یکی هستیم

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


یکی هستیم

یکی هستیم

من رضا عابدینی سهی متولد 1359 تهران و دانش آموخته رشته مهندسی نساجی هستم که در خانواده‌ای صنعتگر به دنیا آمدم و فعالیت حرفه‌ای خود را در کنار پدرم آغاز کردم.
پس از 10 سال فعالیت تولیدی در کنار پدر و کسب تجربه، نسبت به راه اندازی کارخانه‌ای در کشور افغانستان اقدام کردم تا بتوانم با کارآفرینی برای زنان و کودکان بد سرپرست این کشور، گامی در راه استقلال مالی آنها بردارم.
اما من پس از دیدن شدت فقر و بیکاری در کشور همسایه و برادرمان افغانستان و پس از شروع دوره رکود اقتصادی در ایران، شاهد گسترش روز افزون گسست‌های اجتماعی-فرهنگی بودم که بیشترین تاثیر را بر روی کیفیت زندگی کودکان می‌گذاشت. بنابراین از آنجایی که کودکان مهمترین و آسیب‌پذیرترین قشر اجتماع هستند، تصور کردم به‌عنوان یک شهروند نسبت به جهان اطرافم مسئولیت بیشتری دارم و باید کار بزرگتری انجام دهم.
با توجه به تجربه سال‌ها ایرانگردی و عشق و علاقه وافر به سفر، تصمیم گرفتم با برداشتن قدم‌های کوچک اما ماندگار، آینده‌ای زیباتر بسازم. بدین ترتیب کمپین پیاده روی خود را آغاز کردم اما از آنجایی که کمپین نوپا بود و عمر زیادی نداشت و با توجه به اهمیت بیشتر مسائل اجتماعی کودکان، در اولین گام به تعریف و گسترش فرهنگ صلح در میان اقشار مختلف جامعه برای کودکان پرداختم.
اینگونه بود که کمپین «کودکان صلح » شکل گرفت. هدف اصلی من از این کمپین، ملاقات با سازمان‌ها، شخصیت‎‌ها و مردم هر دیار درباره مقوله صلح و کودکان بود. همچنین پس از گفتگو از آنها می‌خواستم احساسات خود را در دفتری که همراه داشتم یادداشت کرده و مانیفست کمپین را امضا کنند.
هرچند من این کمپین را ابتدا از ایران آغاز کردم، اما میزان توجه و استقبال از کمپین به قدری بالا بود که تصمیم گرفتم آن را به فراتر از مرزهای ایران نیز منتقل کنم. سفر من ابتدا از منطقه جنوب شرقی آسیا شروع شد و با پیاده روی 400 کیلومتری، از کشورهای تایلند، لائوس، کامبوج، مالزی، نپال و هند عبور کردم.
در مرحله بعد کمپین «کودکان صلح » را در اروپا ادامه دادم و در انتهای سال 2014 سفر خود را از ایتالیا آغاز کردم. پس از سفر در فرانسه و دریافت مجوز سفر «ال کامینو سانتیاگو کامپوستلا»، راهی اسپانیا شدم. «ال کامینو سانتیاگو کامپوستلا» یک مسیر روحانی 791 کیلومتری است که هر ساله جمعیت زیادی برای زیارت در آن پیاده روی می‌کنند. پائولو کوئلیو نیز کتاب «زائر» را بر اساس تجربیات خودش از این پیاده روی نوشته است.
سال 2015 نیز به قاره شگفت‌ انگیز آمریکای جنوبی سفر کردم تا صدای کمپین «کودکان صلح» را به آن منطقه نیز برسانم و با گذشتن از کشورهای برزیل، بولیوی، پرو و اکوادور، مسافت 500 کیلومتری را در دیار امپراطوری اینکاها پیاده روی کردم. با توجه به استقبال عمومی از این حرکت، به قاره زیبای آفریقا نیز سفر کردم و 600 کیلومتر نیز در این قاره بکر و دست نخورده طی کردم.
