای سافاری اصلی‌ترین فعالیت در این پارک است، اما باید بدانید که تورهای سافاری پارک ملی پیلانسبرگ نیز بسیار متنوع هستند.
علاوه بر خودروهای مسقف مخصوص که در این پارک وجود دارند، می‌توانید از تورهای سافاری با موتورهای چهار چرخ، تورهای سافاری پیاده و همچنین با دوچرخه استفاده کنید. ضمن اینکه همانگونه که پیشتر گفتیم، تورهای سافاری در دو نوبت صبح و شب در این پارک برگزار می‌شود که هر کدام از آنها لذت منحصر به فردی دارد و می‌توانید گونه‌های جانوری متعدد را تماشا کنید.
یکی دیگر از تفریحات پارک ملی پیلانسبرگ، تورهای عکاسی است که در آنها با پنهان شدن در موقعیت‌های خاص، می‌توانید عکس‌های بینظیری از حیوانات ساکن در این منطقه بگیرید.
اما شاید شگفت انگیزترین فعالیت گردشگری در پارک ملی پیلانسبرگ، بالن سواری بر فراز این پارک باشد. با استفاده از این بالن‌ها علاوه بر تماشای منظره‌ای شگفت انگیز، می‌توانید گونه‌های جانوری ساکن در این پارک را از نمایی متفاوت تماشا کنید.

 

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.