حمل و نقل عمومی در ژاپن؛ سریع، دقیق و مطمئن

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


حمل و نقل عمومی در ژاپن؛ سریع، دقیق و مطمئن

حمل و نقل عمومی در ژاپن؛ سریع، دقیق و مطمئن

ژاپن در چند دهه اخیر تصویری از یک کشور مدرن و پیشرفته در ذهن جهانیان ایجاد کرده است و سیستم حمل و نقل عمومی در ژاپن، نقش مهمی در به وجود آمدن این ذهنیت ایفا کرده است.
پیشرفت تکنولوژی به همراه دقت و تعهد ذاتی فرهنگ ژاپن، باعث شده است تا این کشور به خصوص در کلانشهرهای خود، سیستم حمل و نقل کارآمد و موثری داشته باشد. حمل و نقل عمومی در ژاپن به زمانبندی دقیق و سر وقت بودن، تکنولوژی‌های بالا، خدمات بینظیر و همچنین ازدحام زیاد مسافران شهرت دارد.
اگر شما نیز با تور ژاپن راهی سرزمین آفتاب تابان و نینجاها و سامورایی‌ها هستید، بد نیست با سیستم حمل و نقل عمومی در ژاپن آشنا شوید تا سفری راحت، سریع و ارزان را تجربه کنید.

[lwptoc]

انواع وسایل حمل و نقل عمومی در ژاپن

قطار
قطار

قطار

شبکه ریلی ژاپن بسیار گسترده است و چهار جزیره اصلی ژاپن، یعنی هونشو (Honshu)، هوکایدو(Hokkaido)، کیوشو (Kyushu) و شیکولو (Shikoku) را به طور کامل پوشش می‌دهد. قطارها یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در ژاپن هستند که می‌توانید به راحتی با آنها به گوشه و کنار ژاپن بروید و سفر دلنشینی را تجربه کنید.
تقریبا حدود 70 درصد از شبکه ریلی ژاپن توسط راه آهن ژاپن (Japan Railways) اداره می‌شود و باقی آن که اغلب در کلانشهرها است، در اختیار چندین شرکت خصوصی دیگر است.
برای استفاده از قطارهای سیستم حمل و نقل عمومی در ژاپن، انواع مختلفی از بلیت و کارت اعتباری وجود دارد که می‌توانید بر اساس نیازها و شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. ساده‌ترین بلیت قطارهای ژاپن jōsha ryōkin نام دارد که شما را تنها از نقطه A به نقطه B خواهد برد.
قیمت این بلیت بر اساس مسافت محاسبه می‌شود؛ در مسیرهای کوتاه برای هر کیلومتر حدود 20 ین (واحد پول ژاپن) و برای مسیرهای طولانی‌تر کمتر از 10 ین برای هر کیلومتر خواهد بود.

[irp posts=”5337″ name=”بهترین رستوران‌های توکیو برای خوردن یک غذای خوشمزه”]

[irp posts=”5539″ name=”راهنمای خرید بهترین سوغات توکیو”]

شینکانسن
شینکانسن

شینکانسن (Shinkansen)

اما یکی از مهمترین وسایل حمل و نقل عمومی در ژاپن که از نمادهای پیشرفت تکنولوژی در این کشور به شمار می‌رود، قطارهای شینکانسن یا قطارهای سریع السیر هستند. این قطارها که در زبان انگلیسی با نام قطار گلوله‌ای (bullet trains) شناخته می‌شوند، از سال 1964 افتتاح شده‌اند و یک پیشرفت عظیم در تکنولوژی و حمل و نقل عمومی در ژاپن به شمار می‌روند. جالب است بدانید که رکورد سرعت این قطارها در سفرهای آزمایشی به 603 کیلومتر در ساعت نیز رسیده است! البته در واقعیت این قطارها زمانی که قصد جابجایی مسافران را دارند، تنها تا 320 کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرند.
قطارهای شینکانسن جزایر هونشو، کیوشو و هوکایدو که از جزایر اصلی ژاپن هستند را تحت پوشش دارند و توکیو را به اکثر شهرهای بزرگ ژاپن متصل می‌کنند.
اما این وسیله حمل و نقل عمومی در ژاپن، علاوه بر سرعت بالا مزایای دیگری نیز دارد. یکی از اصلی‌ترین مزایا و ویژگی‌های این قطارها که در دنیا نیز شهرت دارد، دقت و سر وقت بودن آنهاست. باور کردنی نیست اما تاخیر در ایستگاه قطار ژاپن معنی ندارد و این قطارها بدون تلف کردن حتی یک ثانیه و دقیقا سر زمان تعیین شده حرکت می‌کنند.
همچنین این قطارها بسیار راحت و جادار هستند و با وجود سرعت بالا، هیچ صدایی به درون قطار منتقل نمی‌شود. همچنین در تاریخ 50 و خورده‌ای ساله این قطارها، تا کنون هیچ حادثه منجر به فوتی اتفاق نیافتاده است.
برای سوار شدن به این قطارهای سریع السیر، علاوه بر پرداخت هزینه بلیت که در قسمت قبل توضیح دادیم، باید یک هزینه جداگانه نیز بپردازید. این مبلغ نیز بر اساس مسافت طی شده محاسبه می‌شود و از 800 ین برای مسیرهای کوتاه تا 11 هزار ین برای مسیرهای طولانی متفاوت است.