پس از سفر آفریقا، تصمیم گرفتم حرکت خود را گسترده‌تر و جامع‌تر کنم. در این راه با حمایت معنوی هنرمندان برجسته‌ای مانند فاطمه معتمد آریا و مهتاب کرامتی و همچنین پشتیبانی آقای عیسی امیدوار، اولین جهانگرد ایرانی، کمپین «یکی هستیم» را راه اندازی کردیم. این کمپین با شعار «تفاوت داریم ولی اختلاف نه» به اصلی‌ترین هدف زندگی من تبدیل شد و با رها کردن فعالیت‌های تجاری و تولیدی، به دنبال تحقق رویاهای کودکی خود رفتم.
«یکی هستیم» تلفیقی است از سفر و مسئولیت اجتماعی که با هدف گسترش فرهنگ صلح و افزایش امید و هویت بخشی به آحاد جامعه شکل گرفته است. «یکی هستیم» حرکتی است فردی به امید مشارکت اجتماعی.
این حرکت تلاش دارد تا انسان‌ها را فارغ از مرزهای جغرافیایی، تفاوت‌های زبانی، نژادی، دینی و عقیدی و ورای سیاست به یکدیگر وصل کند. از آنجایی که سفر با مفاهیمی همچون تکاپو، حرکت، امید، تازگی و بی‌مرزی همراه است، می‌تواند حامل این پیام ارزشمند باشد.
من در این سفرها که اغلب به صورت پیاده انجام می‌شود، قصد دارم جذابیت‌های مقصد را با روایت تصویری به مخاطبان بشناسانم و از طریق محتوای هدفمند اجتماعی-انسانی، نگرش آنها را تغییر دهم.
سفر برای من ارسال پیام صلح و دوستی مردم ایران زمین بدون در نظر گرفتن تقسیم بندی‌های جغرافیایی و تفاوت‌های زبانی، مذهبی و قومیتی است. حرکتی است برای یکی شدن، دوستی، برادری و ساختن دنیایی زیباتر و دستیابی به صلحی پایدار. من باور دارم که سفر آگاهانه راهی است برای شناخت و درک متقابل و هم‌گرایی مردم جهان.
هر چند «یکی هستیم» حرکتی فردی بود، اما امروزه افراد متعددی با این هدف والا همراه شده‌اند و «یکی هستیم» به یک خانواده بزرگ تبدیل شده است. خانواده «یکی هستیم »باور دارد سفر در ذات خود، زیبا و هیجان انگیز است و زنده و پویا بودن بخشی از هویت آن است، اما آنگاه که داستان انسان‌ها را می‌شنویم، درد دل آنها را گوش می‌کنیم، با آنها هم دل و همراه می‌شویم بسیار زیباتر است و چه سعادتی بیشتر که بتوانیم گره‌ای از رنج‌های آنها باز کنیم …
و این احساس زیبایی ست که آنها به ما هدیه می‌کنند تا بتوانیم سفری را که از درون خود آغاز کردیم را ادامه داده و افقهای جدیدی را تجربه کنیم.
ما اطمینان داریم که قدم‌های ما در گستره تاریخ همچون قاصدکی سرگردان است که امیدوارست با افزایش این قاصدک‌ها، نوید آغاز بهار به مشام رسد …
حال کمپین «یکی هستیم» بعد از گذشت چندین سال و تجربه همکاری با سازمان ملل متحد ایران در روز جهانی صلح، حمل مشعل المپیک زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ و…. اکنون دست دوستی و همکاری به آژانس گردشگری ققنوس داده است.
از آنجا که مجموعه ققنوس نیز در 4 دهه فعالیت خود در زمینه گردشگری و سفر، همواره به مسئولیت اجتماعی و ارتقاء فرهنگ سفر و حفظ کیفیت و ارزش گردشگران توجه کرده است، امروز در این راه با «یکی هستیم» همراه شده است تا در کنار یکدیگر گام‌هایی بلندتر و استوارتر بردارند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.