 

[sc name=”highlight” text=”رکورد سرعت قطارهای شینکانسن در سفرهای آزمایشی به 603 کیلومتر در ساعت نیز رسیده است! البته در واقعیت این قطارها زمانی که قصد جابجایی مسافران را دارند، تنها تا 320 کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرند.” ]

 

مترو توکیو
مترو توکیو

مترو توکیو

اما علاوه بر استفاده از قطار و شینکانسن، یک گزینه دیگر نیز برای حمل و نقل عمومی در توکیو پیش روی شما خواهد بود و آن قطار زیرزمینی یا متروی توکیو است. متروی توکیو نیز مانند قطارهای ژاپن بسیار کارآمد و مناسب است و با داشتن 13 خط و بیش از 280 ایستگاه، تمام نقاط این کلانشهر بسیار بزرگ را پوشش می‌دهد.
در واقع با این وسیله حمل و نقل عمومی توکیو می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن، به هر نقطه‌ای در پرجمعیت شهر دنیا سفر کنید. متروی توکیو عالی و کم هزینه برای حمل و نقل بین مرکز شهر و فرودگاه‌های توکیو است و با داشتن تابلوها و راهنماهای چند زبانه، گردشگران بسیاری از آنها استفاده می‌کنند.
برای خرید بلیت متروی توکیو باید حتما به یک نکته توجه داشته باشید. متروی توکیو توسط دو شرکت توکیو مترو (Tokyo Metro) و تویی (Toei) مدیریت می‌شود و برای استفاده از خط‌های هر کدام، باید بلیت جداگانه‌ای خریداری کنید.
بلیت متروی توکیو نیز بر اساس مسافت شما حساب خواهد شد. بلیت خطوط توکیو مترو بین 170 تا 320 ین و بلیت خطوط تویی بین 180 تا 430 ین قیمت دارد.

اتوبوس‌های محلی - حمل و نقل عمومی در ژاپن
اتوبوس‌های محلی

اتوبوس‌های محلی

دو نوع اتوبوس در سیستم حمل و نقل عمومی در ژاپن وجود دارد که یکی اتوبوس‌های محلی برای مسیرهای کوتاه، و دیگر اتوبوس‌های بزرگراهی برای مسیرهای طولانی‌تر است.
در شهرهایی چون توکیو و اوساکا که شبکه حمل و نقل ریلی گسترده‌ای دارند، اتوبوس‌های محلی وسیله جایگزینی برای قطار و مترو هستند. اما در شهرهایی چون توکیو که شبکه حمل و نقل ریلی در آنها از تراکم کمتری برخوردار است، اتوبوس‌ها یک وسیله ضروری و اصلی به شمار می‌روند.

 

اتوبوس‌های بزرگراهی
اتوبوس‌های بزرگراهی

اتوبوس‌های بزرگراهی

اتوبوس‌های بزرگراهی یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در ژاپن هستند که جایگزینی ارزان برای قطار حساب می‌شوند. در صورتیکه قصد دارید مسافت‌های طولانی‌تری را طی کنید و هزینه کمتری نسبت به قطارها (به خصوص قطارهای سریع السیر) بپردازید، اتوبوس‌های بزرگراهی گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهند بود.

تاکسی
تاکسی

تاکسی

تاکسی‌ها در ژاپن نسبتا گران هستند و با توجه به گستردگی شبکه حمل و نقل عمومی در ژاپن، استفاده از تاکسی، به خصوص در شهرهای چون توکیو امری غیرضروری به شمار می‌رود. البته در شهرهای چون کیوتو که شبکه حمل و نقل ضعیفتری دارد، می‌توان از تاکسی‌ها به عنوان مکمل اتوبوس و قطار استفاده کرد.
البته در حدود نیمه شب که زمان فعالیت اتوبوس‌ها و قطارهای ژاپن به پایان می‌رسد، استفاده از تاکسی تنها راه موجود است و به همین دلیل تقاضای آن نیز افزایش می‌یابد و باید زمان زیادی را در ایستگاه‌های تاکسی صبر کنید.
برای گرفتن تاکسی یا می‌توانید به ایستگاه‌های تاکسی که بیرون ایستگاه‌های قطار و برخی مراکز خرید ژاپن قرار دارد مراجعه کنید، یا هر کجا که یک تاکسی خالی مشاهده کردید، با اشاره دست آن را متوقف کنید.
هزینه کرایه تاکسی به منطقه مورد نظر، نوع تاکسی و شرکت تاکسیرانی بستگی دارد اما به طور کلی هزینه آن از 400 تا 700 ین برای دو کیلومتر اول شروع شده و بین 80 تا 90 ین برای هر 400 متر به آن اضافه می‌شود. همچنین شب‌ها حدود 20 درصد به این قیمت‌ها افزوده خواهد شد.

اجاره دوچرخه - حمل و نقل عمومی در ژاپن
اجاره دوچرخه

اجاره دوچرخه

اما با وجود پیشرفت تکنولوژی، ژاپنی‌ها هنوز به دوچرخه سواری عادت دارند و مشاهده خیل عظیم دوچرخه سواران در کلانشهرهایی چون توکیو امری عادی است. شما نیز به عنوان گردشگر می‌توانید به ایستگاه‌های اجاره دوچرخه مراجعه کنید و یک دوچرخه برای گشت و گذار در ژاپن کرایه کنید. در اکثر جاذبه‌های گردشگری می‌توانید این ایستگاه‌ها را پیدا کنید و با اجاره یک دوچرخه، سفری راحت و ارزان را تجربه کنید.
به طور کلی هزینه اجاره دوچرخه برای هر ساعت بین 100 تا 300 ین، 400 تا 800 ین برای نیمروز و 1000 تا 1200 یورو برای یک روز خواهد بود.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.